نهر تاریخی گَرگَر در خوزستان لای روبی می گردد

به گزارش پرسینا بلاگ، مدیر پایگاه میراث جهانی سازه های آبی تاریخی شوشتر از لای روبی 34هزار مترمکعب از نهر گَرگَر پس از 20 سال اطلاع داد.

نهر تاریخی گَرگَر در خوزستان لای روبی می گردد

بهگزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراثفرهنگی، گردشگری و صنایعدستی خوزستان، محمدرضا بهادری روز شنبه 25 مردادماه 99 اظهار کرد: پروژه لای روبی نهر گرگر حدفاصل پل بند گرگر تا بندمیزان که مدت ها در دستورکار قرار داشت و روال قانونی اجرایی آن در حال اجرا بود، از هفته گذشته شروع شد.

او با اشاره به این که حجم عملیات در این فاز حدود 34 هزار مترمکعب است، اضافه نمود: بیش از 20 سال بود که این حجم از لایروبی در این بخش از نهر گرگر اتفاق نیفتاده بود.

مدیر پایگاه میراث جهانی شوشتر از این پروژه به عنوان یکی از مهم ترین پروژه ها نام برد و گفت: اجرای این پروژه یک کار جمعی است و همت گروهی را می طلبد.

او اعلام کرد: کارفرمای این پروژه سازمان آب و برق خوزستان است که تأمین اعتبار و انتخاب پیمانکار را انجام داده و پروژه تحت نظارت پایگاه سازه های آبی تاریخی شوشتر درحال انجام است.

بهادری در ادامه از پیگیری های فرماندار شوشتر، نماینده این شهرستان در مجلس شورای اسلامی، مدیر امور آب منطقه شمال خوزستان، رئیس شورای شهر شوشتر و شهردار شوشتر تقدیر کرد و اضافه نمود: اقدامات و پیگیری های این افراد طی مدت اخیر بسیار کارساز و راه گشا بوده است.

او مدت زمان لازم برای اتمام این پروژه را حدود 30 روز پیش بینی و اظهار امیدواری کرد: با اتمام این فاز، بتوان در فاز بعدی با همت دوستان و اداره های مربوط، نسبت به جمع آوری فاضلاب های ورودی به نهر گرگر در بالادست بندمیزان و نیز در قسمت جنوبی نهر گرگر حد فاصل سازه های آبی اقدام کنیم. به این ترتیب باید اقدامی اساسی انجام دهیم تا تعهداتی که سازمان های مربوطه و دستگاه های اجرایی به یونسکو داده اند، بعد از سالیان دراز محقق کنیم.

نهر گرگر (رودخانه دست کند گرگر) در دوره هخامنشی حفر شده است. این رودخانه در شمال شهر شوشتر، در محل بندمیزان از شاخه اصلی رودخانه کارون جدا شده و در روستای بندقیر در جنوب شوشتر دوباره به رود کارون می پیوندد. این اثر باستانی در تاریخ ششم اسفند 1385 با شمارهٔ ثبت 17599 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این نهر (رودخانه دست کند) به همراه 15 اثر تاریخی دیگر شوشتر در نشست سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در 26 ژوئن 2009 (5 تیرماه 1388) در شهر سویل اسپانیا، با احراز معیارهای 1، 2 و 5 با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره 1315 به ثبت رسید.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: میراث آریا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 5042

به "نهر تاریخی گَرگَر در خوزستان لای روبی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نهر تاریخی گَرگَر در خوزستان لای روبی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید