مهارت های بدنی که هر مردی باید بلد باشد

به گزارش پرسینا بلاگ، شما به عنوان یک مرد باید مثل خیلی از مهارت های دیگر که به آن ها اهمیت می دهید، صاحب مهارت های بدنی لازم نیز باشید.

مهارت های بدنی که هر مردی باید بلد باشد

به گزارش ، حتما وقتی تقریبا نُه ماهه بودید چهار دست و پا راه رفتن را آغاز کردید و بعد از آن هم راه رفتن را یاد گرفتید. کم کم توانستید بدوید و یاد گرفتید چطور بپرید. در عرض چند ماه یا چند سال بعد هم بسیاری از حرکات فیزیکی دیگر را یاد گرفتید که یاری تان کردند جهان را کشف کنید، با دوستان تان بازی کنید و انرژی تان را تخلیه کنید.

حالا مرد بزرگی شده اید احتمالا دیگر به راه های گوناگون حرکت دادن بدن تان زیاد فکر نمی کنید و حتی شاید انجام بعضی از این حرکات در این سن و سال برای تان سخت و دردناک باشند. ممکن است سالهاست که نپریده اید و ندویده اید و برای همین این حرکات کاملا سخت به نظرتان می رسند.

اما خوب است بدانید این طرز فکر کاملا اشتباه و به ضررتان است. به هر حال شما به عنوان یک مرد باید مثل خیلی از مهارت های دیگر که به آن ها اهمیت می دهید، صاحب مهارت های بدنی لازم نیز باشید. مهارت های فیزیکی احتیاج به تمرین منظم دارند تا هم تداوم داشته باشند و هم کاملا در آن ها خبره شوید.

درست است که خیلی از حرکات بدنی را به طور ذاتی و طبیعی بلدید و بیشتر مرد ها هم می توانند انجام شان دهند، اما صرفا انجام دادن این حرکات به معنی مهارت داشتن در این حرکات و انجام درست شان نیست. اینکه می توانید حرکتی را انجام دهید دلیل نمی گردد در آن مهارت داشته باشید.

همچنین ممکن است شما از نظر فیزیکی فیت باشید، اما حرفه ای نباشید یا بازدهی بدنی نداشته باشید. یعنی شما می توانید حرکات خاصی را خوب انجام دهید بدون اینکه تکنیک آن را بلد باشید، شما می توانید قدرت و استقامت خوبی در بعضی از حرکات داشته باشید بدون اینکه بلد باشید کمترین انرژی را صرف کنید یا احتمال آسیب را به حداقل برسانید.

برنامه هایی مانند کراس فیت می توانند وادارتان نمایند بدن تان را جوری تمرین بدهید که محدود به استفاده از دمبل و دستگاه نشوید، اما حتی همین حرکات و تمرینات نسبتا محدود اند و فقط تحت یک شرایط خاص اجرا می شوند. حرکات و تمریناتی که در کراس فیت یاد می گیرید و در آن ها مهارت پیدا می کنید، معمولا قابل اجرا در زندگی واقعی و شرایط و موقعیت های طبیعی نیستند و نمی توانید خارج از فضای ساخته شده و آماده شده تمرین، انجام شان دهید.

فرض کنید شما می توانید در باشگاه تمرینات پرش از روی باکس را به خوبی انجام دهید، اما در طبیعتی که پُر از صخره ها و لبه های تیز و سر پایینی و سربالایی است و اشکالی نامنظم با ارتفاعات گوناگون دارد، چند بار می توانید پرش کنید؟ فرض کنید شما می توانید از میله بارفیکس خودتان را خوب بالا بکشید، اما آیا می توانید حتی یک بار از شاخه درخت خودتان را بالا بکشید؟ فرض کنید شما می توانید طول پارکینگ را با کیسه شن طی کنید، اما آیا می توانید یک نفر را روی دوش تان بگذارید و تا بالای تپه ای ببرید و از موانع رد شوید؟

فرض کنید شما قادرید در فضای خنک و مطبوع باشگاه یا خانه یک مایل روی تردمیل بدوید، اما آیا می توانید در باد و باران یا روی زمین یخ زده و یا زیر تیغ سوزان خورشید هم بدوید؟

بدن یک مرد باید تمام این قابلیت ها را داشته باشد و ترکیبی از فیتنس و کارآمدی، عملکرد و انطباق پذیری باشد. یک مرد نه تنها باید بتواند طیفی از حرکات را انجام بدهد، بلکه باید این حرکات را با بهترین تکنیک ممکن اجرا کند.

او باید بتواند تعداد زیادی از حرکات اساسی را با کیفیت بالا انجام بدهد. یک مرد باید بتواند خارج از محیط باشگاه و در جهانی واقعی هم حرکات را به درستی و با مهارت به کار ببرد، در هر آب و هوایی، در هر ارتفاعی و در هر مسافتی. به طور کل هدف این است که به یک قابلیت فیزیکی برای عملکردی به درد بخور دست پیدا کنید.

حرکات فیزیکی مهارت هستند و همه مهارت ها نیز احتیاج به تمرین دارند تا جا بیفتند. شاید شما به طور ژنتیکی و مادرزادی در انجام بعضی از حرکات تبحر بیشتری داشته باشید، اما این پتانسیل احتیاج به تمرین و تقویت دارد. بدن یک مرد برای اینکه آماده و ماهر گردد احتیاج به سطحی از دیسیپلین، دانش و تمرین جدی دارد.

تمرین این مهارت ها درست مانند هر تمرین دیگری احتیاج دارد که اول در فُرم به تبحر برسید و تدریجا و به طور یکنواخت، میزان سختی را بالا ببرید.

تکنیک شامل استفاده هوشمندانه از بهترین وضعیت بدن، فُرم، تنش و فشار، تنفس و ... می گردد. هدف این است که برای اجرای درست یک حرکت، کمترین انرژی مصرف گردد، سرعت بالا برود و استقامت و قدرت و پیشگیری از آسیب نیز در حد ایده آل باشد.

مهارت های فیزیکی انواع گوناگونی دارند که تکنیک های گوناگونی را نیز می طلبند. مثلا شما می توانید افقی بپرید یا عمودی، می توانید با شکم تان روی زمین بخزید یا روی دست ها و زانوهای تان این کار را انجام دهید. هر چه در انواع بیشتری از یک حرکت تبحر کسب کنید، در انجام آن ماهرتر خواهید شد.

اینکه شما بتوانید یک حرکت را یک بار انجام دهید یا اینکه بتوانید هر چقدر که ضروری است آن حرکت را با سرعت انجام دهید با هم فرق می نماید. مهارت بدنی واقعی یعنی اینکه شما این بتوانید حرکتی را تند یا آهسته، سخت یا ساده، سبک و یا سنگین انجام دهید.

افزایش سختی و پیچیدگی های محیطی که در آن حرکات را تمرین می کنید، تمرین روی سطوح و ارتفاعات مختلف در وضعیت های روحی و هیجانی گوناگون، باعث می گردد شرایط تمرین و اجرا برای تان چالش برانگیزتر شده و مهارتی که فرا می گیرید، قابل انطباق تر و باکیفیت تر گردد.

حالا که متوجه شدید مهارت های فیزیکی را چگونه باید تمرین کنید و در چه حد باید در آن ها ماهر شوید، سوال بعدی این است که این دسته از مهارت ها چه هستند؟

هرچند بدن انسان به روش های زیادی می تواند حرکت کند، اما مهارت هایی هستند که از جهت آمادگی جسمانی نسبت به بقیه ضروری تر و مهم ترند: تعادل، دویدن، خزیدن، پریدن، بالا رفتن، آویزان شدن، بلند کردن، حمل کردن، پرت کردن و دریافت.

این مهارت ها بدنه سیستم حرکت را تشکیل می دهند و بسیار شبیه مهارت های بدنی نظامی هستند. سرعت و مهارت اجرای این حرکات می تواند تفاوت میان موفقیت و شکست در زمین جنگ را معین کند. این ها مهارت هایی هستند که به شما اجازه می دهند کار های روزمره تان را انجام دهید، در شرایط بحرانی خود و دیگران را نجات دهید و با اعتماد بنفس، محیط تان را مسیریابی کنید.

حتی زمانی که فقط ایستاده اید، در حال مقابله و مدیریت نیروی جاذبه هستید و از این رو مدام تعادل خود را حفظ می کنید، چه برسد به زمان هایی که حرکاتی هم دارید. تعادل یک مهارت است، اما اگر سطحی که روی آن قرار می گیرید ناثابت، باریک و سُر باشد، سخت تر می گردد.

تعادل به این دلیل که سرعت در آن مطرح نیست و بحث فشار و قدرت و هوازی و غیرهوازی را نیز مانند سایر تمرین ها در بر نمی گیرد، اغلب نادیده و دست کم گرفته می گردد. اما واقعیت این است که تعادل، مولفه مهمی در تمام حرکات است. شما برای عبور از رودخانه، دره و یا سایر موانع به تعادل زیادی احتیاج دارید.

دویدن در کنار راه رفتن، اساسی ترین فُرم حرکت و جنبش انسان است. دویدن، بهترین تمرین هوازی و غیرهوازی برای تمام بدن محسوب می گردد. دویدن برای رساندن یاری یا فرار از خطر، در شرایط بحرانی جنبه کاملا حیاتی دارد.

اما با آسیب های زیادی نیز همراه است. شما باید فُرم درست دویدن را یاد بگیرید و بدانید چگونه کمترین میزان انرژی را هنگام دویدن صرف کنید. تمرین دویدن روی سطوح مختلف یاری تان می نماید به مهارت بیشتری در این زمینه دست پیدا کنید.

پس تکنیک درست دویدن را یاد بگیرید، با سرعت ها و مسافت ها و طول مدت های گوناگون تمرین کنید، روی سطوح مختلف بدوید و دو با مانع و فورا تغییر جهت دادن هنگام دویدن را نیز خوب یاد بگیرید.

خزیدن اولین حرکت اساسی انسان است که با رشد و بزرگ شدن، فراموش می گردد. شاید به نظر برسد خزیدن آنقدر ساده و ابتدایی است که احتیاجی به تمرین ندارد، اما واقعا اینطور نیست.

خزیدن، تمام بدن را درگیر می نماید و احتیاج به هماهنگی میان دست ها و پا ها دارد. خزیدن سخت تر از آنچه فکر می کنید است، زیرا حرکتی قرینه نیست، اما در عین حال هماهنگی دو طرف بدن را می طلبد (مثلا حرکت دادن دست راست و پای چپ به سمت جلو به طور همزمان). خزیدن احتیاج دارد که تمام عضلات تان قوی باشد مخصوصا در قسمت میان تنه.

خزیدن حرکتی است که به شما یاری می نماید زیر موانع بخزید و در مواقع خطر هم بتوانید حرکت کنید. خزیدن با ترکیبات متفاوتی از دست ها، زانوها، پا ها و حتی کمر در تماس با زمین انجام می گردد که انتخاب نوع حرکات به سرعت لازم و سایر شرایط بستگی دارد (مثلا اینکه چیزی با خود حمل کنید یا نه).

پریدن لذتبخش است، زیرا حرکتی آزاد است که به ما اجازه می دهد چند لحظه بر جاذبه غلبه کنیم. پریدن به شما این امکان را می دهد که شرایط سخت را با اعتماد بنفس بیشتری پشت سر بگذارید.

پریدن حرکتی است که تاثیر بزرگی بر فیزیولوژی تان می گذارد و توانایی عملی و قدرتی بدن را افزایش می دهد. به همین دلیل پریدن اساس تمرینات ورزشکاری است، مخصوصا در ورزش هایی که پُرشدت اند. مهارت پریدن دو قسمت دارد: کنده شدن از زمین و فرود آمدن بر زمین. فرود آمدن از کنده شدن از زمین مهم تر است و شما باید بلد باشید چگونه بر زمین فرود بیایید که اثر جاذبه را بر بدن تان کمتر کنید و در حین حال تعادل تان را نیز حفظ نمایید؛ بنابراین بهتر است پیش از اینکه تکنیک پرش را یاد بگیرید، اول تکنیک فرود آمدن را تمرین کنید و خوب یاد بگیرید.

بالا رفتن نیز فعالیتی خوب و جالب است، شاید به این دلیل که چهار دست و پا را درگیر می نماید و یا به این دلیل که از زمین فاصله می گیریم و بر جاذبه آن غلبه می کنیم. بالا رفتن از صخره ها، حصارها، دیوار ها و ... هر کدام به نوع خود چالش برانگیزند و باعث می شوند بالا رفتن، تجربه ای هیجان انگیز باشد و حتی به شما برای چند لحظه هم که شده این حس را بدهد که موجود دیگری هستید!

بالا رفتن، تمام بدن را درگیر می نماید، قدرت بدنی را افزایش می دهد و چابک تان می نماید. فرادریافت تکنیک درست بالا رفتن هم از جهت ایمنی و هم از نظر صرف انرژی کمتر اهمیت دارد.

آویزان شدن و حرکت کردن در واقع یک جور بالا رفتن افقی است. بچه ها در زمین بازی از میله ها آویزان می شوند و اگر قدرت بدنی خوبی نسبت به وزن خود داشته باشند می توانند نردبان افقی را طی نمایند. اما همین حرکت برای مردی به بزرگی شما خیلی سخت تر است. شما باید یاد بگیرید چگونه در شرایط خاص از این مهارت بهره ببرید. قدرت بالا تنه در این حرکت خیلی خیلی اهمیت دارد.

قدرت، اساس فیتنس است و دلایل زیادی وجود دارد که چرا به عنوان یک مرد باید قوی باشید. قدرت بدنی به شما اجازه می دهد تمام حرکات را به شیوه های مختلف انجام دهید و احتمال آسیب را کمتر کنید. هر چند تمام مهارت های بدنی کم و بیش شما را قوی می نمایند، اما وزنه زدن، جور دیگری شما را قوی می نماید.

فُرم مناسب هنگام تمرین با وزنه را خوب یاد بگیرید، زیرا هنگامی که می خواهید چیز سنگینی را بلند کنید، وضعیت بدنی، شیوه تنفس و حداقل صرف انرژی به شما این امکان را می دهند که وزن بیشتری را بلند کنید و آسیب کمتری ببینید. فقط به تمرینات قدرتی با وزنه های معمولی اکتفا نکنید و با اجسام گوناگون که شکل ها و جنس های متفاوتی دارند نیز تمرین کنید.

فقط بلند کردن جسم سنگین نیست که مهم است، بلکه حمل اجسام سنگین نیز مهارتی است که هر مردی باید بلد باشد. شما باید بدانید تکنیک درست ِ بلند کردن جسم سنگین و حمل آن چگونه است تا بتوانید هر وقت لازم شد یک جسم سنگین را به مقصد برسانید.

پرت کردن و دریافت، دو مهارت مجزای بدنی هستند، اما، چون اغلب با هم اند، ما هم همزمان در موردشان می گوییم. گاهی شما چیزی را پرت می کنید تا از سر راه تان برداشته گردد و گاهی هم چیزی را برای کسی پرت می کنید تا آن را بگیرد؛ بنابراین حرکاتی که برای پرت کردن و دریافت به کار می روند مانند تصویر در آینه در مقابل هم هستند.

پرت کردن و دریافت، بخش مهمی از بسیاری از ورزش ها محسوب می شوند، اما کاربرد های ضروری در زندگی نیز دارند. مثلا سربازان تجهیزات نظامی و جنگی را آن سوی دیوار برای هم پرتاب می نمایند. یا به هنگام سیل شاید لازم گردد کیسه های شن و ماسه را پایین خط سیل پرتاب کنید تا هر چه زودتر سد بسازید. یاد دریافت مهارت پرت کردن و دریافت به قدرت میان تنه احتیاج دارد و برای تقویت حرکت پذیری میان تنه، ران ها و کمر بسیار مفید است.

وقتی به عنوان یک مرد، مهارت های لازم را فرا می گیرید و می دانید در مواقع ضروری چگونه از آن ها بهره ببرید، اعتماد بنفس خوبی کسب می کنید که هم از استرس های تان کم می نماید و هم سرعت واکنش تان را بالا می برد. پس از نعمت بزرگی که در اختیار دارید، یعنی سلامت و قدرت بدنی تان، به بهترین نحو ممکن بهره ببرید و از آن لذت ببرید.

منبع: برترین ها

سفر به دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سرگرمی: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 1315

به "مهارت های بدنی که هر مردی باید بلد باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهارت های بدنی که هر مردی باید بلد باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید