ماهواره سیاره یاب اروپا شروع به کار کرد

به گزارش پرسینا بلاگ به نقل از دیجیتال ترندز، جدید ترین ابزار سیاره یاب سازمان فضایی اروپا به نام ماهواره CHEOPS برای نخستین بار رصد دنیا را شروع کرد.

ماهواره سیاره یاب اروپا شروع به کار کرد

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با هزینه سفر ایتالیا همراه شوید و از شهرهای زیبای رم، فلورانس و ونیز شهر روی آب دیدن کنید و بنای کولوسئوم را ببینید.

سازمان فضایی اروپا این ماهواره را در دسامبر 2019 میلادی به فضا فرستاد. از آن موقع تا به امروز، ماهواره مذکور مشغول مدار زدن دور زمین در ارتفاع 700 کیلومتری سیاره خاکی است. در این میان محققان تست های مختلفی را انجام دادند تا از سلامت تجهیزات این ماهواره اطمینان حاصل نمایند.

ویلی بنز استاد فیزیک اخترشناسی دانشگاه برن و محقق ارشد این ماموریت می گوید: مدت کوتاهی پس از پرتاب CHEOPS به فضا در 18 دسامبر 2019 میلادی ما برقراری ارتباط با ماهواره را آزمایش کردیم. پس از آن در 8 ژانویه 2020 دستوردهی به ابزار شروع شد. ما رایانه ها را ارتقا دادیم، آزمایش هایی انجام شد و در نهایت تمام تجهیزات این ابزار روشن شدند.

هرچند آزمایش ها به خوبی انجام شدند و هیچ مسئله ای گزارش نشد، اما هنوز چالش های بزرگی پیش روی بنز و همکارانش بود؛ باز کردن پوشش این تلسکوپ فضایی اهمیت زیادی دارد. این بخش از ماهواره طی فرایند پرتاب از آن محافظت می نماید.

این پوشش در 29 ژانویه برای نخستین بار باز شد. اکنون CHEOPS ماموریت خود را برای رصد سیاره های خارج از منظومه شمسی و به خصوص جستجو برای سیارات دارای حیات شروع نموده است. بنز می گوید: طی دو ماه آینده ستاره های زیاد با یا بدون سیاره توسط تلسکوپ رصد می شوند تا صحت اندازه گیری CHEOPS در شرایط مختلف آنالیز گردد.

این ابزار تا به امروز صدها تصویر ثبت نموده و هرچند همه آنها تاریک هستند (چون پوشش ابزار باز نشده بود) اما اکنون محققان می توانند ابزار را تنظیم نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 2889

به "ماهواره سیاره یاب اروپا شروع به کار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماهواره سیاره یاب اروپا شروع به کار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید