پوتین: روسیه از اهرم فشار اقتصادی برای حل مسائل سیاسی استفاده نمی کند

به گزارش پرسینا بلاگ، رئیس جمهوری روسیه تأکید کرد، این کشور هرگز برای حل و فصل مسائل سیاسی از اهرم های اقتصادی استفاده نکرده و به رغم تکمیل خط لوله جریان شاقتصادی -2، از ارسال گاز به اروپا از طریق خاک اوکراین صرف نظر نخواهد کرد.

پوتین: روسیه از اهرم فشار اقتصادی برای حل مسائل سیاسی استفاده نمی کند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه راسیسکایا گازیتا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ابراز اطمینان کرد که این کشور، به رغم هر شرایط سیاسی، هرگز از اهرم های فشار مالی استفاده نخواهد کرد.

پوتین روز جمعه در نشستی با کنندگان تجار آلمانی تاکید کرد: اگر شما توجه کرده باشید، ما در هر شرایط سیاسی همیشه رفتار برابر و باثباتی با شرکای خود داشته و هرگز از اهرم های مالی برای حل و فصل مسائل سیاسی استفاده نمی کنیم. من به شما اطمینان می دهم که در آینده نیز چنین برخوردی از طرف روسیه صورت نخواهد گرفت.

رئیس جمهوری روسیه از شرکت کنندگان در این نشست به خاطر کار در بازار روسیه و علاقه مندی به ادامه فعالیت های خود در این کشور تشکر کرده و گفت: می خواهم یادآور شوم که کار مشترک ما تاثیر مثبتی بر عرصه اجتماعی گذاشته و باعث حفظ و افزایش میزان موقعیت های شغلی، توسعه تولید و ثبات در بازارهای مختلف اروپایی و به طور کلی در جهان شده است.

به گفته پوتین، در حال حاضر میزان سرمایه گذاری آلمان در اقتصاد روسیه به بیش از 20 میلیارد دلار افزایش یافته و در مقابل سرمایه گذاری روسیه در اقتصاد آلمان نیز تقریباً 10 میلیارد دلار است. وی افزود: در روسیه تقریباً حدود 5 هزار شرکت با مشارکت سرمایه های آلمانی حضور دارند که گردش مالی آنها به 50 میلیارد دلار می رسد. آلمان، پس از چین، جایگاه دوم در میان شرکای تجاری خارجی روسیه را به خود اختصاص داده و همین چند وقت پیش آلمان جایگاه اول را در این عرصه داشت و من امیدوارم که ما به آن شرایط بازگردیم.

رئیس جمهوری روسیه در این نشست همچنین گفت که در این کشور ثبات اقتصاد کلان تضمین شده و تورم به پایین ترین حد تاریخی یعنی در 3.6 درصد رسیده و سطح بیکاری در کشور نیز 4.6 درصد که پایین ترین رقم در طول تاریخ این کشور است.

ولادیمیر پوتین ابراز امیدواری کرد که رشد تولید ناخالص داخلی روسیه در سال جاری حرکت مثبت خود را از دست ندهد و همچنان ادامه پیدا کند.

به گفته وی، روسیه علاقه مند است تا تجار خارجی از جمله آلمانی بتوانند به راحتی در بازار این کشور فعالیت کنند و دولت اقدامات لازم برای بهبود شرایط کاری و سرمایه گذاری در کشور را فراهم می نماید.

رئیس جمهوری روسیه در این نشست همچنین ابراز امیدواری کرد که شرکت های روسی و اوکراینی بتوانند به راه حل قابل قبولی برای انتقال گاز روسیه به کشورهای اروپایی دست یابند.

وی توضیح داد: در حال حاضر همانطور که همه می دانند، دو طرف در حال مذاکره هستند و این مذاکرات در وین انجام می شوند. البته آنطور که من می بینم دو طرف مواضع مختلفی دارند که صادقانه بگویم: رسیدن به توافق را سخت می کند، ولی باز هم من امیدوار هستم که در هر صورت شرکت کنندگان در این مذاکرات بتوانند به راه حل قابل قبولی برای طرفین برسند.

پوتین ابراز اطمینان کرد که راه اندازی خط لوله گاز جریان شمالی -2 به این معنا نیست که روسیه از ارسال گاز از طریق خاک اوکراین به اروپا صرفنظر کند و این مسئله تنها به به صرفه بودن مالی مربوط می شود.

وی افزود، کار ساخت خط لوله جریان شمالی- 2 در حال اتمام است و تکمیل آن اجازه خواهد داد تا گاز ارسالی روسیه از طریق راستا دریای بالتیک سهم مضاعفی برای رفع نیازهای آلمان و دیگر کشورهای اروپایی داشته باشد.

رئیس جمهوری روسیه درباره همکاری های انرژی با آلمان نیز تاکید کرد که این کشور بیش از یک سوم نیازهای انرژی آلمان را تامین می نماید. بر اساس اطلاعات وی، این مسئله شامل 33 درصد از نیاز نفتی و 35 درصد نیاز گازی این کشور می شود. ضمن اینکه در سال گذشته حجم گاز صادراتی روسیه به آلمان به رقم 55.5 میلیارد مترمکعب رسید که یک رکورد بود.

پوتین همچنین یادآور شد که چند سال قبل روسیه و آلمان با موفقیت طرح ساخت خط لوله گاز جریان شمالی-1 را تحقق دادند که با ظرفیت 55 میلیارد مترمکعب گاز در سال و در مسافتی معادل 1224 کیلومتر، گاز طبیعی روسیه را به کشورهای اروپایی می رساند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 2638

به "پوتین: روسیه از اهرم فشار اقتصادی برای حل مسائل سیاسی استفاده نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوتین: روسیه از اهرم فشار اقتصادی برای حل مسائل سیاسی استفاده نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید