پله های بتنی: نمونه ها، نحوه ساخت و هزینه ها

به گزارش پرسینا بلاگ، پله ها یک طبقه را به طبقه دیگر متصل می نمایند، بنابراین برای هر خانه ای که بیش از یک طبقه دارد بسیار مهم است. اما علاوه بر داشتن این عملکرد در محیط، بخشی از پروژه معماری خانه نیز می شوند، بنابراین باید با در نظر گرفتن عملکرد و زیبایی شناسی طراحی شوند.

پله های بتنی: نمونه ها، نحوه ساخت و هزینه ها

و در این مرحله، پله های بتنی برجستگی خاصی پیدا نموده اند و در انواع پروژه ها استفاده می شوند. آنها ظاهری چشمگیر دارند و با طرح های مدرن و با سبک صنعتی ترکیب بسیار خوبی دارند.

لطفا به اینستاگرام ما سر بزنید.

پله های بتنی از یک قالب پر از سیمان، ماسه و شن ساخته می شوند. بتن مستحکم و مقاوم فراوری شده از این مخلوط، تکیه گاه لازم را برای پله ها فراهم می نماید.

برای ساخت آن می توانید با نیروی های متخصص ما مشورت کنید. نکته مهم توجه به مقدار گیری ها و نحوه ساخت آن است تا راه پله علاوه بر زیبایی، نقش اصلی خود را که همان اتصال طبقات خانه است، ایفا نماید.

در این مقاله نکات مهمی را برای طراحی و ساخت پله های خود و بعلاوه مجموعه ای از عکس های الهام بخش از پله های بتنی آنالیز کنید.

نکاتی در خصوص طراحی و ساخت پله های بتنی

راه پله خود را با دقت طراحی کنید. مقدار ها و ابعاد پله ها و کل راه پله را به دقت آنالیز کنید . اما وقتی شک دارید، در پی یک معمار یا مهندس باشید تا تمام محاسبات لازم را انجام دهد و راه پله شما را برای شما طراحی کند.

بودجه در دسترس را برای ساخت راه پله معین کنید. مدل های راه پله مستقیم ارزان تر هستند، در حالی که مدل های مارپیچ یا دو طرفه گران تر هستند. به همین علت مهم است که ارزیابی کنید چقدر می توانید برای پروژه راه پله خود هزینه کنید تا مطابق سلیقه و بودجه شما باشد.

بعلاوه استفاده از پله ها و معینات ساکنانی که از آن استفاده خواهند کرد را تجزیه و تحلیل کنید. خانه ای با بچه ها و سالمندان احتیاج به پروژه ای دارد که ایمنی را با استفاده از نرده ها و نوارهای ضد لغزش در اولویت قرار دهد. اگر راه پله بزرگ باشد، ایجاد یک نقطه استراحت بین بازوهای راه پله نیز جالب است.

حتی اگر مستقیماً در ساخت پله شرکت نمی کنید، همواره همراه کار باشید. این امر منشاء خیر است و کیفیت کار را تضمین می نماید.

مدل های اصلی پله های بتنی

پله های بتنی مستقیم

مدل مستقیم رایج ترین، سنتی و ساده ترین است. این پله بتنی احتیاجها را به خوبی برآورده می نماید و بسته به نوع سطح، از نظر زیبایی محیط را غنی می نماید.

راه پله مارپیچ بتنی

مدل راه پله مارپیچ برای مکان هایی با فضای محدود اما احتیاج به پلکان بسیار مناسب است. ساختن آن سخت تر است، اما نتیجه نهایی بسیار جالب است.

پله های بتنی دو طرفه

پله های دو طرفه همانطور که از نامشان پیداست ساختاری با دو بازوی دارند. با این حال، آنها برای محیط های بزرگ مناسب تر هستند، زیرا مساحت بیشتری را مصرف می نمایند. مزیت این نوع پله ها این است که دارای پاگرد بین بازوهای پله می باشد و باعث تسهیل در رفت و آمد افراد کم تحرک و افراد مسن می گردد.

پله های بتنی L شکل

مشابه مدل پلکان دو طرفه ، پلکان بتنی L شکل دارای یک پاگرد استراحت بین پروازها نیز می باشد. اما استفاده از آن برای مکان های کوچکتر مناسب تر است.

پله های بتنی اکسپوز

ساختار این نوع پله ها اکسپوز است، بنابراین به پیشنهادهای جسورانه، مدرن و پیچیده در دکوراسیون یاری می نماید.

راه پله بتنی با تیر مرکزی

این یک مدل پله بسیار زیبا است که در محیطی که در آن ساخته شده خودنمایی می نماید. تیرهای در معرض دید در پروژه های مدرن عالی به نظر می رسند.

نحوه طراحی راه پله بتنی

اولین کاری که باید قبل از مخلوط کردن سیمان و ماسه انجام دهیم این است که مقدار کف و ارتفاع پله را محاسبه کنیم. مهندسان ما برای این منظور از محاسبات خاصی استفاده می نمایند. اما می توان با استفاده از حداقل مقدار گیری های معین شده محاسبه کرد.

طول گام، یا همان طور که گفته می گردد، مقدار سطحی است که روی آن قدم می گذارید. در این حالت حداقل مقدار کف پله 28 سانتی متر است. ارتفاع پله نباید بیشتر از 18 سانتی متر باشد.

ضوابط طراحی پله

عرض پله B

ارتفاع پله H

حداقل ارتفاع پله 10 سانتیمتر است

حداکثر ارتفاع پله 18 سانتیمتر است

حداقل کف پله 28 سانتیمتر است

حداقل عرض پله 60 سانتیمتر است

تعداد پله ها باید عدد صحیح باشد (اعشار نداشته باشد) و اگر عدد صحیح نبود به تعدادپله یکی اضافه کنید و یا ارتفاع پله را تغییر دهید.

طول میانه گام انسان 65 الی 63 = کف پله + ارتفاع پله * 2

فرمول راحتی پله 12 = B - H

فرمول احتیاط پله 48 = H + B

هزینه پلکان بتنی چقدر است؟

در این مرحله از خاص بودن، باید از خود بپرسید هزینه یک راه پله بتنی چقدر است؟ برای پاسخ به این سوال باید به جنبه های زیادی توجه کرد. با مدل پله هایی که می خواهید آغاز کنید.

همانطور که قبلا گفته شد، برای مثال، یک پلکان مستقیم ارزان تر از یک پلکان دو طرفه است. موادی که برای تکمیل استفاده می گردد، علاوه بر کار، در هزینه کل کار نیز دخالت دارد.

اما با در نظر گرفتن ساده ترین و سنتی ترین مدل که راه پله بتنی مستقیم است، خود را برای پرداخت حداقل 30 میلیون تومان آماده کنید. برای براورد دقیق و کاربردی با ما تماس بگیرید. این فقط ارزش مواد است، بدون نیروی کار. برای دستیابی به برترین قیمت تحقیق، ارزیابی و چانه زنی کنید، اما کیفیت و ساخت را از قلم نیاندازید.

پس از این همه اطلاعات فنی، ما چند نمونه تصویر پله اجرایی را برای ایده پردازی شما اماده نموده ایم.

پله بتن اکسپوز فضای باز

منبع: اتاق
انتشار: 2 مرداد 1401 بروزرسانی: 2 مرداد 1401 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 8103

به "پله های بتنی: نمونه ها، نحوه ساخت و هزینه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پله های بتنی: نمونه ها، نحوه ساخت و هزینه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید