کدام وب سایت ها نماد اعتماد الکترونیکی دارند؟

به گزارش پرسینا بلاگ، در حالی که نماد اعتماد الکترونیکی می تواند ضمانتی از سایت ها به تعهداتشان باشد، به خریداران توصیه شده که هنگام خرید به وسیله اینترنت باید با جست وجو در وب سایت های مورد تایید، از صحت این نماد در وب سایت ها اطمینان حاصل نمایند.

کدام وب سایت ها نماد اعتماد الکترونیکی دارند؟

به گزارش خبرنگاران، یکی از عوامل مهم توسعه تجارت الکترونیکی، ایـجاد اعتماد و اطمینان در میان کاربران خدمات الکترونیکی است؛ از طرفی مهمترین عوامل مراجعه و اعتماد خریداران به کسب وکارهای ایـنترنتی شامل شناسایی مالک کسب وکار و امکان مراجعه در صورت بروز اشکال، کامل و صحیح بودن اطلاعات کالا یا خدمات ارائه شده، گارانتی محصولات و ارائه خدمات پس از فروش، واضح بودن روند برگرداندن کالا و بازپس گیری پول، محفوظ ماندن اطلاعات شخصی و اقتصادی خریداران و تایید امنیت سایت توسط یک موسسه و مرکز ملی اعتماد می گردد.

از سوی دیگر تایید کسب وکار اینترنتی توسط یک موسسه و مرکز ثالث، بیشترین تاثیر در مراجعه و اعتماد خریداران به کسب وکار اینترنتی را دارد؛ در این حالت خریدار از محفوظ ماندن اطلاعات خود احساس امنیت بیش تری دارد و اگر از اطلاعات شخصی وی سوءاستفاده گردد، می تواند برای شکایت از کسب وکار اینترنتی متخلف به مراجع قانونی مراجعه کند.

اما در ایران مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مسئولیت ایجاد زیرساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الکترونیکی به کسب وکارهای اینترنتی را برعهده دارد. اعطای نماد اعتماد الکترونیکی برای وب سایت های تجاری با هدف قانونمند کردن و چارچوب دهی به فعالیت کسب وکارهای اینترنتی در حال اجرا است. نماد اعتماد الکترونیکی به شکل یک علامت در بالای سایت هایی که از نظر قانونی فعالیت آنان مورد تائید است به نمایش در می آید. ساماندهی سایت های تجاری در کشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الکترونیکی به خصوص B2C خواهد بود.

از طرفی یکی از اقدامات کلاهبرداران این است که با راه اندازی سایت های جعلی که شبیه به سایت های اصلی است، به ربودن اطلاعات افراد، اغلب برای سوءاستفاده های اقتصادی اقدام می نمایند؛ در این شیوه که اصطلاحاً به فیشینگ معروف است، به وسیله اطلاعات واردشده توسط کاربران در صفحات جعلی حساب های بانکی قربانیان خالی می گردد؛ به همین دلیل است که کاربران هنگام مراجعه به سایت ها برای خرید، باید به وجود نماد اعتماد الکترونیکی دقت نمایند.

مردم هنگام خرید به وسیله اینترنت با اطمینان از این که سایت ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند کرد و حقوق مصرف نمایندگان را به رسمیت می شناسند، اقدام به خرید می نمایند. همچنین خریداران باید با جست وجو در فهرست وب سایت های مورد تایید، از صحت نماد اعتماد الکترونیکی به نمایش درآمده در وب سایت ها اطمینان حاصل نمایند.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 1366

به "کدام وب سایت ها نماد اعتماد الکترونیکی دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام وب سایت ها نماد اعتماد الکترونیکی دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید