نورگیری رصدخانه ملی اردیبهشت 1400 تمام می گردد

به گزارش پرسینا بلاگ، به گزارش خبرنگاران، محمدجواد لاریجانی امروز سه شنبه در مراسم شروع به کار دامنه اینترنتی نقطه ایران با اشاره به اقداماتی که در حوزه تحقیقات علوم پایه در پژوهشگاه دانش های بنیادی صورت گرفته است، گفت: این مرکز در عمر 32 ساله خود در حوزه های مختلف علوم پایه از جمله بایو، فیزیک نظری، علوم شناختی، علوم محاسباتی و علوم اکسپریمنتال تحقیقات گسترده ای انجام داده که منجر به راه اندازی پروژه هایی در سطح ملی شده و هم اکنون نیز یکی از بزرگترین مراکز تحقیقاتی در خاورمیانه محسوب می گردد.

نورگیری رصدخانه ملی اردیبهشت 1400 تمام می گردد

وی با بیان اینکه پروژه رصدخانه ملی ایران در پژوهشگاه دانش های بنیادی در حال ساخت است، گفت: این رصدخانه به عنوان اولین رصدخانه حرفه ای کشور پس از رصدخانه یادگار خواجه نصیرالدین طوسی محسوب می گردد که در جنوب کاشان تأسیس شده و در اردیبهشت 1400 به مرحله اولین نور می رسد و کار نورگیری آن تمام می گردد.

رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی اجرای طرح شتابگر ملی را یکی از بزرگترین پروژه های کشور در حوزه انرژی اتمی بیان کرد که توسط این پژوهشگاه در قزوین در حال اجرا است و بهره برداری از آن حدود 8 سال زمان می برد.

لاریجانی از پروژه ملی گرید محاسباتی (HPC) به عنوان یکی دیگر از پروژه های در دست انجام پژوهشگاه دانش های بنیادی نام برد و گفت: این پروژه به عنوان سیستم محاسباتی کلان داده یکی از 5 سوپرکامپیوتر کشور محسوب می گردد که امکان پردازش دیتا را به وسیله فناوری کلاود محاسباتی فراهم می نماید.

وی با اشاره به اینکه امکانات این پروژه در آینده نزدیک برای ایجاد تحرک جدی در شبکه ملی اطلاعات و شبکه علمی کشور عرضه خواهد شد، تاکید نمود: در حوزه اینترنت نیز فعالیت های خوبی در پژوهشگاه دانش های بنیادی در حال اجرا است. ما نود بین المللی شبکه علمی کشور را در اختیار داریم و هم اکنون بیش از 70 دانشگاه از ما سرویس می گیرند.

لاریجانی با اظهار امیدواری از اینکه به همت دوستان وزارت ارتباطات، شبکه علمی کشور راه اندازی گردد، اعلام کرد: بحث دامنه های اینترنتی یکی از مباحث حیثیتی و امنیتی هر کشوری محسوب می گردد و با توجه به شیطنت هایی که توسط کشورها در این فضا انجام می گردد، برای مصون سازی نیازمند ایجاد دامنه اینترنتی به زبان فارسی بودیم.

وی با اشاره به تاکید دکتر حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان فارسی مبنی بر توسعه دامنه اینترنتی به زبان فارسی و نیز حمایت دکتر فیروزآبادی رئیس مرکز ملی فضای مجازی از این پروژه، گفت: این پروژه هم اکنون آماده سرویس دهی است و نهادهای حکومتی می توانند نام دامنه خود را به صورت فارسی و با پسوند (.ایران) ثبت نمایند. در همین حال امکان ثبت نام دامنه نقطه ایران برای عموم مردم از اردیبهشت 1400 فراهم است.

لاریجانی پیشنهاد کرد که کمیته ای در مرکز ملی فضای مجازی برای نظارت بر مقررات و مسائل حقوقی مربوط به ثبت دامنه نقطه ایران تشکیل گردد.

در این مراسم علیرضا صالح مدیر دامنه های اینترنتی پژوهشگاه دانش های بنیادی نیز با اشاره به کوشش چندین ساله ایران برای اخذ موافقت از آیکان برای ثبت دامنه به زبان فارسی گفت: دامنه های اینترنت چندزبانه هم اکنون در 43 کشور فعال است و ایران نیز یکی از کشورهایی است که با خط و زبان فارسی، می تواند آدرس اینترنتی ثبت کند.

وی گفت: ثبت نام دامنه به زبان فارسی و یا به خط و زبان هر کشور این امکان را فراهم می نماید که افراد بتوانند به جز زبان انگلیسی، با سایر زبان ها نیز به آدرس های اینترنتی دسترسی داشته باشند.

صالح تاکید نمود: از مهر سال 89 که آیکان درخواست ایران را برای ثبت دامنه فارسی . ایران پذیرفت، تا به امروز استانداردسازی های idn و نیز انطباق آن با مقررات ثبت دامنه صورت گرفته است و هم اکنون امکان ارائه این سرویس به متقاضیان وجود دارد.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 6585

به "نورگیری رصدخانه ملی اردیبهشت 1400 تمام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نورگیری رصدخانه ملی اردیبهشت 1400 تمام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید