واکاوی دلایل اقدام به خودکشی

به گزارش پرسینا بلاگ، اقدام به خودکشی، یکی از بدترین اقداماتی است که افراد، ممکن است در مواجهه با مسائل به ظاهر لاینحل بگیرند و با این کار خود، علاوه بر به خطر انداختن سرمایه های اجتماعی، سوگی عمیق را برای اطرافیان خود رقم زنند. اما این اتفاق چرا تکرار می شود؟

واکاوی دلایل اقدام به خودکشی

به گزارش خبرنگاران، خودکشی به عنوان اقدامی آگاهانه در آزار خود که به مرگ می انجامد، یکی از مسائل غامض جامعه انسانی است که متأسفانه روزبه روز بر وسعتش افزوده می شود و همچنان به عنوان یک نگرانی اصلی بهداشتی در دنیا مطرح است. طبق تخمین های سازمان بهداشت دنیای، سالانه یک میلیون مرگ ناشی از خودکشی در دنیا رخ می دهد. این سازمان تخمین می زند که مرگ ناشی از خودکشی بیشتر از مرگ ناشی از قتل و جنگ باشد. شواهد نشان می دهند که به ازای هر مورد خودکشی منجر به مرگ، 10 تا 20 مورد نیز اقدام به خودکشی وجود دارد. بنابراین، سالانه در دنیا، بین 10 تا بیست میلیون نفر اقدام به خودکشی می کنند.

به بیان محققان، در هر خودکشی، حداقل 6 نفر از اقوام و دوستان فرد تحت تأثیر شدید این واقعه قرار می گیرند. به همین دلیل با یک حساب ساده می توان برآورد کرد که سالانه بیش از صدمیلیون نفر در دنیا تحت تأثیر واقعه خودکشی قرار دارند. مطالعات همه گیرشناسی خودکشی در ایران نیز، نشان داده اند که خودکشی و اقدام به آن در حال افزایش است. شهر تهران پس از سه استان ایلام، کرمانشاه و همدان در مقاطعی، بالاترین آمار خودکشی را در کشور داشته است. نتایج پژوهش ها حاکی از آن است که میل به خودکشی در تهران، روزانه 21 نفر است که عدد بالایی به حساب می آید.

برای موشکافی این پدیده نامیمون، محققانی از دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی و دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، پژوهشی را انجام داده اند که در آن، به خودکشی و دلایل وقوع آن در کشور ما پرداخته شده است.

این تحقیق با استفاده از نمونه گیری هدفمند و مشارکت تعدادی از زنان و مردان اقدام کننده به خودکشی که در بیمارستان های شهر تهران تحت درمان پزشکی بوده اند، اجرا شده است.

بنابر یافته های این پژوهش، بارزترین علت اقدام به خودکشی در این افراد، قرارگرفتن در چرخه حذف بوده است؛ چرخه ای که معلول شرایط علّی، مداخله ای و زمینه ای خاصی است.

علیرضا کلدی، استاد و پژوهشگر جامعه شناسی دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی و همکارش دراین باره می گویند: ازآنجاکه خودکشی فرد در اجتماع، نمودی از نابسامانی های اجتماعی و اختلالات شخصیتی فرد محسوب می شود و ازطرفی، این عمل در برخی موارد، عملی تجاوزکارانه به حساب می آید که فرد علیه خود و اجتماع، براساس تفکر شخصی، به آن روی می آورد، شناخت ریشه ها و دلایل این پدیده که یکی از عوامل مخل امنیت است ضرورت دارد.

به بیان این محققان، بنا بر یافته های پژوهش ما، موارد زیر را می توان به عنوان شرایط علّی خودکشی شناسایی کرد: رفتارهای خودسرانه، رفتارهای ممنوعه، بهادادن به احساسات عاشقانه و نگرش فرامادی به ازدواج در سطح فردی، برهم خوردن سلسله مراتب قدرت، نبود مباحثه و مصاحبه و مشارکت، حمایت های مشروط والدین، محدودبودن تعاملات، بی تعهدی همسر در رفع نیازها، خشونت در سطح خانوادگی، باور به تفاوت های جنسیتی در بیان احساسات و آزادنبودن جوانان در همسرگزینی در سطح کلان.

بنا بر نتایج این تحقیق در خصوص چرایی اقدام به خودکشی و چگونگی اثرگذاری عوامل مؤثر بر اقدام به آن، اشاره شده است که این افراد طی فرایندی در ظاهر آرام اما بسیار خشن به سوی اقدام به خودکشی کشیده شده اند.

کلدی و همکارش معتقدند: چنین افرادی که بسته به نوع مشکلشان، با احساس درماندگی و ناامیدی از بهبود شرایط از یکسو و نداشتن راه برگشت ازسوی دیگر روبرو بوده اند، دیگر توان تحمل شرایط را نداشته و تصمیم به حذف خود گرفته اند.

این نتایج پژوهشی که بدون شک می توانند در کمک به دست اندرکاران امور جامعه و همچنین آحاد مردم، دیدگاه های مناسبی را در خصوص عمل فاجعه آمیز خودکشی ارائه دهند و به طراحی رویکردهایی برای کاهش آن بینجامند، در دوفصل نامه بررسی مسائل اجتماعی ایران که از انتشارات دانشگاه تهران است، به چاپ رسیده اند.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 5259

به "واکاوی دلایل اقدام به خودکشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکاوی دلایل اقدام به خودکشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید