هواشناسی هشدار داد؛ احتمال وقوع تگرگ در 20 استان

به گزارش پرسینا بلاگ، تهران (پانا) - سازمان هواشناسی نسبت به وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت، خیزش گرد و خاک و احتمال تگرگ در 20 استان و افزایش ارتفاع موج تا 2 متر دردریای خزر هشدار داد.

هواشناسی هشدار داد؛ احتمال وقوع تگرگ در 20 استان

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ با اشاره به وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت، خیزش گرد و خاک و احتمال تگرگ آورده است: این شرایط جوی امروز (5 اردیبهشت ماه) برای استان های یزد، اصفهان، فارس، کرمان، خراسان شمالی، جنوب سیستان و بلوچستان، فردا (6 اردیبهشت ماه) برای استان های اصفهان، یزد، فارس، کرمان، خراسان جنوبی، جنوب سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و سه شنبه (7 اردیبهشت ماه) برای استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، شمال ایلام، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، قم، اصفهان، یزد، خراسان جنوبی، شمال فارس و شمال کرمان پیش بینی می گردد.

در این شرایط جوی احتمال جاری شدن روان آب موقت در مسیل ها، صاعقه و برق گرفتگی، احتمال وقوع تگرگ و احتمال شکستن درختان فرسوده وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در تردد و اسکان در کنار رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی و چرای دام ها در مراتع مرتفع و مسیل ها به ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب و تحکیم سازه های موقت توصیه می نماید.

در ادامه این هشدار ضمن اشاره به رشد ابرهای همرفتی در ساعات بعدازظهر و اوایل شب، آمده است: امروز (5 اردیبهشت ماه) در استان های قزوین، قم، تهران، البرز و سمنان و فردا (6 اریبهشت ماه) در استان های قزوین، قم، البرز، تهران، سمنان وزش باد شدید موقت همراه با خیزش گرد و خاک پیش بینی می گردد و احتمال شکستن درختان فرسوده وجود دارد.

محکم کردن سازه های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان های نیمه کاره، اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، احتیاط درفعالیت و پرواز هواپیماهای سبک و گلایدر و سایر اقدامات پیشگیرانه از توصیه های سازمان هواشناسی است.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ دیگری آورده است: افزایش ارتفاع موج، یک تا 1.5 متر و در فراساحل تا 2 متر سه شنبه (7 اردیبهشت ماه) برای دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل گیلان، مازندران و گلستان و چهارشنبه (8 اردیبهشت ماه) برای دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل گیلان، مازندران و گلستان پیش بینی می گردد.

در پی حاکمیت این شرایط جوی احتمال غرق شدن شناگران و قایق های کوچک و احتمال آسیب دیدن شناورهای سبک و تورهای ماهیگیری وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در شنا، محدودیت تردد قایق های کوچک و شناورهای سبک و سنگین صیادی و رعایت احتیاط در صنایع فراساحل توصیه می نماید.

هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 7123

به "هواشناسی هشدار داد؛ احتمال وقوع تگرگ در 20 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هواشناسی هشدار داد؛ احتمال وقوع تگرگ در 20 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید