پر مخاطب ترین سریال تلویزیون در سال 1365

به گزارش پرسینا بلاگ، هنوز هم خیلی از ایرانی ها کشور ژاپن را با سریال سال های دور از خانه می شناسند و شخصیت اصلی آن اوشین. سریالی که شنبه شب های سال 1365 و در نبود سرگرمی و اوج موشک باران جنگ تحمیلی کانون خانواده ها را گرم می کرد و شهر ها را در سکوت فرو می برد و همه چشم می شدند جلوی صفحه جادویی تلویزیون.

پر مخاطب ترین سریال تلویزیون در سال 1365

ایران در ادامه نوشت: روزگار غریبی بود که تصاویر فقر، جنگ و هزاران مشکل اوشین و خانواده اش و البته مبارزه او برای زندگی خود و دیگران به سمبل بدل شده بود و همه جا حرف از اوشین بود و تأثیرات آن بر فرهنگ عمومی و اجتماعی چنان بود که بسیاری از کالا های تولیدی از کیف و کفش و... تا فروشگاه های لباس فروشی دسته دوم نامی از این سریال دریافتد؛ همچنان که می بینیم فروشگاه های فروش لباس دست دوم با گذشت حدود 35 سال با تاناکورا خوانده می شوند که نام فامیلی اوشین بود که روی فروشگاه های زنجیره ای خود هم این عنوان را گذاشته بود.

در سال های سخت جنگ تحمیلی بسیاری زنان و مادران ایرانی با قصه سرگذشت اوشین پخش شده از صداوسیما همذات پنداری می کردند زنی سختکوش و تسلیم ناپذیر که بلا ها و درد های بسیاری از کودکی تا پیری بر سر او آوار شده، ولی خم به ابرو نیاورده و باز هم برای زندگی خود و دیگران تلاش کرده است.

در نیمه دهه 60 و گذشت 8 سال از پیروزی انقلاب، مسئولان سازمان صداوسیما به دنبال راه چاره هایی برای تغییر فضای برنامه ها و جذب مخاطبان بیشتر با در نظر دریافت ایدئولوژی های حاکم بر فضای کشور بودند؛ تلویزیونی که هم انقلابی باشد و هم مخاطب پسند.

در این بین گروهی از برنامه سازان و مسئولان سازمان صداوسیما مسئول بررسی و خرید سریال و برنامه های خارجی شدند و از آنجایی که ژاپن از نظر فرهنگ کشوری سنتی و از نظر سیاسی در زمان جنگ های جهانی کشوری ضد امپریالیستی بود، قرعه به نام این کشور و سریال های مشهور آن افتاد که فضایی شبیه ایران در دهه 60 را به تصویر می کشید.

در آن سال ها مسئولان سازمان صداوسیما چندین سریال ژاپنی را برای دوبله و پخش خریداری کردند که دو سریال آن به شهرت بسیار رسید؛ هانیکو که در ایران با عنوان داستان زندگی پخش می شد و اوشین که در تیتراژ نامش را به سال های دور از خانه تغییر داده بودند. اوشین در سال 1983 (1362) توسط شرکت ان اچ کی ژاپن تولید و پخش شد و سه سال بعد هم به ایران رسید.

در این سریال شخصیت اصلی (اوشین) در سنین پیری شروع به تعریف خاطرات زندگی پر فراز و نشیب خود از کودکی تا کهنسالی می کند. این سریال حاشیه های بسیاری هم درباره سانسور و تغییر قصه و شخصیت اوشین داشت که از سوی بعضی از دوبلور های سریال رد و از سوی بعضی دیگر تأیید شد.

رهبر انقلاب در مهرماه سال 1370 در دیدار با اعضای مجمع نویسندگان مسلمان به سریال سال های دور از خانه و اثرات آن بر زندگی و فرهنگ عمومی اشاره ای کردند: ژاپنی ها برمی دارند از زندگی معمولی و شخصی یک نفر، یک موضوع برای فیلم درست می کنند، که مطابق با واقع است. اصلاً علت جاذبه فیلم های ژاپنی هم این است. البته هنرپیشه های خوبی دارند، اما علت جاذبه این است که درست مطابق با واقع است.

این سریال سال های دور از خانه ای که نشان می دادند، که همه را جذب کرد، حتی امام را - حاج احمد آقا می گفت که امام مرتب این سریال را نگاه می کردند - علتش چیست؟ چون زندگی ای که آن شخص در فیلم دارد و آن کاری که او دارد می کند، درست مطابق با واقع است؛ یعنی همانی است که واقعیت دارد. اصلاً هنرمند این است، باید واقعیت را عکس برگردان کند و به آدم نشان بدهد حتی آن مقداری که آدم نمی بیند، برجسته کند، واقعیت را با همه ریزه کاری هایش جلا بدهد و جلوی چشم آدم بگذارد.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: فرارو
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 5803

به "پر مخاطب ترین سریال تلویزیون در سال 1365" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پر مخاطب ترین سریال تلویزیون در سال 1365"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید