صادرات محصول ایران ساخت صرفه جویی ارزی 6 میلیون دلاری به همراه داشت

به گزارش پرسینا بلاگ، طی چند سال اخیر ایران در فراوری دارو به پیشرفت های قابل ملاحظه ای رسیده است تا جایی که بر طبق گفته های مسئولین، ایران صندلی اول را در بین کشور های منطقه کسب نموده است.

صادرات محصول ایران ساخت صرفه جویی ارزی 6 میلیون دلاری به همراه داشت

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یک شرکت دانش بنیان که پیشتر یک داروی ضد سرطان را در سال 1391 فراوری و به بازار عرضه نموده بود اینک در انتظار تاییدیه های لازم برای فراوری و عرضه 2 محصول دیگر است.

شرکت دانش بنیان اکسیر نانو سینا، در سال 1391 و برای اولین بار در خاورمیانه داروی ضد سرطان نانولیپوزومی دوکسوروبیسین هیدروکلراید تزریقی 20mg/10ml با نام تجاری سینا دوکسوزوم را فراوری و به بازار عرضه نموده بود.

مهناز قمی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباره فراوریات این شرکت گفت: در حال حاضر 3 محصول با نام های سینا دوکسوزوم، سینا کورکومین و سینا آمفولیش بعد از اخذ تاییدیه های لازم به فراوری انبوه رسیده است و 2 محصول جدید با نام های سینا نومین و سینا لیو در انتظار اخذ تاییدیه و مجوز های لازم برای فراوری و عرضه است که امیدواریم تا چند ماه آینده این فرایند اجرا گردد.

این فعال فناور گفت: سینا دوکسوزوم یک داروی ضد تومور است که در درمان سرطان سینه متاستاز دهنده به ویژه در بیمارانی که در معرض یا دارای مسائل قلبی هستند و همچنین درمان سرطان تخمدان پیشرفته استفاده می گردد.

این دارو همراه با بورتزومیب (Bortezomib) در درمان مولتیپل میلوما در بیمارانی که حداقل یک درمان اولیه دریافت نموده اند، استفاده می گردد.

وی اضافه نمود: این دارو همچنین در درمان کاپوسی سارکوما در بیماران مبتلا به AIDS به کار می رود. این فرآورده حاوی دارویی ست که قادر است سلول های سرطانی را به طور انتخابی از بین ببرد.

قمی همچنین اعلام کرد: دوکسوروبیسین هیدروکلراید موجود در این فرآورده توسط پوشش های کروی کوچک لیپوزومی احاطه شده است که یاری می نماید این دارو به وسیله جریان خون بیشتر به سمت بافت سرطانی نسبت به بافت های سالم بدن راهنمایی گردد، این موضوع می تواند باعث کاهش عوارض جانبی این دارو نسبت به دوکسوروبیسن استاندارد گردد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباره میزان اشتغال زایی که با فراوریات این شرکت اجرا شده است گفت: با فراوریات این شرکت برای 35 نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد شده است.

این فعال فناور اضافه نمود: این محصولات به 3 کشور چین، سوریه و قزاقستان صادر شده است و توانسته حدود یک میلیون دلار ارزآوری داشته باشد.

وی اضافه نمود: پیش از این داروی مشابه سینا دوکسوزوم به کشور وارد می شد که اخیرا از ورود این محصول به کشور جلوگیری شده است.

وی به صرفه جویی اجرا شده با فراوری این دارو اشاره نمود و گفت: میزان مصرف سالیانه این دارو در کشور حدود 12 هزار (ویال) شیشه است که هر شیشه این دارو به قیمت 500 دلار به کشور وارد می شد که با فراوری داخل آن حدود 6 میلیون دلار در سال صرفه جویی ارزی اجرا شده است.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 2762

به "صادرات محصول ایران ساخت صرفه جویی ارزی 6 میلیون دلاری به همراه داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات محصول ایران ساخت صرفه جویی ارزی 6 میلیون دلاری به همراه داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید