موزه آذربایجان یکی از مهم ترین موزه های ایران، عکس

به گزارش پرسینا بلاگ، موزه آذربایجان تبریز در سال 1341 مورد بهره برداری قرار گرفته است و در حال حاضر با سه سالن نمایش به ابعاد 37 در 12 متر و چند اتاق اداری و کتابخانه، یکی از بزرگترین موزه های کشور است. زیر بنای موزه آذربایجان 2400 متر مربع می باشد.

موزه آذربایجان یکی از مهم ترین موزه های ایران، عکس

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

موزه آذربایجان با دارا بودن 2300 قطعه اشیای عتیقه و هنری ثبت شده و بیش از یک هزار شیء غیر ثبتی در مرکز توجه دوستداران فرهنگ و هنر کشورمان و جهانگردان خارجی واقع شده است و به طور متوسط همه ساله در حدود یکصدهزار نفر از آن بازدید می کنند.

موزه آذربایجان تبریز در سال 1341 مورد بهره برداری قرار گرفته است

طبقه همکف موزه آذربایجان تبریز :

در طبقه همکف موزه آذربایجان، آثار و اشیای تاریخی مربوط به دوران پیش از تاریخ و دوران پیش از اسلام گردآوری شده اند که سفال های مربوط به تپه اسماعیل آباد با هفت هزار سال قدمت، از تاریخی ترین آثار این بخش بشمار می فرایند. قدمت سنگ های معدنی سرپانتین که در جیرفت یافته شده اند نیز به دوران پیش از تاریخ می رسد؛ بر روی این سنگ ها تصاویری از گیاهان و حیوانات گوناگون نقش بسته است. همچنین مجسمه الهه زن که در رستم آباد گیلان یافته شده است، سه هزار سال قدمت دارد؛ این مجسمه ارزش زن را در دوران ایران باستان به تصویر کشیده است. ریتون های مربوط به دو تا سه هزار سال پیش نیز در این موزه نگهداری می شوند.

اجساد مرد و زنی که مربوط به سه هزار سال پیش هستند در سال 1378 خورشیدی و در پیرامون مسجد کبود یافت شده است. این اجساد از بقایای گورستان سه هزار ساله ای محسوب می شوند که برای بازدید عموم به موزه آذربایجان انتقال یافته اند. سنگ بسم الله اثر محمدعلی قوچانی نیز در انتهای سالن طبقه همکف قرار گرفته است. چهار قسمت از این سنگ پنج قسمتی قاب آن و یک قسمت باقی مانده نیز متن آن است.

در طبقه همکف موزه آذربایجان، آثار و اشیای تاریخی مربوط به دوران پیش از تاریخ گردآوری شده اند

طبقه اول موزه آذربایجان تبریز :

قدیمی ترین آثار طبقه اول موزه آذربایجان مربوط به سده چهارم هجری و شهر نیشابور است که از مهم ترین ویژگی های آنها می توان به استفاده از خط کوفی، استفاده نقش های اسلیمی و استفاده از لعاب سفید در این آثار اشاره کرد. ظروف سفالی مربوط به دوره ایلخانان و قفل رمزی مربوط به سده ششم هجری نیز از دیگر آثار تاریخی این بخش محسوب می گردند.

قدیمی ترین آثار طبقه اول موزه آذربایجان مربوط به سده چهارم هجری و شهر نیشابور است

در سالن سکه ها و مهرهای تاریخی ایران نیز قدیمی ترین سکه های ضرب شده در ایران از دوره هخامنشیان تا دوره قاجاریان به نمایش درآمده اند. همچنین نمونه هایی از مهرهای تاریخی ایران در این بخش قرار گرفته اند.

طبقه زیرزمین موزه آذربایجان تبریز :

مجسمه های ساخته شده توسط احد حسینی در طبقه زیرزمین موزه آذربایجان نگهداری می شوند. این مجسمه ها دید عمیقی نسبت به سرگذشت و اخلاق انسان در طول سده های گذشته -به خصوص سده بیستم- دارند.

بخش سنگ نگاره های تاریخی، جدیدترین بخش موزه آذربایجان است که در طبقهٔ زیرزمین این موزه قرار گرفته است. در این بخش مجموعه ای از پیکره های انسانی، سنگ گورها، سنگ های کتیبه دار، قوچ های سنگی و مجسمه های سنگی به نمایش گذاشته شده اند.

در نزدیکی این موزه، مسجد کبود واقع شده است که می توانید از آن دیدن کنید

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: گردشبان
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 6495

به "موزه آذربایجان یکی از مهم ترین موزه های ایران، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه آذربایجان یکی از مهم ترین موزه های ایران، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید