ماه رمضان و سریال های مناسبتی

به گزارش پرسینا بلاگ، سریال هایی که برای پخش در روز های ماه مبارک رمضان تدارک دیده شده اند؛ سنتی که از سال ها قبل در تلویزیون ایران پا گرفته است و پیروز ترین مجموعه های سیما در سال های گذشته در این ایام روی آنتن رفته است.

ماه رمضان و سریال های مناسبتی

ماجرای سریال سازی به ویژه در ماه های گذشته، به یکی از پربحث ترین اتفاقات اخیر تلویزیون تبدیل شده است. سریال هایی که چند ماه پیش از شروع سال جدید تصویربرداری را شروع کردند و بعضی از آن ها به دلیل شیوع ویروس کرونا مجبور به تعطیلی پروژه شدند و بعضی دیگر نیز راهی به جز تغییر فیلم نامه و پایان بندی غیرمنتظره داستان شان نداشتند.

ایام نوروز و هم زمانی با روز های خانه نشینی مردم یکی از مهم ترین چالش های تلویزیون ایران بود. در میان رقابت سریال های نوروزی، حدس زدن اینکه بار دیگر پایتخت گزینه نخست مخاطبانش خواهد بود و مثل هر سال تا مدتی عواملش پاسخ گوی حواشی آن خواهند بود، کار سختی نبود.

پایتخت با پایانی بی پایان، در نهایت به عنوان پربیننده ترین سریال نوروزی در امسال معرفی گردید. بلافاصله بعد از پخش پایتخت نوبت گروه سازنده سریال نون خ بود تا با فصل دوم سریال، مخاطبان تلویزیون را سرگرم نمایند.

این سریال این شب ها از شبکه یک سیما پخش می گردد؛ سریالی که به نظر می رسد در قسمت های ابتدایی توانسته نظر مساعد بسیاری از مخاطبانش را جلب کند؛ اما این سریال کمدی در قسمت های ابتدایی با وجود طنز کلامی و موقعیت های جذابی که برای مخاطبانش تعریف نموده است، در پیشبرد قصه چندان پیروز نبوده است.

با این حال تا چند روز آینده شبکه های مختلف سیما برای پخش مجموعه های جدید آماده می شوند. سریال هایی که برای پخش در روز های ماه مبارک رمضان تدارک دیده شده اند؛ سنتی که از سال ها قبل در تلویزیون ایران پا گرفته است و پیروز ترین مجموعه های سیما در سال های گذشته در این ایام روی آنتن رفته است.

پخش زیرخاکی از شبکه یک سیما

شبکه یک سیما به زودی سریال زیر خاکی را برای مخاطبانش آماده پخش می نماید؛ سریالی که گزینه نخست این شبکه برای پخش در ایام ماه مبارک رمضان نبود؛ اما با تغییراتی که در چند هفته گذشته در کنداکتور این شبکه ایجاد شد، در نهایت زیر خاکی به عنوان گزینه نخستین پخش در شب های ماه مبارک رمضان معرفی گردید. این سریال را جلیل سامان کارگردانی نموده است.

زیر خاکی سریالی کمدی است که قطعا تفاوت بسیاری با دیگر آثاری که سامان تا پیش از این کارگردانی نموده است، دارد. جلیل سامان تا به امروز نشان داده که در ساخت ملودرام و پرداختن به تاریخ سیاسی مهارت دارد و اغلب آثارش از پر مخاطب ترین سریال های سیما بوده. ارمغان تاریکی، پروانه و نفس از جمله همین سریال ها است و باید دید تجربه جدید سامان از نظر مخاطبانش پیروز خواهد بود یا خیر.

ترکیب بازیگران زیر خاکی نیز جالب توجه است. سامان در تجربه اخیرش به سراغ بازیگرانی که کارنامه خوبی در فیلم ها و سریال های طنز دارند، رفته است و ترکیب نهایی مقابل دوربین را پژمان جمشیدی، ژاله صامتی، گوهر خیراندیش، نادر فلاح، ایرج سنجری، امید روحانی، اصغر نقی زاده و هادی حجازی فر تشکیل می دهند. این سریال روایت نماینده قصه مردی است که دنبال زیرخاکی است و برای یافتن گنج درگیر ماجرا های هیجان انگیزی می گردد.

سریال های دنباله دار

شبکه دو سیما که در ایام نوروز با پخش سریال کامیون در جلب توجه مخاطبانش چندان پیروز نبود. میخواهد تا در ماه مبارک رمضان سریال بچه مهندس 3 را در جدول پخش قرار بدهد؛ سریالی که در دو فصل پیشین از مخاطبانش نمره قبولی گرفت و علی غفاری کارگردان آن به سراغ قصه ای جدید در این فصل رفته است.

بچه مهندس زندگی جواد را از زمانی که وارد پرورشگاه می گردد تا زمانی که به نوجوانی و جوانی می رسد، دنبال می نماید. در این فصل قصه این شخصیت را در عظیم سالی می بینیم. روزبه حصاری، فرهاد قائمیان، کامران تفتی و ثریا قاسمی، سعید کریمی، مهشید جوادی، کاوه سماک باشی، فرناز رهنما، حدیث چهره پرداز، خیام وقارکاشانی، مهسا مهجور، سارا شاهرودیان، بهنام مؤمنی، مهرزاد جعفری و مانی رحمانی، محمود خسرومنش، امید ماهر، نسیم باقریان، یاسمن قلی پور، سیدمهرداد ضیایی، کریم اکبری مبارکه، عباس جمشیدی، فرید قبادی، کریم قربانی، اتابک نادری، افشین نخعی، سلمان فرخنده، فریده دریامج، شیوا خسرومهر، آرش نوذری، احسان امانی، احسان مهدی و حسن اسدی در فصل سوم این سریال ایفای نقش می نمایند.

ادامه همکاری نعمت الله و مقدم دوست

وقتی نام حمید نعمت الله و هادی مقدم دوست به عنوان کارگردان و فیلم نامه نویس سریالی مطرح می گردد، تا حد زیادی می توان از پیروزیت سریال اطمینان حاصل کرد. سریال شرایط سفید که سال ها پیش از شبکه سه سیما روی آنتن رفت، یکی از نمونه های پیروز همکاری آن ها است؛ اما این بار هادی مقدم دوست در مقام کارگردان به سراغ ساخت سریال سرباز رفته است و نعمت الله در نگارش این سریال مشارکت داشته است. این سریال که در 50 قسمت ساخته شده، پس از اتمام شب های ماه مبارک رمضان نیز به پخش خود ادامه خواهد داد.

آرش مجیدی، الیکا عبدالرزاقی، پدرام شریفی، رؤیا تیموریان، کوروش تهامی، نیما شعبان نژاد، سیاوش خیرابی، علی عامل هاشمی، جمال اجلالی، اسماعیل محرابی، گلوریا هاردی، افسانه کمالی، جواد خواجوی، فرحناز منافی ظاهر، کاوه آهنگر، مهتاب ثروتی، محبوبه صادقی، مهدی مستبصری و... از بازیگران این مجموعه هستند.

سرباز روایتگر قصه سرباز وظیفه ای به نام یحیی، همسرش یلدا و رفقای هم خدمتی اش است و در خلاصه داستان آن آمده است: در وفای عشق تو مشهور خوبانم چو شمع/ شب نشین کوی سربازان و رندانم چو شمع.

پدر پسری آماده پخش از شبکه 5

پدر پسری به کارگردانی محمدرضا حاجی غلامی برای پخش در ایام ماه مبارک رمضان از شبکه پنج سیما تدارک دیده شده است. پخش سریال اپیزودیک علاقه مندان خودش را دارد و این سریال نیز به صورت اپیزودیک که هر قسمت داستان مجزایی را روایت می نماید، روی آنتن سیما خواهد رفت.

پدر پسری در 40 قسمت فراوری شده است و اقتباسی است از کتاب آخرین نشان مردی که به قلم مهرداد صدقی نوشته شده است. این سریال حال و هوای طنز دارد.

عزت الله مهرآوران، مریم سرمدی، افشین سنگ چاپ، محمدجواد جعفرپور، کتایون بختیاری، یدالله شادمانی و مهران رجبی بازیگران این سریال هستند. نقش اصلی این سریال برعهده محمدجواد جعفرپور است که نقش پسر جوان دانشجویی را که درگیر ارائه پایان نامه است و به خاطر آن با معضلاتی در خانواده هم رو به رو می گردد، ایفا می نماید.

سال های گذشته بسیاری از مخاطبانی که در ماه مبارک رمضان به تماشای سریال های طنز ماه رمضان می نشستند و بازپخش همان سریال ها بار دیگر می تواند بسیاری را با خود همراه کند، همیشه از ساخته نشدن سریال های جذابی که در عین روایت قصه های ساده بتواند مخاطبانش را سرگرم کند و فضای مفرحی را فراهم کند، گله می نمایند.

در سال های اخیر نبود برنامه ریزی دقیق و منسجم برای ساخت سریال های مناسبتی و البته عموما نگارش نیافتن قصه های جذابی که کیفیت کافی برای تبدیل به سریالی جذاب را داشته باشد، باعث شده تا به نسبت گذشته کمتر شاهد سریال هایی باشیم که بتواند خواسته مخاطبانش را برآورده کند.

تا چند روز آینده تلویزیون با جدول پخش جدیدتری به استقبال ماه مبارک رمضان خواهد رفت و باید منتظر ماند و دید از میان سریال هایی که برای پخش معرفی گردیده اند، در نهایت کدام یک نمره قبولی خواهند گرفت و انتظار مخاطبانش را برآورده خواهد نمود.

ارسال دیدگاه شما

منبع: فرادید
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4248

به "ماه رمضان و سریال های مناسبتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماه رمضان و سریال های مناسبتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید