شیوع اُمیکرون در ایران جدی است ، پیشنهاد قرنطینه 4 هفته ای مدارس، دانشگاه ها و مجامع بیش از 10 نفر

به گزارش پرسینا بلاگ، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: بحث امیکرون جدی است و اگر این اقدامات را انجام ندهیم، احتمالا طی سه تا چهار هفته آینده شاهد پیک امیکرون در کشورمان خواهیم بود.

شیوع اُمیکرون در ایران جدی است ، پیشنهاد قرنطینه 4 هفته ای مدارس، دانشگاه ها و مجامع بیش از 10 نفر

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کرونا در حاشیه جلسه کمیته علمی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه باتوجه به اینکه در بیش از 89 کشور امیکرون تایید شده است و سازمان جهانی بهداشت هم این موضوع را اعلام نموده است گفت: ضروری است رعایت پروتکل ها با همان جدیت قبل پیگیری گردد و همان اقداماتی که در پیک ها داشتیم، باید با همان جدیت پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم.

وی ادامه داد: دوم اینکه محدودیت ها و قرنطینه هایی که وجود داشت، مجددا انجام دهیم. توصیه می گردد که قرنطینه ها را دوباره و حداقل برای چهار هفته بازگردانیم و اجرا کنیم. زیرا اگر قرار باشد پیکی با امیکرون در کشور ایجاد گردد، باتوجه زمان شیوع تندی که ویروس دارد، محتمل است که طی چند هفته آینده ما شاهد این پیک خواهیم بود.

وی هشدار داد: قرنطینه ها درباره مدارس، دانشگاه ها، کنسرت ها، استادیوم ها، رستوران ها و مجامعی که بیش از 10 نفر در آنجا هستند، حتما انجام و این محدودیت ها اعمال گردد. زیرا بحث جدی است و اگر این اقدامات را انجام ندهیم، احتمالا طی سه تا چهار هفته آینده شاهد پیک امیکرون در کشورمان خواهیم بود.

جماعتی ضمن اشاره به واکسیناسیون خوب کشور هشدار داد: هیچ سلاح دیگری در برابر ویروس نداریم، کسانی که دز اول واکسن را تزریق کردند، حتما برای تزریق دز دوم مراجعه نمایند، کسانیکه دو دز را تزریق کردند، بر اساس ابلاغی که معاونت بهداشت وزارت بهداشت داده است، دز بوستر را حتما تزریق نمایند و بعلاوه تاکید می کنیم که نوجوانان و افراد 12 تا 18 سال هم واکسیناسیون شان را انجام دهند.

وی گفت: در عین حال کمیته علمی حتما این را در نظر می گیرد که باتوجه به اینکه در کشورهای دیگر هم این تاکید شده و واکسیناسیون 7 تا 11 سال یا 5 سال به بالا را در بیشتر کشورها از جمله آمریکا تایید کردند و شروع کردند، ما هم واکسیناسیون 7 تا 11 سال را شروع کنیم. پروتکل واکسیناسیون 12 سال به بالا را هم که از قبل داشتیم. بنابراین کمیته علمی اعتقاد دارد که واکسیناسیون سنین 7 تا 11 سال را هم با واکسن هایی که در دسترس است، انجام دهیم.

وی توصیه کرد: واکسن آنفلوآنزا را افراد پرخطر تزریق نمایند. زیرا بسیاری از موارد بیماری های تنفسی شدید را در بیمارستان داریم که از طریق آنفلوآنزا در افراد پرخطر ایجاد شدند؛ بنابراین از سوی کمیته علمی کرونا تاکید می کنیم که حتما افراد پرخطر واکسن آنفلوآنزا را هم تزریق نمایند.

دبیر کمیته علمی کرونا با اشاره به اینکه افراد زیر 18 سال نیز باید واکسیناسیون شان را انجام دهند تاکید داشت: زیرا امیکرون در افراد جوان و نوجوان شاید بیشتر دیده گردد و به همین علت توصیه ما این است که گرچه هنوز اطلاعات کافی در دسترس نیست، اما واکسیناسیون زیر 18 سال حتما انجام گردد و واکسیناسیون 7 تا 11 سال هم در دستور کار ستاد کرونا قرار گیرد.

وی ضمن هشدار نسبت به بازگشایی مدارس اضافه نمود: یکی از مواردی شیوع امیکرون می تواند می تواند مدارس و در سنین پایین باشد، بنابراین باید با این پیشگیری که انجام می دهیم، بتوانیم جلوی پیک بعدی را بگیریم و بعد تاکید روی انجام واکسیناسیون آنفلوآنزا روی افراد پرخطر است.

جماعتی ادامه داد: تاکید می کنم که توصیه کمیته علمی این است که حداقل 4 هفته آینده مدارس، دانشگاه ها و سایر مجامع و جاهای شلوغ که افراد بیش از 10 نفر حضور دارند ، قرنطینه باشند، محدودیت شدید داشته و بازگشایی انجام نگردد. اگر ویروس امیکرون وجود داشته باشد و ما پروتکل های بهداشتی را رعایت ننموده و محدودیت ها را ایجاد نکنیم، حداقل در چند هفته آینده با پیک امیکرون در کشور روبرو خواهیم بود. این برترین زمان است که می توانیم پیشگیری کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 بهمن 1400 بروزرسانی: 4 بهمن 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 7937

به "شیوع اُمیکرون در ایران جدی است ، پیشنهاد قرنطینه 4 هفته ای مدارس، دانشگاه ها و مجامع بیش از 10 نفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع اُمیکرون در ایران جدی است ، پیشنهاد قرنطینه 4 هفته ای مدارس، دانشگاه ها و مجامع بیش از 10 نفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید