قبل از دوچرخه سواری، این 9 مورد را بدانیم

به گزارش پرسینا بلاگ، تابستان آغاز شده است و ورزش در فضای باز یکی از تفریحات مناسب در این فصل است. میان آنها، ورزش هایی مانند والیبال، بدمینتون و دوچرخه سواری بیشتر وسوسه کننده هستند. با دوچرخه سواری احساس سرزندگی و شادابی می کنید؛ اما بهتر است بدانیم، اگر هر کدام از این ورزش ها را بدون آموزش های لازم انجام دهیم، به خودمان آسیب می رسانیم. خبرنگاران زندگی در ادامه به آنالیز موضوعات مهمی که در این شرایط کروناویروس همه دوچرخه سواران باید بدانند، می پردازد.

قبل از دوچرخه سواری، این 9 مورد را بدانیم

1. آمادگی جسمانی

دوچرخه سواری ورزشی است که بیشتر به چشم سرگرمی به آن نگاه می گردد. اغلب ما در کودکی نیز دوچرخه سواری کردیم و با خود فکر می کنیم که چرا باید حالا که بزرگ شدیم سخت بگیریم؛ اما در کودکی بدن و غضلات ما مدام در تکاپو بود و به نوعی آمادگی جسمانی داشتیم. حالا به دلیل عدم تحریک کافی و کوچکی عضلات، ممکن است بدن به اصطلاح خشک شده باشد. در این زمان ورزش کردن به جای اثرات مثبت برای بدن، آسیب می رساند؛ حتی ممکن است دچار کشیدگی عضلات شویم که به شدت دردناک هستند.

2. قوانین محلی خود را بشناسید

بعضی از محله ها خط کشی های مخصوص برای دوچرخه سواری دارند. شاید محل شما هم داشته باشد و دقت نکرده باشید، ممکن است بعضی مراکز کرایه دوچرخه در نزدیک شما وجود داشته باشد. بهتر است قبل از آغاز، از این دسته موقعیت ها باخبر شوید. گاهی در بعضی منطقه ها به دلیل مناسب نبودن زمین، دوچرخه سواری ممنوع است. آگاهی از این قوانین به شما یاری می نماید با دید باز تری به این ورزش لذت بخش بپردازید.

3. در راستای یک خط برانید

دوچرخه هم مانند ماشین و موتور باید قوانین مربوط به هدایت و راننندگی را رعایت کند و هم مراقب عابرین پیاده باشد. بهتر است در هنگام رکاب زدن، هنسفیری در گوش نداشته باشید. زیرا صداها به امن راندن شما یاری می نمایند. عابرین پیاده را نابینا، ناشنوا و لال در نظر بگیرید و بیشتر حواس خود را جمع کنید مخصوصا وقتی در پارک ها می رانید مراقب بچه ها باشید. تنها در پیست های مخصوص دوچرخه، حق دارید تند برانید.

4. کرونا را از یاد نبرید

از یاد نبرید که ویروس کرونا، همیشه در کمین برای حمله است. تمام نکات و اصول بهداشتی را برای پیشگیری از این بیماری، انجام دهید. از ماسک و دستکش بهره ببرید و اگر با گروهی به دوچرخه سواری می روید، فاصله اجتماعی (بین 1 تا 1.5 متر) را رعایت فرمایید. قبل از ورود به خانه چرخ ها دوچرخه را با مواد مخصوص، استریل کنید. با کیلیک بر اینجا از تفاوت بین ضد عفونی و استریل کردن، بخوانید.

5. استفاده از کلاه ایمنی

همان طور که اشاره کردیم دوچرخه نیز باید قوانین وسایل نقلیه را رعایت کند و همان گونه که خطر آفرین است، ممکن است آسیب نیز ببینند. پس برای حفظ جان کسی که دوچرخه سواری می نماید احتیاج است که قوانینی را رعایت کند. مهم ترین آنها، کلاه ایمنی است. کلاه را باید به نحوی بر سر خود بگذارید که فیت باشد و جا به جا نگردد. صحیح ترین نوع فاصله کلاه، تقریبا 2 انگشت بین کلاه و ابروها است.

6. با کسی همراه شوید که تجربه بیشتری از شما دارد

با کسی دوچرخه سواری کنید که بیشتر از شما تجربه دارد. در این صورت با اعتماد به نفس بیشتری به این ورزش ادامه می دهید. ضمناً این که از تجربیات او نیز استفاده می کنید و شاید بعضی خطاها را انجام ندهید.

7. از سلامت فنی دوچرخه مطمئن شوید

حتما از سلامت ترمزها مطمئن شوید. از جمله اهرم مکانیکی روی فرمان، سیم ترمز و لنت های ترمز.

باد چرخ ها را چک کنید و اگر کم باد هستند آنها را تنظیم کنید تا آسیبی به تیوپ نزند و خرج بیشتری روی دست تان نگذارد.

جایگاه یکی از مهم ترین در اجزای دوچرخه است؛ زیرا در صورت مناسب نبودن آن اولین نشانه اش کمر درد در شما است.

زنجیر دوچرخه را چک کنید و مطمئن شوید که در سر جای خود واقع شده است. قبل از رفتن به مسیرهای طولانی حدود ده دقیقه با دوچرخه برانید تا اگر مسئله ای دارد متوجه شوید و به آن رسیدگی کنید.

در این باره بخوانید:

11 رفتار پرخطر در رستوران ها؛ از قلم نیاندازید، کرونا تمام نشده است

خستگی تن را با خوابیدن در می کنید، با خستگی فکر چه می کنید؟

8. قفلی برای دوچرخه تهیه کنید که بدون کلید، دوچرخه تکان نخورد

برای جلوگیری از دزدیده شدن دوچرخه این موضوع مهم است و باید توجه کنید. قفلی برای چرخ دوچرخه تهیه کنید که به هیچ عنوان بدون باز شدن تکان نخورد.

9. از مسابقه دادن در محل های غیر مناسب خودداری کنید

این که شما دوست دارید بر مهارت دوچرخه سواری خود تمرین کنید و بیشتر یاد بگیرید هیچ انتقادی وارد نیست؛ ولی بر شرایطی که خود و دیگران را در خطر قرار دهید، انتقاد وارد است. پس بهتر است بر مهارت های بهتر راندن دوچرخه مسلط شوید تا احتیاجی به حرکات نمایشی و خودنمایی در مکان های عمومی نباشد. به هیچ عنوان نباید در کوچه، خیابان، پارک و پیست های عمومی، مسابقه با دیگران را بپذیرید.

منبع: هاف پست

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 5 آذر 1400 بروزرسانی: 5 آذر 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 7877

به "قبل از دوچرخه سواری، این 9 مورد را بدانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبل از دوچرخه سواری، این 9 مورد را بدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید