ورود سامانه بارشی جدید به کشور ، احتمال طغیان رودخانه ها در جنوب و جنوب غرب

به گزارش پرسینا بلاگ، سازمان مدیریت بحران کشور با صدور اطلاعیه ای هشدار داد: با ورود سامانه بارشی از جنوب و غرب، استان های نیمه غربی و مرکز کشور از ورود این سامانه متاثر می شوند و احتمال طغیان روخانه ها در جنوب و جنوب غرب کشور وجود دارد.

ورود سامانه بارشی جدید به کشور ، احتمال طغیان رودخانه ها در جنوب و جنوب غرب

به گزارش ایرنا، پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور گفت: یک سامانه بارشی از امروز، یکشنبه 4 فروردین، از جنوب، جنوب غرب و غرب وارد کشور می گردد. انتظار می رود که این سامانه از امروز تا سه شنبه غیر از مناطق جنوب شرق کشور در غالب نقاط کشور موجب بارش باران همراه با رگبار و رعد و برق و در ارتفاعات البرز و مناطق مرتفع زاگرس بارش برف گردد.

با نفوذ توده هوای نسبی گرم از عرض های جنوبی، غالبا بارش باران را انتظار داریم و به همین سبب موجب ذوب برف و افزایش شدت روان آب و طغیان رودخانه ها در منطقه جنوب و جنوب غرب می گردد.

همچنین به علت ناپایداری نسبی شدید و بالا بودن احتمال دما وقوع رگبار و رعد و برق و بعضی نقاط تگرگ در مناطق غرب، جنوب غرب و جنوب کشور پیش بینی می گردد.

بیشینه بارش این سامانه در جنوب غرب و غرب کشور در استان های لرستان، ایلام، خوزستان، چهارمحال و کهگیلویه و بویر احمد پیش بینی می گردد. بر این اساس با توجه به شدت و مدت بارش در جنوب غرب و جنوب کشور انتظار طغیان رودخانه ها، وقوع سیلاب همراه با رگبار و رعد و برق و وضع هوا در سایر استانها به توضیح زیر پیش بینی می گردد:

  • امروز، یکشنبه چهارم فروردین

رگبار و رعد و برق با احتمال وقوع سیلاب ناگهانی و بالا آمدن موقت رودخانه ها در استان هرمزگان و جزایر استان در خلیج فارس، جنوب سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان و از اواخر وقت بارش باران و در بعضی نقاط همراه با رگبار باران در استانهای ایلام، لرستان، خوزستان، کردستان، آذربایجان غربی، چهار محال بختیاری که با احتمال سیلابی شدن مسیرها و آبگرفتگی معابر است.

  • دوشنبه پنجم فروردین

بارش باران همراه با رگبار و رعدوبرق و وقوع سیلاب، طغیان رودخانه ها در استان های خوزستان، بوشهر، ایلام، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، نیمه غربی و جنوب فارس و دامنه های زاگرس در جنوب اصفهان و بعد از ظهر و شب با شرایط طوفانی (رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت) در غرب یزد، شمال اصفهان و جنوب استان مرکزی، همچنین بارش باران و در ارتفاعات بارش برف و لغزندگی جاده در جاده های کوهستانی و برفگیر استانهای لرستان، چهارمحال و بختیاری، زنجان، همدان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، ارتفاعات البرز در استانهای تهران، البرز، قزوین و سمنان و بارش باران همراه با احتمال آبگرفتگی معابر عمومی در گیلان و غرب مازندران.

  • سه شنبه ششم فروردین

بارش باران همراه با رگبار و رعدوبرق و وقوع سیلاب و طغیان رودخانه ها در استان های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، جنوب فارس، غرب هرمزگان و جزایر خلیج فارس و دامنه های زاگرس در غرب اصفهان رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید با احتمال سیلابی شدن مسیرها در غرب استان یزد، غرب کرمان، قم. سمنان، خراسان شمالی. همچنین بارش برف و باران در ارتفاعات و جاده های کوهستانی زاگرس و البرز.

  • اقدامات زیر توصیه می گردد

برای سفر در مسیرهای یاد شده ضروری است برنامه ریزی با توجه به شرایط جوی انجام گردد و طی روزهای آینده برای سفر در مناطق کوهستانی احتیاط لازم در نظر گرفته گردد. همچنین از توقف درحاشیه و بستر رودخانه ها و مناطق مستعد سیلاب جدا خودداری گردد.

به سبب بارش های قابل ملاحظه و رگبار و رعدوبرق، وقوع سیلاب و طغیان رودخانه ها در غرب و جنوب غرب کشور پیش بینی و توصیه می گردد تمهیدات لازم از سوی مدیریت منابع آب بعمل آید.

به دلیل پیش بینی وقوع رعدوبرق در روزهای دوشنبه تا سه شنبه هفته جاری، صعودهای کوهستانی در البرز و به ویژه زاگرس توصیه نمی گردد.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 285

به "ورود سامانه بارشی جدید به کشور ، احتمال طغیان رودخانه ها در جنوب و جنوب غرب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود سامانه بارشی جدید به کشور ، احتمال طغیان رودخانه ها در جنوب و جنوب غرب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید