12مورد جدید جذام در سال گذشته ، چالش شناسایی بیماری در کشور

به گزارش پرسینا بلاگ، مدیر کشوری برنامه کنترل سل و جذام وزارت بهداشت آخرین شرایط بروز جذام در کشور را تشریح کرد و ضمن تاکید بر ایمنی اغلب انسانها نسبت به این بیماری، گفت: سال گذشته تنها 12 نفر بیمار جدید مبتلا به جذام داشته ایم که از این تعداد 6 نفر ایرانی و همگی بالاتر از 15 سال سن داشتند.

12مورد جدید جذام در سال گذشته ، چالش شناسایی بیماری در کشور

دکتر مهشید ناصحی در آستانه روز دنیای پیشگیری و حمایت از بیماران مبتلا به جذام در گفت وگو با خبرنگاران، گفت: این روز آخرین یکشنبه ماه ژانویه است و شعار سال جاری به مناسبت این روز دنیای جذام آنچه که شما فکر می کنید، نیست در نظر گرفته شده است، این شعار بر بی دلیل بودن ترس از جذام اشاره می نماید تا افکار و باورهای غلط عمومی درمورد بیمار و بیماری جذام اصلاح گردد.

شناسایی 12 مبتلا به جذام در کشور در 98

6 نفر ایرانی بودند

وی در مورد آمار ابتلا به جذام در سال 98، اظهار کرد: سال گذشته تنها 12 نفر بیمار جدید مبتلا به جذام داشته ایم که از این تعداد 6 نفر ایرانی و همگی بالاتر از 15 سال سن داشتند؛ به عبارتی کودک مبتلا به جذام نداشتیم. ولی متاسفانه 4 مورد از این 6 نفر بیمار جدید ایرانی به قدری تاخیر در مراجعه و تشخیص داشتند که با معلولیت درجه دو شناسایی شده اند. گفتنی است که وزارت بهداشت و سیستم بهداشتی زیرمجموعه آن، در مورد درمان بیماران غیر ایرانی، نیز با هدف جلوگیری از انتقال آن به سایر افراد، خدمات را رایگان و مشابه بیماران ایرانی ارائه می نماید.

چالش شناسایی دیرهنگام بیماران و ایجاد معلولیت

وی اضافه کرد: تشخیص دیرهنگام بیماری در افراد می تواند به دنبال مراجعه دیرهنگام بیماران به مراکز درمانی به دلیل نا آگاهی آنها از علائم اولیه جذام (که ممکن است ابتدا تنها با یک لکه پوستی بدون درد و خارش و پوسته ریزی شروع و تدریجا پیشرفت کند) اتفاق بیفتد و یا در مراحل پیشرفته بیماری که دچار معلولیت می شوند به دلیل ترس از طرد شدن توسط مردم و خانواده به تعویق بیفتد. همچنین زمانی که موارد بیماری به قدری در یک کشور کاهش یابد که شانس مشاهده حتی یک بیمار مبتلا به جذام در طول مدت تحصیل رشته پزشکی برای یک پزشک وجود نداشته باشد، به دلیل عدم کفایت مهارت تشخیصی پزشکان در زمینه تشخیص این بیماری، احتمال مغفول ماندن بیمار مراجعه نماینده می تواند وجود داشته باشد و ما در کشورمان با طیفی از تمامی این چالش ها روبرو هستیم.

ناصحی تاکید نمود: البته برای کاهش مشکل مهارتی پزشکان، کوشش شده با گنجاندن دوره آموزشی جذام برای متخصصین پوست در طول دوره تخصص آنها، معین و بازآموزی حداقل یک فوکال پوینت بالینی جذام از میان اعضای هیات علمی هر یک از دانشگاه های علوم پزشکی کشور (بعنوان ارائه مشاوره)، آموزش پزشکان خانواده استان های اندمیک، انجام بیماریابی فعال در افراد خانواده بیماران شناسایی شده (البته با حفظ محرمانگی اسرار بیماران)، بازآموزی تکنسین آزمایشگاهی جذام در دانشگاه های علوم پزشکی کشور و تشکیل فعال کمیته فنی کشوری جذام برای آنالیز موارد مشکوک مشاوره شده از سوی فوکال پوینت های دانشگاهی، این چالش به حداقل ممکن برسد. اما برای آموزش عمومی و ارتقاء آگاهی و نگرش جمعیت عمومی نسبت به این بیماری نیازمند کلیه رسانه های فیزیکی و مجازی مورد وثوق مردم هستیم.

جذام مرگ آفرین نیست

او در مورد ثبت موارد این بیماری در ایران از زمانی که سیستم ثبت آمار و اطلاعات جذام در کشور به وجود آمده تا کنون، اعلام کرد: کل تعداد موارد ثبت شده بیماری جذام در ایران تا کنون 11 هزار و 884 مورد بوده است که از این تعداد 9 هزار و 20 مورد درمان کامل شده و بهبود یافته اند، و 2 هزار و 441 نفر فوت نموده اند که البته علت فوت آنها ابتلا به جذام نبوده؛ چراکه جذام مرگ آفرین نیست بلکه به علت کهولت سن یا مسائل دیگر جان خود را از دست داده اند. همچنین 410 مورد نیز به دلایل گوناگون غیبت از درمان داشتند و اطلاعی از آنها در دسترس نیست.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص افزایش احتمال ابتلا به کرونا در میان مبتلایان به جذام، تاکید نمود: به صورت علمی مطالعاتی در این خصوص صورت نگرفته است اما موردی هم از ابتلای مجذومین به کرونا گزارش نشده است و نمی توان گفت جذام سبب افزایش احتمال ابتلا به کرونا می گردد.

درمان رایگان جذام در کشور

ناصحی در مورد پوشش بیمه ای درمان جذام، اعلام کرد: در سال 1981 درمان چند دارویی جذام در دنیا معرفی گردید و از 4 سال بعد از آن دارو توسط سازمان دنیای بهداشت به صورت رایگان برای بیماران تامین شده است. سازمان مزبور با حمایت یک شرکت دارویی، همه ساله و بر اساس آمار سالانه بیماران، داروهای ضد جذام را به کشورها اهدا می نماید و ما نیز داروها را رایگان دریافت نموده و رایگان در اختیار بیماران قرار می دهیم.

وی در ادامه جذام را یک بیماری کاملا قابل درمان با منشأ عفونی معرفی کرد و گفت: میکروب جذام که یک باکتری میله ای شکل است ویژگی های خاص و جالبی دارد؛ بطور مثال دمای مناسب برای رشد آن 30 تا 33 درجه است و از آنجایی که دمای بدن انسان به صورت متعارف 37 درجه سانتی گراد است، میکروب بیشتر تمایل دارد بافت های سردتر بدن مانند پوست، اعصاب محیطی و راه های هوایی فوقانی را درگیر کند و به همین دلیل است که علائم اولیه بیماری نیز در همین بافت ها هویدا می گردد.

بازه زمانی 3 تا 5 ساله برای بروز علایم جذام

وی با اشاره به دیر تکثیر بودن عامل این بیماری است، اظهار کرد: تکثیر یک میکروب جذام و تبدیل آن به دو میکروب حدود دو هفته زمان می برد و لذا از زمانی که باکتری جذام وارد بدن فرد می گردد به طور متوسط سه تا پنج سال به طول می انجامد تا علایم بیماری ظاهر گردد. از سوی دیگر میکروب های جذام برای زنده ماندن و تکثیر نیازمند حضور در داخل سلول های زنده بدن میزبان بوده و با خروج از بدن، در مدت زمان کوتاهی از بین می فرایند. به همین جهت بیماری جذام اگرچه در زمره بیماری های با منشأ عفونی قرار گرفته است، اما از کم سرایت ترین این بیماری ها محسوب می گردد.

لکه های پوستی بدون آزار...

ناصحی با تاکید بر اینکه برخلاف تصورات اشتباه موجود، جذام همیشه با معلولیت و خورده شدن بینی یا انگشتان دست یا پا همراه نیست، گفت: عوارض و معلولیت های جذام زمانی اتفاق می افتد که بیماری بسیار دیرهنگام تشخیص داده گردد. تظاهرات بالینی بیماری معمولا با یک یا چند لکه پوستی بدون آزار، که هیچ گونه درد، خارش و پوسته ریزی نداشته و تدریجا بروز می نمایند، شروع می گردد. به همین خاطر این لکه ها غالبا مورد توجه واقع نمی شوند و حتی اگر در قسمت هایی از بدن بروز نموده باشند که در معرض دید فرد قرار ندارد، ممکن است فرد اصلا متوجه آن نشده و بیماری سال ها بعد و پس از بروز معلولیت های ناشی از تخریب اندام های محیطی تشخیص داده گردد.

ایمنی اغلب انسانها نسبت به جذام

وی اضافه کرد: بر خلاف باور عمومی مبنی بر سرایت بالای بیماری جذام، 90 تا 95 درصد آحاد بشر هرگز جذام نمی گیرند، به عبارت دیگر اغلب انسان ها نسبت به جذام ایمنی ذاتی دارند، به این معنا که حتی اگر میکروب این بیماری وارد بدن آنها گردد، قادر به ایجاد بیماری نخواهد بود. مخزن بیماری، انسان است و در بیماری که به واسطه دیر تشخیص داده شدن جذام، دچار معلولیت شده است، بیماری جذام او را می توان با تجویز درمان به طور کامل رفع کرد؛ ولی متأسفانه معلولیت ناشی از آن دیگر قابل بازگشت نیست. موضوعی که همیشه مورد تاکید ما است توجه به این امر است که اگر فردی در گذشته جذام داشته و درمان کاملی دریافت نموده، اما معلولیت دارد، به هیچ عنوان نمی تواند عاملی برای سرایت به دیگران باشد.

سفر به دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سرگرمی: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 6507

به "12مورد جدید جذام در سال گذشته ، چالش شناسایی بیماری در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12مورد جدید جذام در سال گذشته ، چالش شناسایی بیماری در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید