کشف تصویر ایزدبانوی شهر رم در حفاری مترو

به گزارش پرسینا بلاگ، قطعه ای از یک شیشه طلایی بسیار نادر منقوش به تصویر روما، ایزدبانویی که نماد شهر و دولت روم محسوب می گردد، حین ساخت و ساز یکی از خطوط مترو در رم کشف شده است (تصویر بالا).

کشف تصویر ایزدبانوی شهر رم در حفاری مترو

خبرنگاران | به گفته سیمونا مورِتای باستان شناس، این نخستین باری است که تصویری از روما در قالب شیشه طلایی پیدا شده است. مورتا که این یافته را فوق العاده ناب خوانده به آژانس خبری ANSA گفته است: شیشۀ طلایی به خودی خود یک کشف بسیار نادر است، اما نظیر این مورد خاص وجود ندارد.

به گزارش خبرنگاران ، این اکتشاف که در اصل پایه یک لیوان نوشیدنی بوده منقوش به تصویری از یک ایزدبانوی زن است؛ نماد شهر رم که کلاه خود به سر دارد و نیزه حمل می نماید. شهردار رم، روبِرتو گوآلتیری در توییتر خود درباره این اکتشاف نوشته است: تاریخ هزار ساله شهر ما همواره جهان را متحیر و مسحور می نماید.

روی این نمادِ شهر ابدی هیچ نوشته ای نیست. این ایزدبانو لباسی به تن دارد که الهام گرفته از سبک آمازونی است، نیم تاجی روی پیشانی اش دارد و کلاه خودی با یک تاج پَردار، روی سینه اش نیز نیزه ای را حمل نموده است. فر موهایش و تزیینات طومارشکل روی کلاه خودش با جزئیات زیبایی اجرا شده اند.

(نمونه ای دیگر از شیشه های طلایی مربوط به قرن سوم میلادی؛ موزۀ متروپولیتن)

شیشه طلایی شیشه فاخر و لوکسی است که یک طرح زینتی از روکش طلا دارد که میان دو لایه شیشه ذوب شده است. بیشتر نمونه های رومی بجامانده، تهِ لیوان های نوشیدنی هستند که بریده شدند. مورتا می گوید این دست سازه باارزش که در جریان عملیات ساخت مترو پیدا شد متعلق به سربازخانه های نظامی نیست - که در اواسط قرن سوم منع و متعاقباً نابود شدند - بلکه مطالعات مقدماتی حاکی از آن بود که این شیشه متعلق به شروع قرن چهارم است.

این دست سازه از جنس شیشه طلایی در موزه ایستگاه متروی نو به نمایش گذاشته خواهد شد و شامل نمایش در مکان اصلی اکتشاف نیز خواهد بود.

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 20 بهمن 1401 بروزرسانی: 20 بهمن 1401 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 8210

به "کشف تصویر ایزدبانوی شهر رم در حفاری مترو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف تصویر ایزدبانوی شهر رم در حفاری مترو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید