آثار سکونت پیروان مسیح؛ از جاذبه های کمتر دیده شده یزد ، عکس

به گزارش پرسینا بلاگ، یکی از جاذبه های کمتر دیده شده در یزد که با زندگی مسالمت آمیز ادیان الهی در این شهر نیز رابطه دارد، سکونت پیروان دین الهی مسیحیت در یزد است به طوری که آثار به جای مانده از زندگی این پیروان شامل کلیسا، آرامستان و همچنین بیمارستان مرسلین همچنان در این شهر وجود دارد.

آثار سکونت پیروان مسیح؛ از جاذبه های کمتر دیده شده یزد ، عکس

کلیساهای یزد برخلاف دیگر کلیساهای دنیا از معماری ایرانی اسلامی و منطبق با معماری بناهای دیگر یزد برخوردار هستند و برخورداری از سازه بادگیر شاید یکی از وجوه تمایز آن ها با دیگر کلیساهای ایران و دنیا است.

هم اکنون دو کلیسا از مسیحیان در یزد وجود دارد که هر دوی این سازه ها توسط ناپیرمالکوم مبلغ دینی مسیحیان پروتستان در یزد ایجاد شده است.

کلیسای مسیحیان در یزد با قدمتی متعلق به اواخر قاجار و اوایل دوران پهلوی و بعد از جنگ دنیای اول ایجاد شده است چرا که در این دوران، جمعیت مسیحیان در ایران زیاد بود و به همین دلیل نیز افرادی تحت عنوان مبلغ دینی به شهرهای مختلف ایران از جمله یزد می آمدند.

مقصد ابتدایی مبلغان دینی پروتستان شهرهایی مانند تهران و اصفهان بوده ولی در ادامه پای مبلغان دینی با توجه به تصمیم آن ها برای گسترش فعالیت های خود به شهرهایی مانند کرمان، فارس و یزد گگردده شده و ناپیرمالکوم به عنوان یکی از مبلغان مسیحیت به یزد سفر می نماید. البته در این دوران تعدادی از انگلیسی ها که غالباً نیز مسیحی بودند در یزد سکونت داشتند.

البته اولین حضور اروپایی ها در یزد مربوط به افتتاح بانک شاهی در سال 1310 بوده که در این دوران افرادی مانند رئیس بانک شاهی، وابسته کنسولگری اصفهان در یزد، نماینده کارخانه منچستر انگلیس و نمایندگی زیگلز در یزد و همینطور بخشی از کارکنان بانک نیز اروپایی و غالباً مسیحی بودند که مبلغین پروتستان نیز به این جمع اضافه شدند.

آرامستان مسیحیان یزد لزوماً مخصوص مسیحیان پروتست نبوده و بیشتر آرامستانی برای اروپایی ها بوده است به طوری که رئیس بانک شاهی نیز بنا بر اسناد متعلق به زرتشتیان، پس از مرگ در سال 1314 در این آرامستان دفن شده است.

آرامستان و کلیساهای یزد اکنون جزو بناهایی هستند که مقرر شده تا طرحی برای بازسازی و بهسازی آن ها در تعریف کاربری مانند موزه در نظر گرفته گردد.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: گردشبان
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 7333

به "آثار سکونت پیروان مسیح؛ از جاذبه های کمتر دیده شده یزد ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آثار سکونت پیروان مسیح؛ از جاذبه های کمتر دیده شده یزد ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید