21 مدل دامن زنانه که باید بشناسید

به گزارش پرسینا بلاگ، قرن ها است که مردم سراسر دنیا از انواع دامن به عنوان بخشی از لباس خود استفاده می کنند. دامن ها در طول زمان تنوع بسیاری زیادی پیدا کرده اند؛ از تغییر در قد آن ها گرفته تا برش و مدل دوخت و… با انتخاب دامن مناسب می توانید مشکلاتی را که در اندام وجود دارد بپوشانید. مثلا می توانید کمر را باریک تر یا قد را کوتاه تر نشان دهید. در ادامه این مطلب از مجله خبرنگاران در مورد انواع دامن بیشتر بخوانید.

21 مدل دامن زنانه که باید بشناسید

انواع دامن زنانه

برای اینکه دامنی که انتخاب می کنید، متناسب با سبک پوشش و اندام شما باشد، علاوه بر طرح و رنگ و جنس پارچه، باید به مدل دامن و برش آن هم توجه کنید. فهرستی که در ادامه می بینید تعدادی از مهم ترین انواع دامن را معرفی می کند. اما با توجه به توسعه دنیای مد، این روزها دیگر هیچ قاعده و قانون کلی برای طراحی لباس وجود ندارد و خلاقیت طراحان، باعث ایجاد تنوع بیشتر در دامن ها شده است.

جالب است بدانید که در طول تاریخ و در فرهنگ های مختلف، هم زنان و هم مردان دامن می پوشیدند و این لباس فقط مخصوص زنان نبوده است. در ادامه با 21 مدل مختلف دامن آشنا می شوید. این مدل ها ممکن است قد متفاوتی داشته باشند؛ از دامن بسیار کوتاه گرفته تا دامن با قد کامل.

  • 6 دامن ترند و محبوب برای بهار و تابستان سال 2021

در ادامه توضیحات انواع دامن زنانه را بخوانید. تصویری از انواع دامن ها را می توانید در عکس زیر مشاهده کنید.

1. دامن گوده دار (Godet)

دامن های گوده دار دارای چین های اضافه هستند. گوده یک تکه مثلث شکل از پارچه است که در چاک های ایجاد شده روی پارچه، دوخته می شود. ابتدای این چین ها می تواند از وسط ران یا ابتدای زانو باشد و به قد دامن بستگی دارد. اگر به دامن های چین دار علاقه دارید این مدل برای شما بهترین گزینه است.

2. دامن پری دریایی یا ماهی (Mermaid)

دامن ماهی ظاهری دقیقه شبیه دم ماهی دارد. اگر دوست دارید اندام شما شبیه اندام های ساعت شنی به نظر برسد این دامن را انتخاب کنید. از این مدل دامن در طراحی لباس های مجلسی استفاده می کنند. حتی لباس عروس هم می تواند دامن ماهی داشته باشد. البته این دامن ها حتما باید یک میان تنه یا بالاتنه متناسب و تنگ هم داشته باشند. این نوع دامن برای کسانی مناسب است که اندام متناسبی دارند.

3. دامن ای -لاین (A-line)

این نوع دامن بهترین گزینه برای کسانی است که اندام گلابی شکل دارند. این دامن معمولاً تا روی زانو است و در صورت صاف قرار گرفتن روی زمین، به شکل مثلثی در می آید. دوخت این دامن هم بسیار آسان است و با بیشتر انواع پارچه، نتیجه خوبی دارد.

این دامن از کمر شروع می شود و به باسن نمی چسبد در نتیجه اندام را برجسته نشان نمی دهد. به دلیل حالت نسبتا گشاد دامن، نیازی به چاک در پهلو یا پشت ندارد تا به راحتی راه بروید. دامن های A-line عموماً در قسمت کمر قرار می گیرند و به همین دلیل بهتر است که برای نگه داشتن آن در جای مناسب، از کمربند استفاده کنید. البته این کمربند می تواند جنبه تزیینی هم داشته باشد.

4. دامن نامتقارن (Asymmetrical)

طراحی این دامن متکی بر ایجاد خطوط نامتقارن با برش پارچه و سطوح مختلف برای اندازه دامن است. دامن نامتقارن معمولاً به صورت مورب بریده می شود و یک طرف آن از طرف دیگر بلندتر است. این مدل با دامن بلندی که دارای عدم تقارن در جلو و پشت است، فرق دارد. دامن های نامتقارن می توانند تنگ، گشاد یا بلند باشند.

گاهی این مدل دامن را با مدل دیگری از دامن ترکیب می کنند. مثلا یک دامن می تواند هم نامتقارن باید و هم گوده دار.

5. دامن باکس پلیت (Box pleat)

این مدل دامن در دسته دامن های پلی دار قرار می گیرد. در واقع در این مدل، پارچه تا می شود و از دو طرف روی یک لایه پارچه زیریش قرار می گیرد. همین پلی با همین شکل در دور دامن ادامه پیدا می کند. این نوع دامن ها معمولا با پارچه های ضخیم تر دوخته می شوند تا دامن حجم قابل توجهی داشته باشد.

این مدل دامن هم می تواند کوتاه یا بلند باشد ولی معمولا کوتاه است. دامن باکس پلیت کوتاه برای کسانی مناسب است که قد کوتاهی دارند و می خواهند پاهای خود را کشیده تر نشان دهند.

6. دامن حبابی (Bubble)

این دامن همان طور که از نام آن پیداست، به شکل یک حباب میان تنه را می پوشاند. این مدل دامن ها پارچه زیادی نیاز دارند و تقریبا دو برابر دامن عادی پارچه برای دوخت آن ها استفاده می شود. این مدل دامن معمولا برای مدت های کوتاهی مد می شود و دوباره از مد می افتد. بنابراین دامنی نیست که همیشه بتوانید آن را بپوشید یا لازم باشد که در کمد لبا س های خود داشته باشید. دامن های حبابی معمولا تا روی زانو هستند.

7. دامن کول (Cowl)

این دامن ها حجم بیشتری به قسمت میان تنه و زیر کمر اضافه می کنند. در نتیجه این مدل برای کسانی مناسب است که دوست دارند اندام پرتری داشته باشند. این حجم در قسمت میان تنه با برش های خمیده ایجاد می شود. در این مدل در کناره های دامن، پارچه روی هم تا می شود. برای دوخت این دامن از پارچه های نرم و لخت استفاده می شود.

8.دامن جمع شده (Gathered)

این نوع دامن ها یکی از انواع دامن های ساده است که تقریبا برای هر تیپ و استایلی مناسب است. این مدل در قسمت کمر، جمع می شود و چین دارد. اندازه چین دار و پر بودن این دامن به اندازه پارچه ای که در دوخت آن استفاده می شود بستگی دارد. هر چقدر پارچه بیشتر باشد، در ناحیه کمر جمع تر می شود و چین آن بیشتر می شود.

این دامن می تواند کوتاه، بلند یا میانه باشد. معمولا آن را با پارچه هایی می دوزند که نه خیلی سبک و نه خیلی سنگین باشد.

9. دامن دایره ای یا تمام کلوش

دامن های دایره ای یا دامن های اسکیتر به شکل دایره بریده می شوند. در واقع اگر آن ها را روی زمین پهن کنید طوری که کش آن به شکل دایره روی زمین قرار بگیرد، پارچه دامن هم عین یک دایره بزرگ دور کش قرار می گیرد. در این مدل، پارچه دامن به یک کمربند وصل می شود و این کمربند درست روی خط کمر فرد قرار می گیرد.

این مدل دامن هم معمولا پارچه زیادی می خواهد. قد این دامن می تواند از کوتاه و بالای زانو باشد تا دامنی که به روی پا می رسد. این دامن ها برای مواقعی که فعالیت شما زیاد است، مناسب است چون با آن به راحتی می توانید قدم های بلند بردارید؛ به همین دلیل به عنوان دامن تنیس مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع دامن مدل های دیگری هم دارد که الگوی آن نیم دایره یا دو برابر یک دایره است. این مدل ها چین های کمتر یا بیشتر از دامن دایره ای معمولی دارند.

  • آموزش تصویری رسم الگو، برش و دوخت 3 مدل دامن فون

10. دامن کوتاه

این نوع دامن ها کوتاه ترین دامن هایی هستند که می توانید پیدا کنید. مری کوانت، طراح مشهور لباس این دامن ها را مشهور کرد و در دهه 1960 میلادی بسیار محبوب بود. یکی از مزیت های این دامن این است که با کمترین اندازه پارچه دوخته می شود. این دامن ها معمولا تنگ هستند ولی ممکن است نوع چین دار آن ها را هم پیدا کنید. حتی ممکن است شکل دایره ای هم داشته باشند. دامن های کوتاه جین برای یک استایل غیررسمی دخترانه بسیار مناسب اند.

11. دامن مربعی (Handkerchief)

این دامن برش مربعی شکل دارد و در چهار قسمت، گوشه های تیز آن رو به پایین ادامه پیدا می کند. برش آن ممکن است به جای مربع، مستطیل باشد. برای این دامن ها از پارچه هایی استفاده می کنند که لخت و نرم باشد. اگر پارچه این ویژگی ها را نداشته باشد، قسمت های نوک نیز دامن درست نمی ایستد.

12. دامن لو یا کوتاه و بلند (High/low)

همان طور که از نام این دامن پیداست، هم کوتاه است و هم بلند. معمولا یک طرف یا جلو یا پشت این دامن از طرف دیگر آن بلندتر است. این دامن با پارچه هایی نرم و لت مثلا ریون دوخته می شود. اختلاف قد جلو و پشت این دامن ممکن است خیلی کم یا حتی بسیار زیاد و قابل توجه باشد. این دامن برای کسانی که قد بلندی دارند انتخاب مناسبی است.

معمولا قسمت پشت این دامن ها از جلوی آن ها بلندتر است اما مدل برعکس این حالت هم وجود دارد. اختلاف قد پشت و جلوی دامن، در دامن هایی که جلوی آن ها بلندتر است معمولا بسیار کمتر است. در مدل هایی که پشت آن ها بلندتر است، اختلاف قد می تواند بسیار زیاد باشد که بسته به سلیقه طراح دارد.

این مدل دامن ها اگر همراه با مدل پلیسه و چین دار باشد برای لباس های مجلسی مناسب است.

13. دامن کمربلند (High waisted)

همان طور که از نام این مدل پیداست، این دامن کمر بلندی دارد و معمولا کمربندهای تزیینی هم همراه آن استفاده می شود. این دامن را می توانید با تی شرت های تنگ بپوشید. قد این دامن ها هم فرق دارد و متناسب با سلیقه خود می توانید مدل بلند یا کوتاه آن را انتخاب کنید.

14. دامن مدادی (Pencil)

این دامن معمولا برای استایل های رسمی مناسب است. این دامن را وقتی روی زمین پهن کنید به شکل یک مستطیل ساده است. قد این دامن متناسب با نیاز و سلیقه هر فرد در نظر گرفته می شود و معمولا بیشتر آن ها تا زانو هستند. این دامن با پارچه های کشی دوخته نمی شود. اگر این دامن چاک نداشته باشد، راه رفتن با آن بسیار سخت می شود.

15. دامن پپلوم (Peplum)

این نوع دامن روی نوع دیگری از دامن قرار می گیرد؛ مثلا دامن مدادی. در واقع پپلوم نوعی چین اضافه برای اضافه کردن به دامن های دیگر است و جنبه تزیینی دارد. این پپلوم ها برای پوشاندن باسن یا جبران کردن شانه های پهن مورد استفاده قرار می گیرند.

16. دامن پلیسه (Pleated Skirt)

پلیسه در این نوع دامن می تواند اندازه های مختلفی داشته باشد. این نوع دامن هم معمولا قدهای متنوعی دارد و از کوتاه تا بلند، طراحی و دوخته می شود. معمولا دامن های پلیسه را با پارچه های الیاف مصنوعی می دوزند تا شکل پلیسه ها ثابت باقی بماند. بعد از هر بار شست وشو لازم نیست پلیسه ها را دوباره اتو کنید و خط آن ها مثل روز اول باقی می ماند.

دامن های پلیسه تنوع زیادی دارند. بعضی از آن ها پلیسه های درشت دارند و بعضی پلیسه های ریز. اگر دوست دارید اندام شما کشیده تر به نظر برسد بهتر است از دامن هایی استفاده کنید که پلیسه آن ها ریزتر است. در مجموع این مدل به خاطر ایجاد خط های عمودی، برای کسانی که قد کوتاهی دارند مناسب است.

17. دامن سارونگ (Sarong)

این دامن های بلند و گشاد معمولا برای موقعیت های غیررسمی مثلا ساحل مورد استفاده قرار می گیرند. در این مدل دامن، پارچه از قسمت کمر دور بدن پیچیده می شود و معمولا با یک گره به طرف دیگر وصل می شود. دامن سارونگ می تواند کوتاه هم باشد و تا زانو ادامه داشته باشد. این نوع دامن به خاطر باز بودن یک طرف آن، معمولا یک طرف از یکی از پاها را نشان می دهد. اگر دنبال دامن های پوشیده تر هستید، این مدل برای شما مناسب نیست.

18. دامن چند لایه (layered)

این دامن ها چند لایه هستند. قد هر لایه با لایه بعدی فرق دارد. معمولا از این مدل برا طراحی لباس دخترچه ها استفاده می شود و برای زنان، استایل بوهمی را ایجاد می کند که طرفداران خاص خود را دارد. تقریبا تمام افراد با تمام انواع اندام ها می توانند با خیال راحت از این دامن استفاده کنند.

دامن های چندلایه معمولا دامن های بلندی هستند که لایه های آن ها از رو به ترتیب کوتاه می شود. اما ممکن است مدل کوتاه هم داشته باشند. در مدل های کوتاه تر تعداد لایه ها کمتر می شود.

19. دامن لاله ای (Tulip skirt)

این دامن با کمی تغییر در طراحی دامن راسته طراحی شده است و دارای لبه های نامتقارن است و شکلی شبیه گلبرگ های گل لاله دارد. این مدل مثل دامن راسته ممکن است چاک هم داشته باشد تا به راحتی بتوانید با آن راه بروید. جلوی این دامن قد کوتاه تری دارد و جایی است که دو لایه دامن روی هم می آیند و گلبرگ های لاله را تشکیل می دهند.

20. دامن رپ (Wrap)

این دامن ها هم دور کمر پیچیده می شوند و با گره بسته می شوند. دامن رپ هم ظاهری شبیه به سارونگ دارد. دوختن این مدل بسیار راحت است ولی پارچه زیادی می خواهد. گاهی برای بستن این دامن به جای گره از دکمه استفاده می شود.

برای دوختن این دامن ها از پارچه هایی استفاده می کنند که لخت و نرم باشد. پارچه هایی که آهار دارند برای این نوع دامن مناسب نیستند.

21. دامن یوک (Yoke)

این دامن یکی از انواع دامن است که یک برش جداگانه در بالا دارد. این قسمت ممکن است پهن یا باریک باشد. حتی ممکن است شکل آن کاملا گرد یا نوک تیز باشد. این مدل دامن هم معمولا همیشه مد است و با هر استایلی جور در می آید. دامن یوک معمولا تا زانو است ولی محدودیتی در قد آن وجود ندارد و مطابق با سلیقه خود می توانید مدل بلندتر یا کوتاه تر آن را انتخاب کنید.

  • دامن زنانه عاطفه نادری؛ آیتمی ساده با طراحی شیک و متفاوت

جمع بندی

برای انتخاب انواع دامن علاوه بر رنگ و جنس پارچه باید مدل برش آن را هم در نظر بگیرید. مدل دامن می تواند یک نفر را بلندتر، کوتاه تر، چاق تر یا لاغرتر نشان دهد. اگر انواع دامن ها و نوع برش آن ها را بشناسید بهتر می توانید مدل مناسب را انتخاب کنید.

منبع: Treasurie

منبع: دیجی استایل
انتشار: 28 فروردین 1401 بروزرسانی: 28 فروردین 1401 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 8017

به "21 مدل دامن زنانه که باید بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "21 مدل دامن زنانه که باید بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید