70 درصد موارد تعویض مفصل زانو در زنان انجام می گردد

به گزارش پرسینا بلاگ، به گزارش خبرنگاران، دکتر محمدحسین ابراهیم زاده در ارتباط با شایع ترین بیماری های مرتبط با زانو گفت: آرتروز یا ساییدگی مفصل زانو در سنین سالمندی و از دهه 50 زندگی به بعد بروز می یابد و در واقع این بیماری از شایع ترین مسائل مرتبط با زانو است.

70 درصد موارد تعویض مفصل زانو در زنان انجام می گردد

وی اضافه نمود: آرتروز یا ساییدگی مفصل زانو کاهش سطح کیفیت زندگی، افزایش وزن و بیماری های ثانویه را به همراه دارد همچنین در جوانان آسیب های ورزشی می تواند دلیل بروز آرتروز باشد.

دبیر انجمن جراحی زانو، آرتروسکوپی و آسیب های ورزشی ایران گفت: درمان این بیماری بستگی به شدت آن دارد که در مراحل پیشرفته تعویض مفصل زانو انجام می گردد.

همچنین حداقل 100 متخصص جراحی زانو در کشور فعال هستند و اعمال جراحی زانو را به صورت پیچیده و تخصصی برای بیماران انجام می دهند.ا

ابراهیم زاده ادامه داد: بیمه ها هزینه های جراحی تعویض مفصل زانو را به صورت کامل پرداخت نمی نمایند و این در حالی است که هزینه خرید پروتز تنها 7 تا 10 میلیون تومان بوده و هزینه بستری و جراحی در یک بیمارستان خصوصی نیز 10 میلیون تومان است.

وی اضافه نمود: طرح تحول اجرای آن در بیمارستان های دولتی انجام شد ولی به دلیل در نظر نگرفتن منابع، ایجاد تعهدات بیش از توان برای دولت ،اجرای این طرح در بیمارستان های دولتی هم مشکل ساز شد چرا که اجرای این طرح خیلی کارشناسی شده و هدفمند نبود و در تامین منابع با مسائل جدی همراه شده است.

دبیر انجمن جراحی زانو، آرتروسکوپی و آسیب های ورزشی ایران با اشاره به اینکه ابتدای اجرای این طرح عمل تعویض مفصل زانو با هزینه های بسیار کم در بیمارستان های دولتی انجام شد، اضافه نمود: ولی پس از آن بیمه ها با کمبود منابع مالی روبرو شدند و منابع یارانه ای طرح نیز به خوبی پیش بینی نشده بود بنابراین تعداد عمل های جراحی با هزینه اندک به حداقل رسید.

وی اضافه نمود: سالانه در کشور کمتر از 10 هزار عمل تعویض مفصل زانو انجام می گردد که معمولاً آرتروز زانو بیشترین دلیل این مسئله به شمار می رود. همچنین زنان بیشتر با این مسائل همراه هستند بطوریکه آمار زیادی از تعداد جراحی های مفصل زانو را به خود اختصاص داده اند.

دکتر ابراهیم زاده با اشاره به اینکه پوکی استخوان، سبک زندگی شهری و کاهش فعالیت پایین در زنان می تواند سبب افزایش احتمال بروز آرتروز زانو در زنان گردد، گفت: امروزه حدود 70 درصد موارد تعویض مفصل زانو در زنان انجام می گردد.

دبیر انجمن جراحی زانو، آرتروسکوپی و آسیب های ورزشی ایران اضافه نمود: جامعه ایرانی رو به سالمندی پیش می رود و این مسئله نشان از افزایش احتیاج به عمل تعویض مفصل زانو در کشور طی سال های آینده دارد و آمار سالانه تعویض مفصل زانو تا 5 تا 10 سال آینده به 30هزار مورد در سال برسد، بنابراین باید تدابیری اندیشیده گردد که این جراحی تحت پوشش بیمه قرار گیرند لذا انجام برنامه ریزی توسط دولت و سازمان های بیمه گر در این راستا ضرورت دارد.

این متخصص جراحی زانو و ارتروسکپی گفت: راه اندازی دوره های آموزشی تکمیلی فلوشیپ تخصصی جراحی زانو در دانشگاه های بزرگ کشور و برگزاری کنگره های بین المللی جراحی زانو و تعویض مفصل توسط انجمن جراحی زانو و ارتروسکپی ایران نقش مهمی در بهبود و ارتقا سطح خدمات درمانی جراحان ارتوپدی کشور به هموطنان شده است و امروزه تمام اعمال جراحی های ارتوپدی و جراحی های تعویض مفصل و ارتروسکپی در کشور هم سطح مراکز تخصصی بین المللی در امریکا، کانادا و اروپای غربی انجام می گردد.

ابراهیم زاده اضافه نمود: پنجمین کنگره بین المللی دوسالانه انجمن جراحی زانو، ارتروسکپی و آسیب های ورزشی ایران از تاریخ 25 تا 28 بهمن 1396 در مرکز همایش های بین المللی جزیره کیش با حضور صدها صاحب نظر و متخصصی جراحی زانو از پنج قاره دنیا در جزیره کیش برگزار می گردد.

سفر به دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سرگرمی: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 2071

به "70 درصد موارد تعویض مفصل زانو در زنان انجام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "70 درصد موارد تعویض مفصل زانو در زنان انجام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید