مجوز فراوری دستگاه تشخیص کووید 19 ایرانی صادر شد

به گزارش پرسینا بلاگ، سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجوز فراوری دستگاه تشخیص ویروس کووید 19 با استفاده از نمونه خلط بیماران که توسط محققان ایرانی توسعه داده شده است، را صادر کرد.

مجوز فراوری دستگاه تشخیص کووید 19 ایرانی صادر شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، چندی پیش خبری درباره ساخت دستگاه تشخیص ویروس کرونا توسط گروه نانوبیوالکترونیک دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران به رهبری محمد عبدالاحد منتشر شد. این گروه که نتایج یافته های خود را در یک مقاله معتبر بین المللی به چاپ رسانده بودند، به تازگی پیروز به دریافت مجوز فراوری از سازمان غذا و دارو شدند تا جهت فراوری این دستگاه ایرانی در قالب شرکت نانوحسگرسازان سلامت آسیا هموار گردد.

به گفته عبدالاحد نمونه اولیه این دستگاه فراوری شده و در چند بیمارستان از جمله بیمارستان های امام خمینی، بیمارستان لقمان حکیم، بیمارستان امام حسین و نورافشار روی بیش از 600 بیمار مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج مثبتی به دست آمده است.

دریافت مجوز فراوری این دستگاه جهت را برای ادامه تجاری سازی این دستگاه ایرانی هموار می نماید. به گفته مخترعان این ابزار، این دستگاه تنها برای تشخیص ویروس کووید 19 نیست، بلکه برای تشخیص بیماری های ریوی قابل استفاده است. بعضی از بیماری ها نظیر آسم و سل نیز می توانند در خلط بیمار تغییراتی ایجاد نمایند که با استفاده از این دستگاه قابل رهگیری هستند. هرچند که این دستگاه در شرایط فعلی می تواند برای تشخیص زودهنگام بیماری کرونا استفاده گردد. در واقع اگر کسی توسط این دستگاه مشکوک به کرونا تشخیص داده شد باید برای تست های تکمیلی اقدام کند. این دستگاه برای پایش جمعی و عام مناسب است تا افراد کرونایی بی علامت را تعیین کند.

محمد عبدالاحد، از آزمایشگاه ادوات نانوبیوالکترونیک دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران درباره ساز و کار این دستگاه گفت: این دستگاه می تواند از گونه های اکسیژن فعال برای تشخیص بیماری های مربوط به ریه استفاده کند. افزایش گونه های اکسیژن فعال در خلط یکی از شاخص هایی است که می تواند نشان دهنده بیماری کرونا باشد. در بیماران کرونایی، حتی زمانی که هنوز علائم بیماری تعیین نشده است، میزان گونه های اکسیژن فعال در خلط بیمار تغییر می نماید که این حسگر با استفاده از این شاخص می تواند وجود بیماری را تعیین کند. دلیل افزایش گونه های اکسیژن فعال در خلط را می توان به عملکرد التهابی بدن در برابر حضور ویروس نسبت داد. همچنین فعالیت های سلولی نیز در زمان درگیری با ویروس موجب تشکیل گونه های اکسیژن فعال می شوند.

پریها: پریها | مجله گردشگری، تور لحظه آخری، تور ارزان قیمت، سفرنامه گردشگری

آریا بلاگ: آریا بلاگ، آخرین اخبار و رویدادهای ایران و جهان

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 5119

به "مجوز فراوری دستگاه تشخیص کووید 19 ایرانی صادر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجوز فراوری دستگاه تشخیص کووید 19 ایرانی صادر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید