نیویورکر: چه شد که پرستاران آمریکایی مجبور به پوشیدن کیسه زباله شدند؟

به گزارش پرسینا بلاگ، در آخرین کنفرانس خبری کاخ سفید برای مقابله با ویروس کرونا در آمریکا، ترامپ و جرد کوشنر از ایالت ها انتقاد کردند که چرا از دولت فدرال توقع دارند به بحران ویروس کرونا و تهیه و توزیع تجهیزات محافظت پزشکی در بیمارستان ها پاسخ دهد.

نیویورکر: چه شد که پرستاران آمریکایی مجبور به پوشیدن کیسه زباله شدند؟

به گزارش گروه بین الملل فارس، مجله نیویورکر در گزارشی که روز 21 فروردین ماه در وب سایت خود منتشر کرد به بررسی پاسخ این سوال پرداخت که چه اتفاقی افتاده که پرستاران آمریکایی برای محافظت از خود در برابر ویروس کرونا از کیسه زباله استفاده می کنند؟

کاخ سفید دوم فروردین ماه برای مقابله با بحران کرونا به متخصصان تکنولوژی از منطقه سیلیکون ولی کالیفرنیا متوسل شد. گزینه قابل اطمینان پیش روی کاخ سفید اریک رایس، مؤسس و مدیرعامل یکی از شرکت های فناوری در منطقه سیلیکون ولی کالیفرنیا بود. وی یکی از شخصیت های شناخته شده در این منطقه است و یکی از انتخاب هایی بود که به راحتی می توانست با توسل به فناوری برای این بحران راه حلی بیابد. کاخ سفید از اریک رایس خواست تا وب سایتی را برای تولید کنندگان و بیمارستان ها ایجاد کند. اما رایس بعدها متوجه شد که به این وب سایت هیچ نیازی نبوده است.

اما اتفاقی که دو هفته بعد از این ماجرا و در بحبوحه بیماری همه گیر کرونا رخ داد، ارائه یک راه حل غیر کاربردی از طرف ترامپ در واشنگتن بود که پرستاران را مجبور به پوشیدن کیسه زباله کرد تا از خود در برابر ویروسی محافظت کنند که ترامپ در ابتدا آن را مهم تلقی نکرد تا وقتی که متوجه شد آمادگی برای پیامد های آن دیگر دیر شده است.

اریک رایس در گفت و گو با نیویورکر گفت زمانی که با کاخ سفید تماس گرفتم و عنوان کردم که دولت به دنبال کمک سیلیکون ولی بوده است، آنها در پاسخ گفتند کدام کمک؟ ترامپ از جرد کوشنر، داماد خود برای مقابله با این بیماری کمک خواسته بود.

اما اقدام ترامپ برای پوشاندن کیسه زباله به تن پرستاران که هنوز به صورت عمومی مطرح نشده بود، با مخالفت مقامات کارگروه کرونا در کاخ سفید روبه رو شده بود و مایک پنس معاون وی بر این اقدام نظارت می کرد.

گروه های بسکمک در آمریکا برای مقابله با این ویروس وارد کار شده بودند؛ دسته ای در حال جمع آوری کمک های مالی برای تهیه تجهیزات محافظتی شخصی بودند، دسته دیگر چرخ های خیاطی را برای ساخت ماسک تجهیز کرده بودند و گروهی نیز از دانشجویان فارغ التحصیل حضور داشتند تا دستگاه های تنفسی طراحی کنند. اریک رایس برخی از این گروه ها و داوطلبان را در وب سایتی که طراحی بود سازماندهی کرد، اما ایجاد این وب سایت را بی فایده خواند و گفت: سه ساعت طول کشید که فهمیدم بالاخره جهان برای حل این مشکل به وب سایت جدیدی نیاز ندارد.

در نهایت 31 گروه به ائتلاف جدیدی که برای کرونا به نام تجهیزات محافظت شخصی ایجاد شده بود پیوستند و وب سایتی که رایس به این منظور طراحی کرده بود راه های ارتباطی را برای سازمان ها فراهم کرد تا آنها نیز داستان های غمگین خود را درباره این بحران بنویسند. شرایط اورژانسی در آمریکا مشهود بود. بعد از اینکه کشته ها در نیویورک پیش بینی شد که افزایش می یابند، آمریکا به کمک فوری نیاز پیدا کرد.

این مجله آمریکایی در ادامه نوشت در میان این گروه های داوطلب یک حس بی اعتقادی به کاری که انجام می دادند وجود داشت و پیوسته می گفتند: دولت کجای کار است؟ جنیفر پالکا، معاون ارشد فناوری در دوره اوباما که هم اکنون به این گروه ها کمک می کند گفت یکی از داوطلبان برای کمک به این گروه ها می گفت: ما نباید این کار را تنها انجام دهیم. ما تی شرت ها و استیکر هایی داریم که روی آنها نوشته شده که هیچ کسی برای کمک نمی آید، مسئولیت کار فقط با ماست. حتی به رایس گفته بودند که سازمان مدیریت بحران فدرال نیز وارد کار خواهد شد و در توزیع اقلام ضروری کمک خواهد کرد، اما این اتفاق رخ نداد. رایس می گوید من فکر می کردم در نهایت کسی وارد کار می شود و این جریان را به دست خواهد گرفت.

کوشنر و تیم او در سازمان مدیریت بحران فدرال به همراه دریابان جان پولووکیک مشغول به کار بودند، اما اریک رایس تنها با مشاور این دریابان صحبت می کرده است. اما پایان، در جلسه توجیهی هفته گذشته کاخ سفید که مطمئناً یکی از بی عاطفه ترین اقدامات دولت آمریکا بود، کوشنر علناً گفت که آنچه من در عمل به مقامات دولتی و رهبران تجاری در سیلیکون ولی در هفته های گذشته گفتم این بود که: ایالت ها مسئول بودند و ذخایر ملی آمریکا برای آنها نیست بلکه برای ماست. ترامپ با این حرف موافقت کرد و در همان کنفرانس خبری گفت: فرمانداران باید ایالت های خود را تا زمانی که مهلت داشتند، آماده می کردند، ما تنها یک نسخه پشتیبان هستیم. ما سفارش نمی گیریم.

برای دو هفته، اریک رایس و تیم داوطلب او بر این باور بودند که این مسئله با زمان حل خواهد شد و دولت فدرال برای کمک خواهد آمد. آنها طوری برنامه ریزی کرده بودند که در واقع به پلی بین ایالت ها و شهر ها تبدیل شوند و در نهایت دولت فدرال بقیه کار را دست خواهد گرفت. جو ویلسون، یکی از سرمایه گذاران مطرح که با رایس همکاری می کند به نیویورکر گفت: ما و افراد داوطلب مانند گزینه های سوم یا چهارم هستیم. برای مثال اگر فلان اتفاق رخ نداد، کار گروهی ما با ارزش خواهد بود.

اما موضوعی که این افراد پیش بینی نمی کردند این بود که دولت فدرال هیچ وقت وارد کار نجات افراد بیمار نخواهد شد. این افراد متوجه نشدند که این شکست و کوتاهی از قبل طراحی شده بود و مسئله ای نبود که بتواند به راحتی حل شود؛ بلکه سیاستی بود که از سوی ترامپ اتخاذ شده بود؛ سیاستی که با اجرای آن بازگشت به عقب ممکن نبود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس چیزی را که رایس و داوطلبان گروه او با چشمان خود دیده بودند را با این عنوان توصیف کرد: یک سیستم تهیه و تدارکات متلاشی که هم اکنون کاملاً آشفته شده است. این خبرگزاری دریافت که هیچ محموله ای از ماسک N95 در ماه مارس وارد بندرگاه های آمریکا نشده است. دولت فدرال نیز نه تنها بی نظم و آشفته بود، بلکه به طور کل غایب بود. آسوشیتدپرس نوشت نهاد های فدرال تا نیمه های ماه مارس منتظر ماندند تا برای تجهیزات مورد نیاز به طور فله ای سفارش بگیرند. اما دستور سفارش محموله ای از ماسک N95 به ارزش 73 میلیون دلار تا دوم فروردین ماه انجام نشد؛ یعنی دقیقاً همان روزی که با رایس در مورد اقدام کمکی کوشنر تماس گرفته شد. طبق نوشته آسوشیتدپرس، در سفارش ماسک، الزامی برای تحویل آن تا پایان ماه آوریل وجود نداشت. در صورتی که این تاریخ برای کمک به هزاران مورد مبتلا به کرونا در بیمارستان ها خیلی دیر بود.

اوایل هفته گذشته نیز دفتر بازرس کل وزارت بهداشت، درمان و خدمات انسانی آمریکا 323 بیمارستان در 46 ایالت را بررسی کرد و معین شد که تجهیزات محافظت شخصی و دیگر تجهیزات در این بیمارستان با کمبود شدیدی روبرو است. پس از انتشار این گزارش، ترامپ ادعا کرد که این خبر اشتباه است. وی در توییتر نوشت: یک پرونده جعلی دیگر و سپس به معاون بازرسی کل به دلیل اینکه وی این گزارش را تهیه کرده است حمله کرد؛ زیرا او نیز در دوران اوباما خدمت کرده بود. البته ترامپ این واقعیت را فراموش کرده بود که وی در دولت های کلینتون و جورج دبلیو بوش نیز فعالیت داشته است.

تمام این وقایع پیش بینی شده بود. در 24 بهمن 98، اندیشکده مرکز توسعه جهانی، یک اندیشکده غیر حزبی واقع در واشنگتن در گزارشی در مورد روزنه ضروری اما در حال بسته شدن برای دولت آمریکا، به این دولت هشدار و پیشنهاد داد که یک بازنگری فوری بر تولید، توزیع تجهیزات محافظت شخصی داشته باشد. این اندیشکده همچنین به دولت آمریکا پیشنهاد داد که ارتباطات عمومی در مورد طرح توزیع این تجهیزات و ایجاد راه هایی برای حل کمبود های این تجهیزات را فراهم آورد. این پیشنهاد در اواسط ماه فوریه و قبل از اینکه ترامپ از کوشنر بخواهد وارد کار شود و سفارش ماسک ها انجام شود مطرح شد.

جرمی کونیندیک، یکی از مقامات دوره اوباما می گوید اگرچه او به درستی مسائل در تولید تجهیزات و بیمارستان های پرشده را پیش بینی کرده بود، اما هیچ وقت تصور نمی کرد چنین سردرگمی در آمریکا به وجود آید. وی همچنین این سؤال را نیز در نظر گرفت که هم اکنون چه کسی مسئول پاسخ به این بیماری است؟ وی در ادامه گفت همانطور که ترامپ ادعا می کند اگر ایالت ها مسئول بودند که تجهیزات تنفسی و ماسک را انبار کنند، پس انبار های ملی آمریکا برای چیست؟ وی که در دوران اوباما در انتشار یک دستور راهنما در مورد بیماری های همه گیر کمک کرده بود، بیان می کند که دولت فدرال در این مواقع باید هدایت کار را در دست بگیرد، در واقع از دولت فدرال انتظار چنین کاری می رود.

چند هفته گذشته، معین شد که واکنش دولت فدرال به این بیماری همه گیر، دیر و بی نظم بوده است و زندگی بسکمک از آمریکایی ها را در خطر انداخته است. اما مسئله غیر قابل تصور این است که ترامپ تمایل نداشته تا دولت فدرال نقشی در این شرایط ضروری داشته باشد. حتی در کنفرانس خبری هفته گذشته کاخ سفید، کوشنر دریابان پولووکیک را به عنوان بهترین نفر برای خدمات لجستیکی و تدارکات معرفی کرد.

یک مقام ارشد دولتی به مجله نیویورکر گفت که نه تنها تجهیزات از دولت فدرال به مکان هایی که لازم بوده رسیده، بلکه بدترین اتفاقی که برای بیمارستان ها افتاده؛ یعنی نداشتن دستگاه های تنفسی نیز ظاهراً رفع شده است. اما بیانات کوشنر و رئیس جمهور آمریکا در هفته های گذشته درباره فرمانداران دموکرات ایالت ها و اعتراض آنها به درخواست بیش از اندازه آنان از انبار های ملی آمریکا نشان می دهد که ایالت ها و شهر های مختلف در آمریکا در حال رقابت با یکدیگر و با دولت فدرال بر سر تجهیزات کمیاب هستند. این مسئله در حالی مطرح است که در مورد تصمیم سازمان مدیریت بحران فدرال مبنی بر عدم مداخله در این اقدامات شفافیت وجود ندارد.

البته جای تعجب نیست که ایالت های مختلف آمریکا این مسئله را خود به دست بگیرند. گاوین نیوزوم، فرماندار کالیفرنیا هفته جاری گفت که قصد دارد حدود یک میلیارد دلار برای خرید 200 میلیون ماسک پزشکی در ماه هزینه کند. آندرو کومو، فرماندار نیویورک نیز از ایالت های دیگر آمریکا خواسته تا یک ائتلاف جدید را تحت حمایت انجمن ملی فرمانداران ایجاد کنند تا از این طریق تجهیزات را تهیه کنند؛ تجهیزاتی که دولت فدرال به ایالت ها گفته خود تهیه کنید. فرماندار نیویورک می گوید در زمان وجود بیماری های همه گیر باید استراتژیست ها و نهاد های تدارکات و خرید بزرگی وجود داشته باشند که اینها نیز وظیفه دولت فدرال است. وی در ادامه گفت: شرایط کنونی شهر ها و ایالت ها که در حال رقابت بر سر خرید تجهیزات هستند، دیوانه وار است.

اگر این ائتلاف ایجاد شود، برای نیویورک، نیواورلئان، آلبانی، جورجیا، اورت و واشنگتن دیگر دیر خواهد بود. نگرانی دیوانه وار برای تهیه تجهیزات که ترامپ با مدیریت غیر قابل درک این بحران ایجاد کرده، نمی تواند به آنهایی که در شرایط وخیم این بیماری هستند کمکی کند. ایجاد این ائتلاف برای شهر ها و ایالت هایی خواهد بود که در آینده با این بیماری روبرو خواهند شد. در واقع برای اقدامات لازم روزنه وجود داشت که ترامپ آن را محکم بست.

سفر به دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سرگرمی: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4066

به "نیویورکر: چه شد که پرستاران آمریکایی مجبور به پوشیدن کیسه زباله شدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیویورکر: چه شد که پرستاران آمریکایی مجبور به پوشیدن کیسه زباله شدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید