کرونا و کارآفرینان در دنیا در حال توسعه؛ درس هایی برای حمایت از کسب وکارها

به گزارش پرسینا بلاگ، مرکز پژوهش های اتاق ایران گزارش سازمان تکنوسر با عنوان کرونا و کارآفرینان در دنیا در حال توسعه؛ درس هایی برای حمایت از کسب وکارها در دوران بحران را ترجمه و منتشر نموده است، در بخشی از این گزارش آمده است: همزمان با گسترش همه گیری کرونا، بقای کسب و کارهای خرد و کوچک در سراسر دنیا در معرض تهدید قرار گرفته است. قرنطینه ها، ماندن اجباری در خانه و فاصله گذاری اجتماعی، انجام کسب و کار را برای بسیاری از این شرکت ها، با دشواری روبرو ساخته است. در حالی که، همچنان که انتظار می رود در آمریکای شمالی و اروپا توجه زیادی به این مسأله شده که چگونه کسب و کارهای کوچک نجات داده شوند، اما کسب و کارهای خرد و کوچک در کشورهای در حال توسعه، از بسیاری جهات در مقابل اثرات این بحران آسیب پذیرتر هستند.

کرونا و کارآفرینان در دنیا در حال توسعه؛ درس هایی برای حمایت از کسب وکارها

با وجود این، نجات این کسب و کارها از اهمیت خاصی برخوردار است. کسب و کارهای خرد و کوچک، ستون فقرات اقتصادهای نوظهور را تشکیل می دهند: براساس برآوردهای سازمان بین المللی کار، تقریباً 90 درصد اشتغال در کشورهای آفریقایی زیرصحرا و شرق آسیا، متعلق به شرکت هایی با کمتر از 49 نفر پرسنل است. در آمریکای لاتین و حوزة کارائیب نیز 75 درصد اشتغال به این شرکت ها تعلق دارد. به علاوه، این کسب و کارها بازاری برای تولیدنمایندگان محلی و منبعی برای کالاهای اساسی و خدمات حیاتیِ جوامع آسیب پذیر -که اکنون بیش از هر زمان دیگری واجد اهمیت هستند- فراهم می آورند؛ جمعیتی که همیشه از سوی شرکت های عظیم مورد بی توجهی قرار می گیرند.

با توجه به اینکه دولت های مختلف، از السالوادور و کنیا گرفته تا هند اقدامات سختگیرانه ای را برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا در پیش گرفته اند، سازمان های توسعه چه کارهایی می توانند برای یاری به بقای کسب و کارهای خرد و کوچک انجام دهند؟ در این گزارش با استناد به تجارب گذشتة سازمان تکنوسرو در زمینة کار با کارآفرینان در مواقع بحرانی بعضی ایده ها برای پشتیبانی از این بنگاه ها منتشر شده است.

در بخش راهکارهای ارائه شده در این گزارش به سه مرحله تاکید شده است:

1-تنظیم مجدد اهداف برای ادامة حیات کسب و کارها: در هنگام ثبات اقتصادی، برنامه های کارآفرینی تکنوسرو به بنگاه ها و شرکت ها در شناسایی و دست یابی به فرصت های جدید کسب و کار یاری می نمایند. تمرکز بر روی رشد است: تقویت سودآوری، افزایش فروش و گسترش تأثیرات اجتماعی، مانند استخدام و تأمین منابع از تأمین نمایندگان محلی. اما در بحرانی مانند همه گیری دنیای ویروس کرونا، رشدی از این نوع تقریباً غیرممکن است. از این رو، این مسأله ضرورری است که برنامه ها، اهداف کوتاه مدت خود را در راستای یاری به بقای کسب و کارها، مورد بازطراحی و بازاندیشی قرار بدهند. پس از عبور از بحران، مجدداً می توان تمرکز بر روی رشد را از سر گرفت.

2- انطباق برنامه ها متناسب با نیازهای جدید: گذار از جهت گیری رشد-محور به بحران-محور، پیامدهای مهمی برای برنامه ها در پی دارد. پروژه های کارآفرینی ما در سازمان تکنوسرو، به کسب و کارهای کوچک یاری می نماید تا: مهارت هایی را کسب نمایند؛ مدیریت بهتری در خصوص امور اقتصادی خود داشته باشند؛ و به دنبال فرصت های جدید در بازارها باشند. در طول بحران کرونا، این اهرم ها کماکان واجد اهمیت اند، اما هر کدام نیازمند آن هستند که با نیازهای متغیر کارآفرینان تطابق پیدا نمایند. برمبنای گفتگوهای اولیه با کارآفرینان، برنامه ها می توانند خدمات مشاوره ای حساب شده و سنجیده ای ارائه دهند.

3-تعامل در اکوسیستم: همه گیری دنیای کروناویروس، چالشی جدید برای کسب و کارهای خرد و کوچک است و هیچ سازمان واحدی پاسخی برای چگونگی پرداختن به آن ندارد. بنابراین، پی ریزی مشارکت و برقراری گفتگوی مستمر بین سازمان های اجرایی، دولت ها، بنیادها و سازمان های اعطانمایندة یاری های اقتصادی، بخش خصوصی، سازمان های غیردولتی و سایرین در اکوسیستم کارآفرینی، اهمیتی بیش از پیش یافته است.

در بخش پایانی گزارش تاکید شده است: اگر با هم کار کنید، می توانید:

-راه ها و شیوه های مؤثر را شناسایی نموده و سازگاری و تطابق خود را در طول همه گیری دنیای کروناویروس تقویت کنید؛

-سازمان های خود را برای بروز بحران های آینده آماده کنید؛

-برای سازمان ها، اطلاعات کاربردی و واقعی فراهم کنید تا در فرآیند اعطای یاری هزینه های اقتصادی از آنها استفاده نمایند؛

-به مؤسسات اقتصادی و بازیگران بخش خصوصی یاری کنید تا خدمات خود را با شرایط سخت کسب و کارهای خرد و کوچک متناسب نمایند؛

-سیاست هایی که از کارآفرینان در مواقع بحران حمایت می نمایند، تقویت کنید؛

-ارتباط سیاست ها و رویه های جدید دولت با کارآفرینان را تسهیل کنید.

متن کامل گزارش کرونا و کارآفرینان در دنیا در حال توسعه؛ درس هایی برای حمایت از کسب وکارها در دوران بحرانرا از اینجادانلود کنید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 15 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4404

به "کرونا و کارآفرینان در دنیا در حال توسعه؛ درس هایی برای حمایت از کسب وکارها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و کارآفرینان در دنیا در حال توسعه؛ درس هایی برای حمایت از کسب وکارها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید