کاهش تداخلات دارویی با پرونده الکترونیک سلامت

به گزارش پرسینا بلاگ، از ابتدای اسفندماه سال 99 سازمان تامین اجتماعی در پی اقدامی نوآورانه، دست به حذف دفترچه های کاغذی و توسعه نسخه نویسی الکترونیکی زد. اقدامی که از بیمه سلامت به اسم یک نهاد ذیل مدیریت وزارت بهداشت انتظار می رفت.

کاهش تداخلات دارویی با پرونده الکترونیک سلامت

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرنگاران، از ابتدای اسفندماه سال 99 سازمان تامین اجتماعی در پی اقدامی نوآورانه، دست به حذف دفترچه های کاغذی و توسعه نسخه نویسی الکترونیکی زد. اقدامی که از بیمه سلامت به اسم یک نهاد ذیل مدیریت وزارت بهداشت انتظار می رفت. حذف نسخه الکترونیکی گام بلندی به منظور تحقق پرونده الکترونیک سلامت و علاج زخم های نظام سلامت کشور است.

از قضا سرکنگبین صفرا فزود حکایت خطا های پزشکی مدرن است. تداخلات دارویی یکی از معضلات علم پزشکی محسوب می گردد که می تواند سلامت بیماران را به خطر بیندازد. بیماران به هدف معالجه و بازیابی سلامت راهی مراکز درمانی می شوند، لکن به دلیل تداخل دارویی بین دارو های نو و دارو های قبلی بیمار، مسائل نوی برای او به وجود می آید.

عدم اطلاع پزشک از پیشینه پزشکی بیماران مهم ترین دلیل تداخلات دارویی پیش آمده است که این عدم آگاهی تبعات دیگر بسیاری در پی داشته است. از جمله تحمیل هزینه درمانی مضاعف به بیماران به واسطه تکرار چندباره آزمایشات و تصویربرداری ها. بعلاوه باید توجه داشت وجود سابقه پزشکی ثبت شده افراد جامعه در مواقع خاص (مانند تصادفات جاده ای یا حوادث ناگهانی که به همراه بیمار دسترسی وجود ندارد) می تواند جان بیماران را نجات دهد.

یاری به تشخیص درست و دقیق دلیل بیماری ها به وسیله پزشک دیگر مزیت ثبت سابقه پزشکی افراد در سامانه ای جامع ذیل وزارت بهداشت است. پرونده الکترونیک سلامت بستری است که ثبت اطلاعات پزشکی افراد را از دارو های مورد استفاده هر فرد تا بیماری های زمینه ای وی را فراهم می سازد. بعلاوه یک بانک اطلاعاتی جامع شامل گروه های درخطر و اولویت برای اقدامات درمانی را در اختیار نظام سلامت کشور می گذارد.

قانون تشکیل پرونده الکترونیک سلامت سال هاست در قوانین بالادستی مورد تاکید قرارگرفته است، اما مورد غفلت مسئولین وزارت بهداشت واقع شده بود. در سال های اخیر سامانه پروند الکترونیک سلامت در اولویت نهاده شد و پیشرفت های قابل ملاحظه ای در اجرایی شدن این طرح صورت پذیرفت.

حذف دفترچه کاغذی و الکترونیکی شدن فرایند نسخه نویسی از مهم ترین اقداماتی بود که در اسفندماه سال 99 به پیشگامی سازمان تامین اجتماعی صورت گرفت. هرچند از بیمه سلامت انتظار می رفت به اسم یک نهاد حکومتی و تحت مدیریت وزارت بهداشت، در حذف دفترچه کاغذی پیش قدم گردد و راه را برای دیگر سازمان های ارائه کننده خدمات بیمه ای هموار سازد.

الکترونیکی شدن نسخه نویسی آورده های بسیاری برای نظام سلامت کشور دارد که به اختصار به بعضی از این مزایا پرداخته می گردد.

الف) با توجه به تخصیص ارز 4200 به واردات دارو و تفاوت قیمت آن در داخل و خارج کشور، شاهد قاچاق معکوس دارو ها به کشور های دیگر هستیم. با جمع شدن دفترچه های کاغذی و الکترونیکی شدن نسخه های دارویی دیگر امکان سواستفاده از دفترچه و تحویل دارو به افراد سودجو وجود نخواهد داشت و بساط این افراد و کمبود دارو هم جمع خواهد شد.

ب) با الکترونیکی شدن فرایند نسخه نویسی بسیاری از مسائل انسانی نسخه های کاغذی رفع خواهد شد. مسائلی مانند ناخوانا بودن نسخه، قلم خوردگی آن و به ویژه تحویل دارو های اشتباه به بیماران که باعث رفت وآمد مکرر بیماران بین مراکز درمانی و داروخانه ها می شد و سلامت افراد را به مخاطره می انداخت.

ج) تمدید اعتبار دفترچه های کاغذی همواره یکی از دغدغه های تحت پوششین بیمه ها بوده است. فرایندی که ساعت ها مردم را مجبور به حضور در شعب کارگزاری می کرد. با حذف دفترچه کاغذی و استحقاق سنجی به وسیله کدملی افراد دیگر نیازی به مراجعه به شعب کارگزاری بیمه و گرفتاری و معطلی های چند ساعته برای تمدید اعتبار دفترچه نخواهد بود.

د) یکی از عوامل انتقال بیماری ها، اجسامی است که در بین بیمار و افراد دیگر مشترک است. با حذف نسخه فیزیکی دفترچه و عدم ردوبدل شدن دفترچه بین بیمار با افراد یگر (پزشک، متصدی داروخانه و ...) یکی از راه های انتقال بیماری و شیوع آن در جامعه مسدود خواهدشد.

حذف دفترچه کاغذی محسنات دیگر بسیاری مانند کاهش فساد پزشکان در تجویز دارو های غیر ضرور یا بسترسازی فروش اینترنتی دارو دارد که پرداختن به آن ها در این مقال نمی گنجد. اقدام به حذف دفترچه کاغذی، اقدامی جسورانه و روبه جلو بود که پیش از سازمان تامین اجتماعی، از بیمه سلامت به اسم نهاد ذیل مدیریت وزارت بهداشت انتظار می رفت.

الکترونیکی شدن فرایند نسخه نویسی طرحی بود که به طور حتم تاثیرات مثبتی را در کارآمدی نظام سلامت خواهد داشت. اما باید توجه داشت هر طرح عظیم ملی آن هم به این مقیاس، ناگزیر در ابتدای راه دارای مسائل متعددی است که به مرور زمان رفع خواهد شد.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 7513

به "کاهش تداخلات دارویی با پرونده الکترونیک سلامت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش تداخلات دارویی با پرونده الکترونیک سلامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید