معمار قصه ها ؛ طراح ایرانی دیزنی لند به ایران آمد ، احمد جعفری نژاد؛ از طراحی استادیوم آزادی و فرودگاه مهرآباد تا دیزنی لند آمریکا و توکیو

به گزارش پرسینا بلاگ، آیین نکوداشت 50 سال خلاقیت احمد جعفری نژاد یکشنبه 23 تیر 1398 در کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان برگزار گردید.

معمار قصه ها ؛ طراح ایرانی دیزنی لند به ایران آمد ، احمد جعفری نژاد؛ از طراحی استادیوم آزادی و فرودگاه مهرآباد تا دیزنی لند آمریکا و توکیو

خبرنگاران: احمد جعفری نژاد فارغ التحصیل دانشگاه تهران و مدیر ارشد آتلیه معماری دیزنی لند در آمریکاست که پس از 50 سال به ایران بازگشته است تا تجربیات خود را در اختیار جوانان ایرانی قرار دهد. او طراحی های مختلفی در ایران نیز انجام داده و طرح تم پارک هزار و یک شهر او به عنوان یک مقصد گردشگری در حال اجراست.

احمد جعفری در سال 1336 وارد دانشگاه تهران هنر (گروه معماری) شد و پس از فارغ التحصیلی و ادامهٔ تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران به آمریکا مهاجرت کرد. وی پس از گذران دورهٔ مطالعاتی در دانشگاه سالت لیک سیتی در سال 1966 به عنوان معمار به استخدام شرکت دیزنی در آمد. او تا سال 2004 به عنوان طراح معماری و مدیر هنری به شرکت دیزنی خدمت کرد.

وال اچ. یوزل، مدیر اجرایی بخش معماری شرکت دیزنی پس از اهدای نشان 36 سال رویایی با شرکت دیزنی در خصوص احمد جعفری گفت: همهٔ ما هنوز هم نشانه هایی از طرح های شما را در پارک های دیزنی سراسر دنیا می بینیم. خلاقیت شما به شناخت همگان از محیط های ساخته شده توسط دیزنی یاری کرد. تردیدی نیست که افراد انگشت شماری چون شما هستند که می توان ادعا کرد تا این اندازه مؤثر بوده اند.

معمار ارشد شرکت معماری فرمانفرما در طراحی فرودگاه مهرآباد و استادیوم آزادی، تهران، طراحی و ساخت طرح جامع 10سالهٔ دیزنی لند امریکا، مرکز خرید بوئنا ویستا در والت دیزنی دنیای فلوریدا، سرپرست طراحی و بازرس تم توکیو دیزنی لند، معمار ارشد وسترن لند و ادونچر لند، طراحی ورودی ها و خیابان اصلی پارک دیزنی لند شانگهای، سرپرست و ناظر تمینگ تم پارک آبی اوشن اولین تم پارک آبی روباز در ایران در کیش، طراح پروژه هزار و یک شهر نخستین تم پارک تهران و … از جمله پروژه های این معمار نامی است.

سیدمحمدمهدی حجت در ابتدای مراسم تجلیل از احمد جعفری نژاد گفت: یکی از نکته هایی که در کار ما معمارها مهم است نگاه کردن و برگرفتن مجموعه چیزهایی است که در طبیعت و دنیا اطراف مان وجود دارد؛ این کار مهمی است. دومین کار این است آنچه را برگرفته در ذهن خود ترکیب کند و سومین ویژگی توانایی عرضه کردن چیزهایی است که گرفته و ترکیب نموده است.

وی اظهار کرد: دکتر جعفری نژاد در برداشتن، ترکیب کردن و عرضه کردن با قدرت بالایی اقدام نموده است. بسیاری از معمارها در یکی از این سه نکته ضعف دارند ولی جعفری نژاد در هر سه بعد قدرت دارند.

حجت در ادامه سخنان خود تأکید کرد: هزار و یک شهر که استاد طراحی نموده اند، برای نوجوانان و جوانان مملکت عرضه شده که بسیار تأثیرگذار است. در این طرح جوهر معماری ما استنباط و اجرا شده است.

سیدمحمد بهشتی نیز در ادامه این مراسم گفت: امروزه آن قدر دانشگاه معماری داریم و معمار پرورش داده می گردد که فکر کنم به اندازه کل دنیا معمار داریم. اکثر این ها بعد از فارغ التحصیلی ساختمان سازی می نمایند ولی اندکی از آن ها واقعا معماری انجام می دهند.

وی اظهار کرد: قصه در معماری خیلی مهم است و معماران توقع دارند آثارشان قصه دار باشد. آقای جعفری نژاد تنها معماری است که کارش قصه گویی است. معماری او وظیفه ای قصه گویی است و در بین معماران ایرانی کسی را با چنین خصوصیتی نداریم. قصه گویی ایشان خاص و همراه با طنازی، بازی گوشی، شیطنت و لطافت است. قصه گویی او همه اقشار، نسل ها و به ویژه بچه ها و نوجوانان را درگیر می نماید، فانتزی در کار ایشان بسیار قدرت دارد.

بهشتی با ابراز خوشحالی از این که جامعه معماری ما چنین معماری را پرورش داده است، یادآور شد: کار ارزنده ای که آقای جعفری نژاد در طراحی هزار و یک شهر در سرزمین خودشان انجام داده جای قدردانی دارد. امیدوارم موانع رفع گردد و از نزدیک شاهد اجرای این طرح باشیم.

احمد جعفری نژاد نیز در این مراسم گفت: من با دستم صحبت می کنم و زیاد بلد نیستم با زبان صحبت کنم. تنها آرزوی من این است که بچه های ایران در هر جا هستند، چراغ آرزو را روشن نگه دارند تا خاموش نگردد.

وی تأکید کرد: پروژه هزار و یک شهر باعث شد تا آرشیتکت های جوان ایرانی را گردهم جمع کرد و آخرین آرزوی من این است که پروژه هزار و یک شهر اجرا و ساخته گردد.

گالری طراحی های احمد جعفری نژاد نیز در این مراسم با حضور حاضران افتتاح شد و مورد بازدید نهاده شد.

به گزارش خبرنگاران،پروژه هزار و یک شهر، یک مقصد گردشگری در کلاس دنیای است و از 10 زیر پروژه شامل اولین تم پارک ایران، بزرگ ترین مجتمع تجاری ایران، خیابان سرگرمی، برج های اداری و هتل آپارتمان، سه هتل 3، 4 و 5 ستاره، پارک آبی، مرکز مطالعات اسلامی و شهر هنر تشکیل شده است.

عکس ها: فارس و ایرنا

پریها: پریها | مجله گردشگری، تور لحظه آخری، تور ارزان قیمت، سفرنامه گردشگری

آریا بلاگ: آریا بلاگ، آخرین اخبار و رویدادهای ایران و جهان

منبع: چمدان
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 1152

به "معمار قصه ها ؛ طراح ایرانی دیزنی لند به ایران آمد ، احمد جعفری نژاد؛ از طراحی استادیوم آزادی و فرودگاه مهرآباد تا دیزنی لند آمریکا و توکیو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معمار قصه ها ؛ طراح ایرانی دیزنی لند به ایران آمد ، احمد جعفری نژاد؛ از طراحی استادیوم آزادی و فرودگاه مهرآباد تا دیزنی لند آمریکا و توکیو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید