گزارش، نگاهی به حزب و هزینه های حزب داری در ترکیه

به گزارش پرسینا بلاگ، مشارکت 87 درصدی مردم ترکیه در صحنه های انتخابات٬ یکی از دستاوردهای فعالیت احزاب است و در عین حال٬ یک فرصت مهم برای کادرسازی و تربیت نخبگان به وجود می آورد.

گزارش، نگاهی به حزب و هزینه های حزب داری در ترکیه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران٬ ترکیه یک کشور متعددالاحزاب است و در تاریخ معاصر این کشور٬ صدها حزب سیاسی سر برآورده اند که برخی از آنها به تاریخ پیوسته و حیات سیاسی آنها پایین یافته است و برخی نیز هنوز در حال فعالیت هستند.

از نظام تک حزبی تا صدحزبی

پس از انحلال خلافت عثمانی و تاسیس جمهوری ترکیه در سال 1923 میلادی٬ حزب جمهوری خلق به دست مصطفی کمال آتاتورک تاسیس شد و این حزب تنها حزبی بود که اجازه فعالیت داشت. اما از سال 1950 میلادی به بعد٬ احزاب دیگر نیز تاسیس شدند و ظهور احزابی همچون عدالت٬ دموکرات و بعدها احزاب چپ٬ ملی گرا٬ اسلامی و دیگر نحله های فکری و سیاسی٬ رفته رفته ترکیه به کشوری تبدیل شد که حالا نه تنها شهروندان عادی٬ بلکه فعالان رسانه ای و سیاسی نیز٬ اسامی بسکمک از احزاب را نمی دانند. چرا که حفظ اسامی بیش از یکصد حزب سیاسی و نام رهبران و لوگوها و پرچم ها و خط مشی آنان٬ کار دشواری است.

در حال حاضر در مجلس ملی ترکیه٬ فقط 5 حزب حضور دارند که عبارتند از:

1.حزب عدالت و توسعه به رهبری اردوغان.

2.حزب جمهوری خلق به رهبری کلیچداراوغلو.

3.حزب دموکراتیک خلق ها به رهبری تمللی.

4.حزب حرکت ملی به رهبری باغچلی.

حزب خوب به رهبری آکشنر.

بررسی ها نشان می دهد که تنها در 19 سال اخیر یعنی در سده بیست و یکم٬ بیش از 50 حزب سیاسی جدید در ترکیه تاسیس شده اند. صد البته همه این احزاب جدی و تاثیرگذار نیستند و برخی از احزاب٬ چنان بی اثر و کم اهمیت هستند که خود ترک ها از آنها به عنوان حزب تابلو نام می برند. یعنی حزبی که فقط یک ساختمان را خریده یا اجاره کرده و تابلویی بر سر آن نصب کرده و چند نفر را گرد هم آورده است.

تاسیس حزب در ترکیه

در کشور ترکیه٬ تاسیس یک حزب جدید و اعلان موجودیت آن و آغاز فعالیت سیاسی و اجتماعی٬ کار سخت و دشواری نیست. کافی است که اسامی موسسین٬ نام٬ لوگو یا آرم و اهداف حزب به وزارت کشور ابلاغ شود. پس از آن٬ چیزی که برای وزارت کشور اهمیت دارد٬ بررسی دو موضوع است: 1. آیا حزب جدیدالتاسیس٬ کنگره خود را به شکل قانونی برگزار کرده و انتخابات داخلی و دیگر تشریفات قانونی رعایت شده است؟ 2. آیا استمرار حیات سیاسی و تلاش برای تاثیرگذاری سیاسی و اجتماعی و فرهنگی از طریق برگزاری نشست ها و اقدامات دیگر٬ وجود دارد یا خیر؟

اسامی و پرچم ها

در نشان یا لوگوی احزاب سیاسی ترکیه خیلی چیزها می توان دید. از عناصری همچون داس٬ چکش٬ خوشه گندم٬ چرخ صنعت٬ مشعل و نقشه ترکیه گرفته تا نیزه٬ لامپ٬ گل٬ گرگ٬ زنبور عسل٬ عقاب٬ دلفین٬ و قلب و نیزه. اما عنصر بسامد یا تکرارشونده در اغلب این لوگوها٬ هلال است. همان هلالی که پیش تر در پرچم عثمانی وجود داشته و حالا هم در پرچم جمهوری ترکیه وجود دارد.

هزینه حزب داری در ترکیه

تاسیس یک حزب و سر پا نگه داشتن آن در ترکیه٬ نیازمند تامین هزینه های مادی سنگینی است که بخشی از این هزینه ها عبارتند از:

1. خرید یا اجاره ساختمان به منظور تاسیس دفاتر مرکزی و استانی حزب و هزینه های جاری ساختمان ها دفاتر که با توجه به گرانی باورنکردنی قیمت برق٬ آب٬ گاز و تلفن و خرج و برج های دیگر در ترکیه٬ نمی توان با این مخارج شوخی کرد.

2. تامین نیروی انسانی. از آنجایی که همه نیروهای اجرایی احزاب از افراد داوطلب تشکیل شده و نیاز به کارمندان ستادی و منشی و راننده و غیره و ذالک وجود دارد٬ این بخش معمولا پرهزینه است و معمولا برای خرید یا اجاره یکی دو خودرو لوکس برای رهبر و معاون حزب و تامین نیروی محافظین٬ هزینه های بالایی لازم است.

3. هزینه شرکت در انتخابات٬ هزینه بخش کمپین ها٬ برگزاری مراسم هایی همچون کنگره و همایش٬ سالن های اجرا٬ سیستم های صوتی و همچنین پرداخت هزینه ارگان های رسانه ای حزب.

یکی از قوانین سخت گیرانه تاسیس حزب و حزب داری در ترکیه٬ این است که بر اساس قوانین مصوب این کشور که وزارت کشور به طور جدی آن را پیگیری می کند٬ تنها احزابی حق دارند به طور حزبی در انتخابات شرکت کرده و لیست ارائه دهند که در نصف به علاوه 1 استان های ترکیه٬ دارای دفتر و تشکیلات شاخه استانی باشند. با توجه به این که ترکیه دارای 81 استان است٬ حزبی می تواند وارد انتخابات شود که در 41 استان٬ هم در شهرستان مرکز استان و هم در دومین شهرستان بزرگ استان٬ دارای دفتر کنندگی باشد. بنابراین تامین هزینه خرید یا اجاره ساختمان در 41 استان٬ هزینه ای نیست که هر حزبی بتواند آن را تامین کند. حتی حزب ریشه داری همچون حزب اسلام گرای سعادت که توسط شاگردان مرحوم نجم الدین اربکان سر پا نگه داشته شده٬ در ماه های اخیر با شکایت علی اربکان٬ ناچار شد ساختمان مرکزی خود را تخلیه کند. چرا که فرزند نخست وزیر فقید ترکیه اعلام کرده که راضی نیست بیش از این٬ ساختمان به ارث برده خود را در اختیار شاگردان پدرش بگذارد.

در چنین شرایطی٬ بسکمک از احزاب کوچک ترکیه از ارائه لیست حزبی در انتخابات پرهیز می کنند و نامزدهای خود را به عنوان فرد مستقل به میدان رقابت می فرستند. با این امید که تعداد زیادی از آنان وارد مجلس شوند و در مجلس٬ فراکسیون خود را تشکیل دهند.

دولت به احزاب پول می دهد؟

پاسخ مثبت است. بله. دولت به احزاب سیاسی کمک مادی ارائه داده و هر سال ردیفی از بودجه را برای اختصاص پول نقد به آنها٬ اختصاص می دهد. اما برای همه احزاب؟ البته که خیر. اگر چنین بود که تعداد احزاب سیاسی ترکیه از مرز چند هزار حزب هم می گذشت! بر اساس قانون٬ دولت موظف است فقط به احزابی پول بدهد که در انتخابات سراسری با ارائه لیست اختصاصی وارد رقابت شده و به مجلس راه یافته اند. البته احزابی نیز که توانسته اند در سال برگزاری انتخابات سراسری٬ 3 درصد رای گرفته باشند٬ ولو در صورت عدم راهیابی به مجلس در همان سال٬ مقدار معینی از کمک اقتصادی دولت را دریافت می کنند. (فقط احزابی به مجلس راه پیدا می کنند که آرای آنان بیش از 10 درصد کل آرای ماخوذه باشد.) احزابی که در مجلس کننده دارند٬ در سال انتخابات محلی٬ میزان کمک اقتصادی آنان دو برابر و در سال برگزاری انتخابات مجلس٬ میزان دریافت کمک اقتصادی آنان 3 برابر خواهد شد. یعنی به بیانی خلاصه و کوتاه٬ نهایتا همان چهار پنج حزب داخل مجلس٬ از دولت کمک اقتصادی می گیرند و بقیه محروم می مانند. بگذارید نگاهی بیاندازیم به میزان دریافت کمک اقتصادی احزاب سیاسی ترکیه در سال 2019 میلادی. در این سال٬ 5 حزب سیاسی ترکیه مجموعا 772 میلیون لیره کمک اقتصادی دریفات کرده اند که سهم آنان به این شکل است:

1. حزب عدالت و توسعه 336 میلیون لیره.

2. حزب جمهوری خلق 178 میلیون لیره.

3. حزب دموکراتیک خلق ها 92 میلیون لیره.

4. حزب حرکت ملی 88 میلیون لیره.

5. حزب خوب 78 میلیون لیره.

همچنان که دیده می شود٬ دریافت کمک هزینه دولتی٬ حتی شامل حزب حاکم نیز می شود. اما واقعیت این است که تامین هزینه های احزاب٬ نیاز جدی به کمک اعضا دارد. بر اساس قانون احزاب سیاسی ترکیه٬ هر عضو رسمی حزب باید سالانه به طور منظم٬ حق عضویت خود را بپردازد. اما در عین حال٬ یک مرز قانونی هم برای حمایت اقتصادی از احزاب وجود دارد و هیچ فردی حق ندارد سالانه بیش از 55 هزار لیره به هیچ حزبی کمک کند. اما احزاب قدرتمند٬ همواره از حمایت بازاریان قدرتمند و حمایت دیگر فعالان اقتصادی نیز برخوردارند و برخی احزاب نیز تلاش می کنند با برگزاری کمپین ها و به کارگیری بازار رسانه٬ کمک اقتصادی جمع کنند. احزابی نیز که در انتخابات٬ اداره شهرداری های کوچک و بزرگ را به دست می آورند٬ راه هایی برای افزایش درآمدهای خود پیدا می کنند.

آیا احزاب بی اثر هستند؟

برخی از فعالان سیاسی ترکیه بر این باورند که تعدد احزاب٬ تاثیرگذاری آنان را پایین آورده و برخی از آنها٬ اصطلاحا حزب کارتونی هستند. گروهی نیز معتقدند که در نظام ریاستی٬ احزاب کاره ای نیستند. اما واقعیت این است که مشارکت 87 درصدی مردم ترکیه در صحنه های انتخابات٬ یکی از دستاوردهای فعالیت احزاب است و از این گذشته٬ پویایی سیاسی و اجتماعی در استان ها و مناطق مختلف نیز یکی از دستاوردهای احزاب است که در عین حال٬ یک فرصت مهم برای کادرسازی و تربیت نخبگان به وجود می آورد.

پریها: پریها | اخبار، سرگرمی، ورزش، فال، پزشکی، سینما

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 1487

به "گزارش، نگاهی به حزب و هزینه های حزب داری در ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، نگاهی به حزب و هزینه های حزب داری در ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید