شمارش معکوس برای ورود شاخص بورس تهران به ابرکانال 800هزار

به گزارش پرسینا بلاگ، خبرنگاران : پرواز بورس در ارتفاعات در حالی ادامه یافت که این بار شاخص کل کمتر از نیم درصد تا ابرکانال 800 هزار واحد فاصله دارد. این در شرایطی است که همین هفته پیش بود که بورس بازان ورود به ابرکانال 700 هزار را جشن گرفته بودند.

شمارش معکوس برای ورود شاخص بورس تهران به ابرکانال 800هزار

به گزارش خبرنگاران هدیه لطفی خبرنگار بورس در این باره نوشت: هرچند فشار عرضه ها در معاملات دیروز قوت گرفت، اما عطش خرید مانع از افت قیمت ها شد و تنها نتیجه این زد و خورد جابه جایی یک رکورد تاریخی دیگر در ارزش دادوستدها بود؛ به طوری که فقط در بورس بیش از 11 هزار میلیارد تومان به صورت خُرد دست به دست شد. همزمان وعده عرضه سهام دولتی با تخفیف 20 درصدی به واقعیت نزدیک تر شد. قرار است نخستین صندوق قابل معامله در بورس (ETF) مربوط به سهام بانک و بیمه دولتی از چهاردهم تا انتها اردیبهشت ماه پذیره نویسی شود. همه ایرانیان می توانند بدون نیاز به کد بورسی و صرفا از طریق کد ملی تا سقف 2 میلیون تومان در این عرضه شرکت کنند. برآوردهای اولیه از این عرضه تاریخی مجموع ارزش 16 هزار میلیارد تومانی را نشان می دهد که برای موفقیت نیازمند مشارکت 8 میلیونی است. گرچه رکورد مشارکت در عرضه اولیه سهام 2 میلیون نفر در ماه گذشته بود، دولت انتظار دارد استقبال عموم مردم در کنار سهامداران کنونی بتواند رکورد تازه ای را در این فروش بزرگ به ثبت برساند.

بحث پیرامون عرضه سهام دولتی در حالی به اوج خود رسیده که انتها روز گذشته وزارت اقتصاد برای واگذاری نخستین دوره از این سهام در قالب صندوق سرمایه گذاری قابل معامله ETF در بازار سهام، فراخوان رسمی داد. بر این اساس اولین دوره از پذیره نویسی سهام بزرگ در هفته آینده یعنی از تاریخ 14 تا 31 اردیبهشت و با خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) واسطه گری اقتصادی یکم آغاز خواهد شد. در واقع قرار است سهام باقی مانده پنج شرکت دولتی در بورس شامل بانک ملت، بانک تجارت، بانک صادرات، بیمه البرز و بیمه اتکایی امین در قالب یک صندوق سرمایه گذاری واسطه اقتصادی یکم عرضه شود که ارزش آن به نرخ روز حدود 16 هزار میلیارد تومان است. همچنین هر فرد (کد ملی) قادر خواهد بود تا مبلغ 2میلیون تومان از این واحدها را با تخفیف 20درصدی خریداری کند. بر این اساس باید 8 میلیون نفر در این پذیره نویسی شرکت کنند تا واحدهای صندوق کاملا خریدار داشته باشند. این امر ارتش بورس بازان را به 8میلیون نفر خواهد رساند. از سوی دیگر اعلام شد انجام معامله این واحدها از دو ماه بعد از تخصیص امکان پذیر است. همچنین داشتن کد بورسی برای پذیره نویسی الزامی نیست و خریداران می توانند با همان کد ملی به خرید این واحدها اقدام کنند.

بهره گیری از رونق بورس

طرح خروج دولت از بنگاه داری شرکت های بورسی و فرابورسی از سال گذشته مطرح بوده ولی رونق اخیر بازار سرمایه و رشدهای پیاپی این بازار، عزم دولت را برای بهره گیری از این فرصت بیشتر از قبل جزم کرد. به طوری که در سال جدید شاهد اخباری پیرامون تعجیل در واگذاری باقی مانده سهام دولتی در بازار سهام بودیم. در حالی شورای عالی بورس در جلسه یازدهم فروردین ماه، بر اساس قانون بودجه سال 99 و همچنین به استناد اصل 44، ساز و کار اجرایی واگذاری باقی مانده سهام دولتی شرکت های حاضر در بازار سرمایه را تصویب کرد که به همین دلیل شانزدهم فروردین سال جاری مصوبه ای به این منظور ازسوی وزیر امور اقتصادی و دارایی به معاون اول رئیس جمهوری تقدیم شد. دیری نگذشت که این مصوبه نیز به تایید هیات وزیران رسید. بر این اساس در حالی قرار است طی نخستین دوره از واگذاری ها، سه نوع صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) تحت عنوان صندوق های اقتصادی شامل گروه بانکی و بیمه ای، صندوق های پالایشی شامل گروه پالایشی و صندوق های خودرویی و فلزی شامل گروه خودرو و فلزات، عرضه باقی مانده سهام دولت را در بازار سهام واگذار کنند که در گام نخست، هفته آینده سهام پنج شرکت بانکی و بیمه ای در قالب ETF عرضه خواهد شد.

جزئیات بیشتر از عرضه بزرگ

همان طور که عنوان شد روز گذشته وزارت امور اقتصادی به کنندگی از دولت واگذاری نخستین واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) واسطه گری اقتصادی یکم را با هدف مردمی کردن اقتصاد و امکان دسترسی آحاد مردم کشور به بازار سرمایه و انتفاع از رشد این بازار، فراخوان داد. دوره پذیره نویسی مزبور از 14 تا 31 اردیبهشت ماه سال جاری درنظر گرفته شده است. بر اساس این فراخوان ویژگی شاخص واگذاری، بهره مندی کلیه ایرانیان از تخفیف 20 درصدی عنوان شده است. سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی)، 20 میلیون ریال (2 میلیون تومان) تعیین شده است. پذیره نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد.

همچنین پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری موضوع این دستورالعمل صرفا شامل اشخاص حقیقی ایرانی بوده و اشخاص حقوقی نمی توانند در پذیر نویسی شرکت کنند و استفاده از حساب آنها برای پرداخت وجوه امکان پذیر نیست. متقاضیان دارای حساب در هریک از بانک های منتخب می توانند از طریق مراجعه به درگاه های غیرحضوری و حضوری که توسط بانک های مربوطه اطلاع رسانی خواهد شد و با ورود حداقل اطلاعات مورد نیاز، نسبت به پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری مزبور اقدام کنند. چنانچه متقاضی به درگاه های غیرحضوری و حضوری بانک منتخبی که در آن بانک فاقد حساب است مراجعه کند، بانک ها مکلف به پذیرش وی و دریافت اطلاعات زیر از جمله: نام، نام خانوادگی، شماره ملی، تاریخ تولد، نام پدر، کد پستی و شماره تلفن همراه هستند.

تعیین قیمت چگونه است؟

قیمت سهام تشکیل دهنده واحدهای سرمایه گذاری صندوق در روز آغاز پذیره نویسی، متوسط قیمت سهام در 30 روز گذشته (منتهی به انتشار این آگهی) با احتساب 20 درصد تخفیف بند (1) (که 5 واحد درصد از آن به عنوان دارایی سرمایه گذاران و به منظور انجام عملیات بازارگردانی نزد صندوق نگهداری خواهد شد) است. در این راستا فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد اظهار کرد: برای خریداران واحدهای این صندوق، 20 درصد تخفیف قایل شده ایم که 15 درصد آن نقدی و 5 درصد آن به منظور بازارگردانی واحدها، نزد صندوق نگهداری می شود.

علیرضا صالح، رئیس کل سازمان خصوصی سازی نیز توضیح داد: واحدهای قابل معامله بورسی برای هر دارنده کد ملی در کشور تا سقف 2 میلیون تومان دارای تخفیف 20 درصد است، به این معنا که هر واحد این صندوق که دارای ارزش 10 هزار تومان سهام و 500 تومان پول نقد در صندوق است، با تخفیف 20 درصدی فقط 8500 تومان به مردم فروخته می شود، یعنی واحدهای این صندوق با 20 درصد تخفیف به عامه مردم واگذار خواهد شد و آن 500 تومان نقد برای بازارگردانی و مدیریت سهام در صندوق باقی می ماند.

حضور مثبت بازارگردان

در حالی یکی از نگرانی های فعالان اقتصادی، فشار فروش بالا بعد از عرضه واحدهای صندوق مزبور به بازار سرمایه بود که به همین دلیل دنیای اقتصاد نیز در گزارش پیشین خود تحت عنوان عرضه بزرگ سهام با تخفیف به جای خالی همین موضوع به عنوان یک نهاد مهم در عرضه بزرگ اشاره کرده بود. حال مشاهده می شود که با الزام بازارگردان تا حدودی این نگرانی ها مرتفع خواهد شد.

کد ملی یا کد بورسی؟

همان طور که عنوان شد برای خرید واحدهای صندوق مزبور نیازی به دریافت کد بورسی نیست. افرادی که دارای کد بورسی هستند می توانند با همان کد به خرید اقدام کرده و مابقی نیز از طریق شعب بانکی اقدام کنند. به عبارت دقیق تر بورسی ها از طریق کارگزاری و افرادی که کد بورسی ندارند می توانند با مراجعه حضوری یا غیرحضوری (باید منتظر اقدام بانک ها بود) در پدیره نویسی شرکت کنند. در این راستا بند آخر فراخوان مذکور به صراحت عنوان کرده: داشتن کد بورسی برای پذیره نویسی الزامی نیست. لیکن متقاضیان برای انجام معامله این واحدها که از دو ماه به بعد از تخصیص امکان پذیر است، می توانند به تدریج طی ماه های آینده و در فرصت مناسب نسبت به ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی مطابق رویه های شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه اقدام کنند.

آغاز معاملات پس از دو ماه

هر چند که برای خرید این واحدها نیازی به کد معاملاتی بورس نیست ولی چنانچه پس از خرید مالک واحد سرمایه گذاری قصد معاملات این واحد (یا همان فروش) را داشته باشد باید کد بورسی دریافت کند و احتمالا از سامانه آنلاین معاملات اقدام به فروش واحدهای خود در صندوق کند. این موضوع از یکسو بیان می کند که احتمالا باید در انتظار رشدهای روزافزون تعداد کدهای سهامداری در ماه های آینده بود و از سوی دیگر نگرانی بابت تاثیرگذاری منفی بر فرایند کنونی بازار سهام نیز منتفی خواهد شد. البته باید به ریسک قفل شدن نقدینگی افراد به مدت دو ماه در این صندوق ها نیز توجه داشت.

ولی به طور کلی و با در نظر دریافت جمیع جوانب عرضه سهام دولتی و درگیر کردن عموم مردم، چنانچه این امر از راستا درستی تحقق پیدا کند، می تواند اتفاق مبارکی در وهله اول برای بازار سرمایه و در بلندمدت برای اقتصاد کشور باشد. البته باید تاکید شود که تحقق این امر در صورت رعایت و درنظر دریافت تمامی مولفه ها تاثیرگذار است. اگر این واحدها به خریداران خود زیان برسانند، احتمالا با اعتراض همراه خواهند شد. به این ترتیب نمی توان به طور دقیق پیش بینی تعیینی از پذیره نویسی این صندوق ها داشت. باید در انتظار عرضه نخست دولت و نتیجه آن بود که قطعا در راستا آینده بازار سهام و اقتصاد کشور تاثیرگذار خواهد بود.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4251

به "شمارش معکوس برای ورود شاخص بورس تهران به ابرکانال 800هزار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمارش معکوس برای ورود شاخص بورس تهران به ابرکانال 800هزار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید