نمی خواستیم جنبه زینتی داشته باشیم

به گزارش پرسینا بلاگ، کمتر از یک ماه مانده تا زمان برگزاری جشنواره تئاتر فجر که ناگهان یک بخش جدید از این جشنواره سردرآورد اما مدیر این بخش می گوید این اتفاق در پی یک کوشش چند ساله اتفاق افتاده و ریشه در یک رؤیای قدیمی دارد.

نمی خواستیم جنبه زینتی داشته باشیم

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به تازگی از سوی جشنواره تئاتر فجر دعوتی برای شرکت گروه ها در بخش بدن و حرکت صورت گرفت. طبیعتا جمعی از خانواده تئاتر بهت زده شدند که چگونه ممکن است در یک زمان اندک، یکباره بخشی تازه به جشنواره اضافه گردد ولی یاسر خاسب سرپرست گروه تئاتر بدن دیوانه که مدیریت این بخش را بر عهده دارد، شرحاتی درباره این اتفاق می دهد.

او در گفت و گو با خبرنگاران از کوشش های چند ساله اش برای تعریف جایگاهی حرفه ای در زمینه تئاتر فیزیکال سخن می گوید، از اینکه همواره آرزو داشته این شاخه از تئاتر در ایران هم به رسمیت شناخته گردد و از حالت زینتی بیرون بیاید.

خاسب که سال هاست در زمینه تئاتر فیزیکال فعالیت دارد، می گوید: از سال گذشته پیش از اینکه با ورود کرونا غافلگیر شویم، قرار بود جشنواره ای در حوزه تئاتر فیزیکال برگزار کنیم. شاد بودم که بعد از ده سال دوندگی کوشش هایم داشت به نتیجه می رسید و با همکاری مجموعه آب های خلیج فارس، در تدارک برگزاری این جشنواره بودیم. دلگرم بودم که مدیر این مجموعه خیلی دلسوزتر و جسورتر از بعضی مدیران فرهنگی کنار ما ایستاد و حمایت مان کرد ولی ناگهان کرونا همه برنامه های ما را به هم ریخت.

او ادامه می دهد: متاسفانه در این سال ها تئاتر فیزیکال یا به گفته دوستان، بدن و حرکت، حتی برای بخشی از جامعه هنری هم اهمیتی نداشته و هرگز از سوی آنان به رسمیت شناخته نشده است. این گونه نمایشی همواره جنبه زینتی داشته و در جشنواره های ما به عنوان نوعی چاشنی به آن نگریسته شده است.

این کارگردان و بازیگر تئاتر با ابراز تاسف از بی اعتنایی هایی که به تئاتر فیزیکال شده است، اضافه می نماید: حتی کسانی که دغدغه تئاتر را دارند، این بخش برایشان مهم نیست. در این میان چه انتظاری هست از کسانی که درگیر سلبریتی بازی و کارهای تجاری هستند. آنان هرگز کوچک ترین بهایی به گروه هایی که همچنان با حس و حال دانشجویی به اجرای کار می پردازند، نداده اند و می بینیم این شاخه چقدر غریب افتاده است.

خاسب با بیان اینکه ماه هاست برای تعریف این بخش در جشنواره تئاتر فجر مشغول رایزنی است، ادامه می دهد: سال گذشته فراخوان جشنواره سودو (ترکیب سولو و دوئت) آماده شد که کرونا پیش آمد و همه چیز تعطیل شد. در حالیکه با تمام گروه های فعال داخلی ارتباط برقرار نموده بودیم و مشغول تماس با گروه های خارجی بودیم که همه برنامه هایمان متوقف شد. ولی برای سال آینده برنامه ویژه ای برای دعوت از گروه های بین المللی داریم.

او در ادامه از حساسیت هایی می گوید که درباره کارهای فیزیکال وجود دارد. خاسب شرح می دهد: روی این بخش از تئاتر حساس هستند و حتی این حساسیت در خصوص عبارت تئاتر فیزیکال هم وجود دارد. به همین دلیل بدن و حرکت را جایگزین نموده اند که واژه خارجی در آن به کار نرفته است.

این کارگردان با ابراز قدردانی از همراهی حسین مسافر آستانه دبیر این دوره از جشنواره تئاتر فجر اضافه می نماید: شادم این بخش از تئاتر بعد از این همه سال جایی مستقل در جشنواره تئاتر فجر دارد چرا که همواره به آن به عنوان ویترین نگاه شده و برای تنوع جشنواره و اینکه جلوی مهمانان خارجی پز بدهیم و نشان بدهیم ما هم این نوع از تئاتر را داریم، جایی کوچک هم برای آن در نظر گرفته شده است اما هیچ وقت داخل بازی نبوده، نه داوری شده و نه بودجه ای مثل بقیه بخش ها داشته است.

سرپرست گروه تئاتر بدن یوانه می افزاید: جشنواره فجر سال جاری را به فال نیک می گیرم و شادم با ما همراهی کردند. مهمترین نکته برایم این بود که این بخش رسمیت پیدا کند. چراکه با همراهی مجموعه آب های کیش، بیشتر بودجه آن تامین شده و قرار است این بخش به صورت مشارکتی میان جشنواره فجر و این مجموعه به مدت سه روز در کیش برگزار گردد.

او درباره انتشار دیرهنگام فراخوان این بخش در جشنواره تئاتر شرح می دهد: از چند ماه پیش با جشنواره رایزنی نموده ایم ولی تازه به قطعیت رسیدیم. در این مدت حسین مسافر آستانه دبیر جشنواره خیلی جنگید تا این راه باز گردد. هدف این بود که با این فراخوان فرصتی بدهیم به گروه هایی که در جریان قرار نگرفته اند تا اگر کاری دارند، بتوانند آن را ارایه دهند.

خاسب درباره جزییات بیشتر درباره برنامه های این بخش هم می گوید: سال جاری به دلیل محدودیت های کرونایی و بودجه ای، اجراهای تک نفره (سولو) و دو نفره (دوئت) داریم که با حفظ تمام پروتکل های بهداشتی برگزار می شوند. خوشبختانه مجموعه آب های خلیج فارس عظیم ترین آمفی تئاتر روباز خاورمیانه را با ظرفیت 2 هزار تماشاگر دارد که پس زمینه آن هم دریا و بسیار زیباست. تا به حال در اینجا فقط کنسرت برگزار شده و اولین بار است که در حوزه هنرهای نمایشی هم اتفاقی در آن رخ می دهد که خیلی جای شادی دارد آن هم در یک سال اخیر که شاهد مرگ تدریجی تئاتر بوده ایم.

او در خاتمه می گوید: همه کوششم را به کار گرفته ام که کارهایی با تنوع بالا در این بخش اجرا شوند ولی طبیعتا کمبودهایی خواهیم داشت. اما برای ما جنبه آموزشی این رویداد خیلی مهم است نه اینکه فقط یک شو برگزار شده باشد. به هر حال این اتفاق مانند محصولی است که اولین برداشت را از آن داریم و نیازمند هرس و اصلاح است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 6335

به "نمی خواستیم جنبه زینتی داشته باشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمی خواستیم جنبه زینتی داشته باشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید