محمد علی؛ پشت پرده اعتراضات اخیر مصر

به گزارش پرسینا بلاگ، در دوران دولت عبدالفتاح سیسی رئیس جمهوری فعلی مصر کمترین اعتراض و مخالفتی فرصت ابراز شدن در این کشور می یابد و همان میزان اندک هم با هزینه ای گزاف مطرح می گردد، اما آدینه شب زمانی که چند صد نفر معترض در سراسر این کشور برای مطالبه کنار رفتن سیسی از قدرت به خیابان ها آمدند این اتفاق مثل یک شوک بود.

محمد علی؛ پشت پرده اعتراضات اخیر مصر

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی در خصوص محمد علی یک رهبر جدید معترضان مخالف دولت عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر که گفته شده ساکن اسپانیا است، می نویسد: جرقه تظاهرات اخیر تقریبا غیرمنتظره بود محمد علی یک مقاطعه کار 45 ساله حوزه ساخت و ساز و یک بازیگر پاره وقت کسی است که ادعا نموده با پروژه های ساختمان سازی برای ارتش مصر ثروتمند شده و سپس به اسپانیا رفته تا در یک تبعید خود خواسته زندگی کند.

او از آنجا آغاز به انتشار ویدیوهای اعتراضی در شبکه های اجتماعی نموده و در آنها سیسی را متهم به فساد و ریاکاری کرد.

در مدت سه هفته ای که از انتشار اولین ویدیوی او گذشته محمد علی خودش را به عنوان یک افشاگر، یک دشمن عبدالفتاح سیسی و یک رهبر اعتراضات نشان داده است. ماجراهای که او از وجود فساد در سطوح بالای مقامات مصر بیان نموده او را تبدیل به یک چهره رهبری نماینده مخالفان رئیس جمهوری مصر ساخته است.

زمانی که اعتراضات بروز پیدا کردند دقیقا در همان زمان و تاریخی بود که او فراخوان برگزاری تجمع را داده بود.

با این حال ابعاد و پایداری این نفوذ ناگهانی محمد علی و قابلیت او برای تحریک تظاهرات بیشتر هنوز کاملا معین نشده است.

این ظهور او از گمنامی به شناخته شدن به عنوان یک رهبر معترض پرسش هایی را درباره اینکه آیا شهرت ناگهانی او ناشی از حمایت ها و بهره برداری های بعضی گروه های قدرتمند ذی نفع مصری در داخل یا خارج دولت بوده یا نه به وجود آمده است.

امی هاوتورن معاون مدیر تحقیقات در پروژه دموکراسی خاورمیانه گفت: این نوعی وضعیت عجیب است این شخص چه کسی است و به چه کسی وصل بوده و چه چیزی او را واداشته که اکنون این ادعاها را مطرح کند. معینا او ارتباطات بسیار خوبی دارد اما رابط های او دقیقا چه کسانی هستند؟

یکی از محک ها برای میزان نفوذ محمد علی می تواند تا آدینه دیگر اتفاق بیفتد. او روز شنبه در ویدیویی خواهان دور جدیدی از اعتراضات علیه سیسی در آدینه جاری شد.

او در این ویدیو گفت: ما باید دست از درست کردن خدا از این رئیس جمهوری ها برداریم.

او از ارتش مصر خواست سیسی را از قدرت کنار بگذارد.

هر چند که پلیس مصر روز آدینه هیچ یک از معترضان به خیابان آمده را به انگیزه فراخوان محمد علی نکشت اما نیروهای امنیتی مصر در گذشته در استفاده از نیروی مرگبار علیه معترضان تردید نداشتند و انتظار می رود سیسی در صورت ادامه دار بودن اعتراضات آنها دستور به سرکوب فوری و گسترده آنها را بدهد.

ویدیوهای که محمد علی در فیسبوک تحت عنوان اسرار محمد علی منتشر می نماید بسیاری از مصری های جوان و فعال در شبکه های اجتماعی را جذب نموده است. آنها مشتاق هستند روی یکبار یا هر دو روز یکبار صحبت های او را خطاب به دوربین بینیند در حالی که پشت سر هم سیگار می کشد به سیسی با الفاظی نظیر کوتوله و مفتضح توهین می نماید. تعداد ویدیوهای تاکنون دست کم به 35 عدد رسیده است.

او در این ویدیوها با لحن محاوره ای و اغلب همراه با ناسزا علیه تسلط فزاینده ارتش مصر بر اقتصاد این کشور شوریده و از طلب کار بودن میلیون ها دلار از دولت مصر به خاطر فعالیت های ساخت و سازی که انجام داده، شکایت می نماید.

او سیسی را متهم به اتلاف بودجه های دولتی در پروژه های بی فایده مثل کاخ های ریاست جمهوری چند میلیون دلاری می نماید.

او در یکی از این ویدیوها گفت: این سیستم همه ما را فاسد نموده است ما قرار است این سیستم را تغییر دهیم و یک سیستم درست را مستقر کنیم.

این صحبت های محمد علی بازتاب زیادی در میان خیلی از مصریان داشته است. کسانی که شاهد بودند سیسی پروژه های ساختمانی عظیمی را بنا نموده در حالی که وضعیت اقتصادی آنها سقوط نموده است.

دولت مصر در ماه ژوئیه گفت که در این کشور از هر سه مصری یک نفر در فقر زندگی می نماید.

این ویدیوهای محمد علی بعضا در فیسبوک بر مبنای شرایطی نامعین حذف نیز شده اند اما تا قبل از آن میلیون ها نفر آنها را مشاهده کردند.

مصری ها در توییتر به شوخی می گویند ویدیوهای او از فیلم های نتفلیکس بهتر هستند.

محمد علی چند روز پیش تقاضا نموده بود تماشاچیان ویدیوهایش آدینه گذشته بعد از یک مسابقه فوتبال بین دو تیم محبوب مصری به خیابان ها بیایند. این فراخوان در نهایت موجب شد صدها مصری اغلب جوان و در طبقه کارگری در چندین شهر در سراسر مصر از جمله میدان التحریر و قاهره و شهر اسکندریه، سوئز و المحله کبری به خیابان ها بیایند.

بعضی ناظران برآورد می نماید که محمد علی به نوبه خود یک عروسک خیمه شب بازی تحت کنترل نهادها و گروه های دیگر و احتمالا افرادی در داخل خود دولت سیسی است که می خواهند او را تضعیف نمایند.

خالد داوود یک خبرنگار باسابقه و سخنگوی یکی از احزاب مخالف مصری گفت: کل این قضیه کمی بودار است.

او خودش را با به عنوان یک سیاستمدار معرفی نکرد بیشتر شبیه یک افشاگر است و سپس ناگهان تصمیم می گیرد یک رهبر انقلاب باشد.

عده ای دیگر نیز می پرسند که شاید این اعتراضات واقعا خود جوش نبوده و یا توسط گروه های مخالف دیگری نظیر اخوان المسلمین سازماندهی می شوند.

داوود گفت: مخالفان دولت مصر که اکثر رهبرانش زندانی یا در تبعید هستند منتظرند که ببنید این اعتراضات به کجا می انجامد شناسایی نمایند که دقیقا چه کسانی دارند اعتراض می نمایند تا در این صورت برای مشارکت در تصمیم در اعتراضات روز آدینه اغلب معترضان مردان جوان و نوجوانی بودند که در تحولات سال های 2011 و 2013 مصر اکثرا کودک بودند.

تاکنون انگیزه های واقعی محمد علی مبهم باقی مانده است و مکان دقیق او در اسپانیا نیز مبهم است.

او پیشتر در فیلمی بازی کرد که موضوعش جوانان مصری بود که در سفری خطرناک از دریای مدیترانه به اروپا می روند و این فیلم ماه ژوئن گذشته برنده جایزه هنر برجسته حامی صلح در مراسم اعطای جوایز صلح لوکزامبورگ شد.

سیسی شاید در یک سخنرانی اخیر خود بیشتر به مآغازیت پیدا کردن محمد علی به عنوان یک چهره مخالف یاری کرد زمانی که ادعای او را تایید کرد و گفت: بله من کاخ های ریاست جمهوری ساخته ام و بیشتر هم خواهم ساخت و این کار را بیشتر هم ادامه خواهم داد چون این ها برای من نیست و هیچ چیز به اسم من نیست بلکه به اسم مصر است.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 6 آبان 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 1594

به "محمد علی؛ پشت پرده اعتراضات اخیر مصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمد علی؛ پشت پرده اعتراضات اخیر مصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید