مرمت چاپارخانه ارمیان سمنان

به گزارش پرسینا بلاگ، مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان میامی گفت: مرحله دوم مرمت چاپارخانه ارمیان انجام شد.

مرمت چاپارخانه ارمیان سمنان

به گزارش خبرنگاران، سیدمحمدصادق رضویان اضافه کرد: مرحله دوم مرمت این اثر تاریخی شامل اجرای مجدد دیوار سنگی، پی بندی دیواره ها، انجام کاهگل و سیم گل بدنه، تخلیه آوار و نخاله ها از برج است که با مشارکت دهیاری ارمیان اجرا شده است.

وی گفت: پیش از این نیز کار مرمت چاپارخانه روستای ارمیان با هدف حفاظت و استحکام بخشی و بازسازی این بنا اجرا شده بود.

رضویان با بیان اینکه این چاپارخانه در ادامه جاده ابریشم و جهت شاه عباسی و در حد فاصل بین دو کاروانسرای میامی و دهملا واقع شده، شرح داد: مشابه این چاپارخانه در خارتوران نیز وجود دارد.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان میامی با اشاره به اهمیت روستای ارمیان اضافه کرد: تعدد بناهای تاریخی و همچون وجود این چاپارخانه در روستای ارمیان نشان از اهمیت ارمیان در دوره های مختلف و از جمله در عصر صفوی دارد و نشان می دهد که این روستا در آن دوره محل تردد بسیاری از مسافران بوده است.

وی در خصوص کاربری چاپارخانه ها در گذشته های دور اظهار کرد: چاپارخانه ها، کارکرد امروز اداره پست را داشته و معمولاً از آنها برای استراحت چاپارها و تعویض اسب های خسته با اسب های تازه نفس نیز استفاده می شده است.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان میامی با اشاره به اینکه چاپارخانه ها بین دو مقر حکومتی یا بین دو شهر و در جهتهای پرتردد تعبیه می شدند، گفت: چاپارخانه ها شامل یک جای نگهداری اسب، یک اتاق مسؤول چاپارخانه و یک مال بند و…بودند.

بافت تاریخی، چنار کهنسال، بقعه ارمیای نبی، چاپارخانه و باغ ها و کوچه باغ های زیبا و…از جاذبه های روستای ارمیان میامی است.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 408

به "مرمت چاپارخانه ارمیان سمنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت چاپارخانه ارمیان سمنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید