کاهش حداقل آرا، تشکیل جبهه های جدید و جواب منفی خانم بازیگر به پیشنهاد کدخدایی

به گزارش پرسینا بلاگ، در روزهای گذشته دو جبهه برای انتخابات از سوی اصلاح طلبان و اصولگرایان تأسیس شد. کدخدایی از یک بازیگر برای نظارت بر انتخابات دعوت کرد و ستاد انتخابات کشور بیست درصد آرای صحیح را حداقل آرای مورد احتیاج برای حضور در مجلس مطرح نمود.

کاهش حداقل آرا، تشکیل جبهه های جدید و جواب منفی خانم بازیگر به پیشنهاد کدخدایی

به گزارش خبرنگاران، محمدرضا عارف رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان اظهار داشت که این جریان راه خود را از افراد فرصت طلب جدا می نماید. همچنین اعلام شد که سامانه ساماندهی و یکپارچه سازی تبلیغات انتخاباتی راه اندازی می گردد. مهلت قانونی استعفای داوطلبان انتخابات نیز شروع شد. ستاد انتخابات کشور به داوطلبان انتخابات مجلس توصیه کرد که وعده های تقسیمات کشوری به مردم حوزه انتخابیه خود ندهند.

در ادامه مهم ترین اخبار انتخاباتی در روزهای گذشته را مرور می کنیم:

ورود به مجلس با کسب حداقل 20 درصد آرای صحیح حوزه انتخابیه

ستاد انتخابات کشور اظهار داشت که حداقل رأی مورد احتیاج برای ورود به مجلس، 20 درصد آرای صحیح است.

سید اسماعیل موسوی سخنگوی ستاد انتخابات کشور اظهار کرد: موادی از قانون انتخابات مجلس در تاریخ 95/3/3 اصلاح شده و بر اساس ماده 8 این قانون، در انتخابات مجلس شورای اسلامی، فرد منتخب در مرحله اول انتخابات باید حداقل 20 درصد از کل آرا را کسب نماید. در دوره گذشته در سال 94 نصاب رأی آوری برای ورود به مجلس 25 درصد بود؛ البته انتخابات در مرحله دوم و هم چنین میاندوره ای با کسب اکثریت نسبی به هر میزان است.

وی ادامه داد: به استناد تبصره 3 ماده 19 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، ملاک انتخاب منتخب، کسب بیست درصد از آرا صحیح است نه کل آرا مأخوذه آن حوزه انتخابیه. به عبارت دقیق تر، برای تجمیع و اعلام اسامی منتخب یا منتخبین انتخابات، آرا نامزدها بر تعداد آرا صحیح حوزه انتخابیه تقسیم و درصدگیری خواهد شد.

تشکیل جبهه در قم و تهران

جبهه شورای هماهنگی اصولگرایان استان قم به مدت یک سال و در موضوع انتخابات و جبهه اصلاح طلبان ایران اسلامی برای فعالیت های مختلف از جمله انتخابات تشکیل شد.

جبهه شورای هماهنگی اصولگرایان استان قم شامل جمعیت ایثارگران انقلاب، جمعیت جانبازان انقلاب، جمعیت وفاداران انقلاب، جمعیت پیشرفت و عدالت انقلاب، جمعیت آبادگران و جمعیت رهپویان انقلاب است. و احزابی همچون انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها، انجمن اسلامی معلمان، مجمع ایثارگران، مجمع فرهنگیان ایران اسلامی، انجمن اسلامی جامعه پزشکی، حزب ندای ایرانیان، حزب همبستگی دانش آموختگان ایران، سازمان عدالت و آزادی و حزب همبستگی ایران اسلامی تشکیل دهنده جبهه اصلاح طلبان ایران اسلامی هستند.

البته جواد امام دبیرکل حزب مجمع ایثارگران با اشاره به اینکه تمامی احزاب عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان به عضویت جبهه اصلاح طلبان ایران اسلامی درآمدند و به کمیسیون ماه 10 احزاب هم اطلاع داده شد است، گفت: اسامی احزاب معدودی از اعضای این جبهه در رسانه ها منتشر شده است درحالیکه 30 حزب اصلاح طلب در این جبهه حضور دارند. جبهه اصلاح طلبان ایران اسلامی در ادامه جهت شورای عالی سیاست گذاری فعالیت می نماید.

حمید ملانوری مدیرکل سیاسی وزارت کشور درباره شرایط تشکیل جبهه یا ائتلاف های سیاسی بیان نمود که راه اندازی ائتلاف های سیاسی از سوی تعدادی از احزاب شناسنامه دار و با اطلاع کمیسیون ماده 10 احزاب انجام می گردد؛ بدین جهت کمیسیون ماده 10 احزاب، مجوز شکل گیری ائتلاف ها را صادر نمی نماید بلکه در این خصوص صندلی استرشادی و استطلاعی دارد.

وی ادامه داد: چون جبهه شورای هماهنگی اصولگرایان استان قم و جبهه اصلاح طلبان ایران اسلامی تأسیس خود را به کمیسیون ماده 10 اعلام نموده اند، فعالیت آنها بلامانع است.

16 خرداد آخرین فرصت استعفای داوطلبان

مهلت استعفای داوطلبان انتخابات که مشمول ماده 29 قانون انتخابات مجلس می شوند از ده خرداد شروع و تا 16 خرداد ادامه می یابد.

سیدسلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور با بیان اینکه 16 خردادماه آخرین مهلت پذیرش استعفای مقامات برای داوطلبی در انتخابات مجلس است، گفت: گواهی رسمی پذیرش استعفا هنگام ثبت نام از سوی داوطلبان انتخابات باید ارائه گردد. ملاک در این قانون پذیرش استعفا توسط مقام ذیصلاح تا قبل از 16 خردادماه است نه صرفاً ارائه استعفا. افراد مشمول این قانون باید در هنگام ثبت نام گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفا و عدم اشتغال به مشاغل تصریح شده در ماده 29 را به همراه سایر مدارک به فرمانداری ها ارائه نمایند.

از میان مدیران وزارت کشور در استان تهران، فقط امرالله حقیقی سرپرست فرمانداری شهرستان پردیس برای حضور در انتخابات مجلس، استعفای داده است که مراسم تودیع او نیز برگزار گردید.

راه اندازی سامانه ساماندهی و یکپارچه سازی تبلیغات انتخاباتی

سیداسماعیل موسوی سخنگوی ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه سامانه ساماندهی و یکپارچه سازی تبلیغات انتخاباتی راه اندازی می گردد، اظهار کرد: در واقع این سامانه بستری است برای تجمیع فعالیت های انتخاباتی داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی بدین ترتیب که همه داوطلبانی که در فضای مجازی فعالیت نموده و سایت و کانال دارند، آدرس آن پایگاه های اطلاع رسانی را در این سامانه ثبت می نمایند و این پایگاه ها به مراجع رسمی تبلیغات نامزدها معرفی می گردد.

وی ادامه داد: هدف از طراحی این سامانه تجمیع فعالیت انتخاباتی و پیشگیری از تخلفات احتمالی است. ممکن است در جریان تبلیغات انتخابات مطالبی به نام یک نامزد در فضای مجازی منتشر گردد که هدف آن تخریب این نامزد باشد. با طراحی این سامانه تعیین می گردد که نامزدهای انتخاباتی چه مطالبی را بیان نموده اند و مردم هم مطمئن می شوند که مطالبی که در این پایگاه ها منتشر شده است صحبت های واقعی نامزدهای انتخاباتی است.

تقسیمات کشوری؛ وعده دروغ و غیرعملی

دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور همچنین به داوطلبان انتخابات مجلس توصیه کرد که وعده های تقسیمات کشوری به مردم حوزه انتخابیه خود ندهند زیرا تقسیمات کشوری در حوزه اختیارات دولت است.

موسوی درباره احتمال دادن وعده از سوی نامزدهای انتخاباتی به مردم برای تقسیمات کشوری توضیح داد: وزارت کشور هیچ بنایی برای تغییرات استانی ندارد. البته ممکن است در یک روال عادی دولت یک روستا را به شهر یا بخش را به شهرستان تبدیل کند که این یک روال معمول دارد اما در انتخابات پیش رو، نامزدهای انتخاباتی توجیه می شوند که درباره تقسیمات کشوری وعده ندهند چون تقسیمات کشوری از اختیارات دولت است نه نمایندگان مجلس. وعده های غیرعملی و دروغ می تواند جز تخلفات انتخاباتی محسوب گردد.

دهم تیر، اعلام اسامی احزاب مجوزدار

وزارت کشور تا دهم تیرماه اسامی احزاب دارای مجوز فعالیت سیاسی را اعلام می نماید. احزابی که اسامی آنها اعلام نگردد، حق فعالیت سیاسی نخواهند داشت.

حمید ملانوری مدیرکل سیاسی وزارت کشور با بیان اینکه احزابی که دارای پروانه فعالیت بوده و خود را با شرایط قانون جدید احزاب تطبیق داده باشند، می توانند با اسم و برند خود فعالیت انتخاباتی داشته باشند، گفت: ما در کمیسیون ماده 10 احزاب تا کنون 105 حزب را که شرایط خود را با قانون جدید احزاب تطبیق داده اند به خانه احزاب معرفی نموده ایم. 10 حزب هم در حال طی کردن فرآیند تطبیق خود هستند که در ارائه مدارک خود یا برگزاری مجمع عمومی نواقصی داشتند که به آنها اطلاع داده ایم این نواقص را برطرف نمایند.

وی همچنین اظهار کرد: سرانجام خرداد آخرین زمان برای تکمیل پرونده احزاب است. البته مجمع عمومی یک حزب هم در اول تیر برگزار می گردد و بعد از آن ما دیگر هیچ مدرکی از احزاب برای تطبیق با قانون جدید احزاب نمی پذیریم. بعد از این تاریخ احزابی که شرایط خود را تطبیق نداده اند برای فعالیت سیاسی باید تقاضای تأسیس جدید ارائه نمایند و نمی توانند با برند قبلی فعالیت نمایند و فعالیت آنها در این شرایط غیر قانونی است. ما تا دهم تیر تمامی احزاب دارای پروانه را اعلام خواهیم کرد.

انتقاد از باز بودن راه فریب مردم

کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان از باز بودن راه فریب مردم در انتخابات انتقاد کرد. او در توییتی نوشت: محاکمه به دلیل دروغ گویی در تبلیغات انتخاباتی! بوریس جانسون به دلیل دروغ گویی در تبلیغات انتخاباتی به دادگاه فراخوانده شده است. موضوعی که در قوانین انتخاباتی ایران به درستی در نظر گرفته نشده است و راه فریب مردم را باز گذاشته است.

دعوت از پگاه آهنگرانی برای نظارت بر انتخابات

کدخدایی همچنین از پگاه آهنگرانی برای نظارت بر انتخابات دعوت کرد. او در توییت دیگری نوشت: خانم آهنگرانی سوالاتی پیرامون انتخابات سال 88 داشتند که کوشش کردم به آنها پاسخ دهم. در سرانجام از ایشان دعوت کردم به عنوان یکی از ناظران مردمی شورای نگهبان بر فرایند انتخابات پیش رو نظارت نمایند تا از نزدیک با نحوه عملکرد ناظران ما آشنا شوند. البته این پیشنهاد از سوی آهنگرانی رد شد.

شورایی ها در بهشت

هیچ کدام از اعضای شورای شهر تهران قصدی برای حضور در انتخابات مجلس نداشته و استعفا نداده اند. این خبر را محسن هاشمی اظهار داشت.

رئیس شورای شهر تهران هاشمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اعضای شورای شهر برای حضور در انتخابات مجلس استعفا داده اند یا نه؟ گفت: هیچ کدام از اعضای شورای شهر استعفایی را برای این منظور ارائه ندادند و همه تا 1400 در خدمت مردم هستند.

تقلای اصلاح طلبان برای جدایی از فرصت طلبان

محمدرضا عارفِ زخم خورده از بعضی از اعضای لیست امید در انتخابات 94، تاکید نمود که راه خود را فرصت طلبان جدا خواهد نمود.

رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان گفت: در انتخابات مجلس یازدهم باید راه خود را از افراد فرصت طلب و کسانی که می خواهند از اعتبار جریان اصلاح طلب سوءاستفاده نمایند جدا کنیم.

سفر به دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سرگرمی: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 625

به "کاهش حداقل آرا، تشکیل جبهه های جدید و جواب منفی خانم بازیگر به پیشنهاد کدخدایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش حداقل آرا، تشکیل جبهه های جدید و جواب منفی خانم بازیگر به پیشنهاد کدخدایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید