کرونا در آمریکا؛ اختلافات در کاخ سفید درباره استفاده از ماسک بالا گرفت

به گزارش پرسینا بلاگ، اظهارات ضدونقیض روزهای اخیر رئیس جمهور آمریکا در مورد لزوم استفاده از ماسک به منظور جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا نمایانگر افزایش اختلافات در کاخ سفید در این خصوص است.

کرونا در آمریکا؛ اختلافات در کاخ سفید درباره استفاده از ماسک بالا گرفت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی به اختلاف شدید در کاخ سفید در مورد الزامی کردن استفاده از ماسک برای مردم آمریکا اشاره نمود.

طبق این گزارش، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز گذشته (آدینه) توضیح داد که مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا (C.D.C) از تمامی مردم این کشور درخواست می نماید تا در هنگام ترک خانه های خود، ماسک به صورت های خود بزنند اما بلافاصله این پیغام را نادیده گرفت و به طور مداوم تکرار کرد که این توصیه اختیاری است و متعهد شد که شخصاً از ماسک استفاده نکند.

ترامپ روز گذشته (آدینه) در شروع کنفرانس خبری روزانه خود در کاخ سفید گفت: ماسک داشتن، واقعاً یک امر اختیاری است. می توانید انجامش دهید، مجبور نیستید ماسک بزنید. من قصد ندارم ماسک بزنم. اما بعضی افراد احتمالاً بخواهند ماسک بزنند. اقدام خوبی است. شاید اقدام خوبی باشد. احتمالاً اقدام خوبی است-آنها (مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا) پیشنهاد کردند. این فقط یک پیشنهاد است. اختیاری است.

وی در ادامه اضافه کرد: پوشیدن ماسک صورت در هنگام دیدار من با رؤسای جمهور، نخست وزیران، دیکتاتورها، پادشاهان، ملکه ها-نمی دانم. به نوعی من چنین چیزی را برای خود انجام نمی دهم.

روزنامه نیویورک تایمز با اشاره به اظهارات ترامپ درباره استفاده از ماسک در ملاء عام که به سرعت آن را رد کرد، نوشت که این اظهارات نمایانگر بحث های فشرده ای است که در روزهای گذشته در کاخ سفید در مورد لزوم پوشیدن ماسک در کاخ سفید انجام گرفته است و مقام های دولت ترامپ در حال آنالیز هستند که آیا باید پوشیدن ماسک را برای همه اجباری نمایند یا خیر.

دکتر استیون چوی معاون نظام سلامت ییل نیوهون و دانشکده پزشکی دانشگاه ییل تأکید کرد که رفتار ترامپ در کنفرانس خبری موجب سردرگمی کادر درمان و مردم آمریکا می گردد.

وی شرح داد: برای هرکسی به ویژه رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، نادیده دریافت توصیه های CDC (مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری)، نه تنها غیرمسئولانه بلکه خودخواهانه است.

ترامپ همچنین توصیه های دکتر آنتونی فوچی مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی مبنی بر لزوم ماندن تمامی شهروندان آمریکایی در خانه به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا را نادیده گرفت و گفت که تصمیم گیری درباره چنین تقاضاهایی به فرمانداران ایالات آمریکا مربوط می گردد.

بحث درباره پوشیدن ماسک هم در ملأ عام و هم به صورت خصوصی انجام گرفته است به طوریکه ترامپ به مردم آمریکا گفت آنهایی که به دنبال پیروی از دستور CDC برای پوشیدن ماسک هستند، از یک پارچه یا ماسک صورت و نه از ماسک های پزشکی و جراحی متعلق به کارکنان بیمارستانها و کادر درمان استفاده نمایند.

اظهارات ترامپ در حالی مطرح می گردد که مسئولان C.D.C. چندین روز است که ترامپ را تحت فشار گذاشته اند که به همه افراد حتی آنهایی که سالم هستند توصیه کند تا در هنگام خروج از خانه و حضور در مکان های عمومی، از ماسک یا یک شال و روسری بعنوان پوششی برای دهان و بینی خود استفاده نمایند.

به همین دلیل، جرد پولیس فرماندار ایالت کلرادو در غرب آمریکا از مردم این ایالت خواست تا از ماسک های خانگی خود یا با روسری اقدام به بستن دهان و بینی خود نمایند.

وی در کنفرانس خبری گفت: شهروندان کلرادو هنگام بیرون رفتن از ماسک های پارچه ای غیرپزشکی یا روسری استفاده نمایند. آنها باید دهان و بینی خود را بپوشانند. سپس زمانی که به خانه بازگشتند این ماسک ها را با آب گرم بشویند.

در حالی درخواست مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا برای پوشیدن ماسک در هنگام خروج از خانه افزایش یافته است که طبق جدیدترین آمار و ارقام، ایالات متحده آمریکا با 277 هز ار و 522 مورد ابتلا به کرونا و هفت هزار و 403 مورد فوتی، بالاترین آمار مبتلایان به این ویروس ناشناخته در دنیا را به خود اختصاص داده است.

مقام های محلی نیویورک و لس آنجلس نیز به همین دلیل از مردم خود خواسته اند تا در هنگام حضور در ملاء عام، دهان و بینی خود را بپوشانند.

اختلاف نظر در مورد لزوم پوشیدن ماسک در میان مقام های کاخ سفید کاملاً مشهود است و آنطور که نیویورک تایمز گزارش نموده است، متیو پاتینگر معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید که در نشست های کاخ سفید، از ماسک استفاده می نماید، اخیراً به مطالعات و تحقیقاتی اشاره نموده است که استفاده گسترده از ماسک را توصیه می نماید و این در حالی است که بعضی از مقام های دیگر کاخ سفید معتقدند که چنین تحقیقاتی افراطی و غیرضروری است.

یکی از مقام های ارشد مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا ضمن ابراز نگرانی از توصیه های بعضی مشاوران ترامپ مبنی بر استفاده از ماسک در مناطق انتقال گسترده توضیح داد که این ویروس در حال حاضر در آمریکا گسترش یافته است و بنابراین پوشیدن ماسک یا دیگر پوشش های صورت در تمامی محل ها از جمله محل هایی که ویروس کرونا در آنجا کمتر شیوع پیدا نموده است، می توان میزان آلودگی را کاهش دهد.

بحث و جدال در مورد پوشیدن ماسک در ایالات متحده آمریکا در حالی شکل گرفته است که بیمارستان های سراسر این کشور با بحران کمبود ماسک ها به ویژه ماسک های ان-95 روبرو شده اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به همین دلیل گزارش کرد که ماسک ها، دستکش ها، ونتیلاتورها (دستگاه های تنفس مصنوعی) و دیگر تجهیزات ضروری پزشکی از انبارهای اقلام پزشکی فدرال آمریکا به بعضی ایالات و شهرهای آمریکا برای مقابله با ویروس کرونا ارسال شده است و مسئله حیرت برانگیز اینجاست که این اقلام غیرقابل استفاده است.

بنا به گزارش مقام های ایالات آمریکا، هزاران ماسک پزشکی تاریخ مصرف گذشته که غیرقابل استفاده و پوسیده بوده از سوی انبار ذخایر اقلام پزشکی فدرال آمریکا برای مقابله با کرونا به این ایالات فرستاده شده است.

کمبود تجهیزات پزشکی، انتقاد بسیاری از سناتورها و نمایندگان کنگره را برانگیخته است و برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت و یکی از نامزدهای دموکرات ها برای انتخابات ریاست جمهوری 202 آمریکا اخیراً در پیغامی در توئیتر از کمبود امکانات برای کادر درمانی آمریکا که خط مقدم مقابله با شیوع ویروس کرونا در این کشور هستند انتقاد کرد.

وی در پیغامی در توئیتر نوشت: این تکان دهنده است که کادرهای خط مقدم، نظیر پرستاران که در حال درمان مبتلایان به کووید-19 هستند هنوز تجهیزات حفاظتی کافی در بحبوحه این بحران ندارد.

از طرف دیگر، لزوم استفاده از ماسک در آمریکا در شرایطی به یک چالش تبدیل شده است که اخیراً شواهدی مبنی بر استفاده از ماسک های صورت برای محدود کردن شیوع ویروس کرونا همچنان رو به افزایش است.

طبق نتایج تحقیقاتی که روز گذشته در مجله نیچر به چاپ رسید، پوشیدن ماسک های جراحی تاحد زیادی ذرات حامل ویروس را که افراد ناقل در هوا پخش می نمایند، کاهش می دهد و از این طریق از شیوع بیشتر ویروس کرونا جلوگیری می نماید.

ص

یومی بلاگ: یومی بلاگ | آرشیو خبری و مقالات متنوع وب

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 3957

به "کرونا در آمریکا؛ اختلافات در کاخ سفید درباره استفاده از ماسک بالا گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا در آمریکا؛ اختلافات در کاخ سفید درباره استفاده از ماسک بالا گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید