شروع عملیات احیای بورس

به گزارش پرسینا بلاگ، در هفته ای که گذشت فضای ترس و ناامیدی بر بورس حکمفرما شد، اما در روز های چهارشنبه و پنچشنبه اخباری منتشر شد که همگی نوید تغییر فرایند بازار سهام در هفته آینده را می دهد.

شروع عملیات احیای بورس

به گزارش خبرنگاران، در اولین خبر طی روز چهارشنبه گودرزی، معاون بازار شرکت بورس از بازگشت زمان معاملات به روال قبل اطلاع داد و گفت: از روز شنبه اول شهریورماه، کلیه معاملات در بازار سهام در یک جلسه معاملاتی انجام خواهد شد. بر این اساس، 8:30 تا 9 زمان پیش گشایش و از ساعت 9 تا 12:30 زمان معاملات نماد شرکت ها خواهد بود. دو تایمی شدن معاملات به اعتقاد بسیاری از کارشناسان فشار مضاعفی بر روی بازار ایجاد نموده بود که حال این مسئله مرتفع شده است.

در خبر دوم محسن خدابخش، مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار از افزایش ضریب تعدیل سهام در حساب تضمین مشتریان اعتباری از 10 درصد به 20 درصد اطلاع داد و افزود: این مصوبه روز شنبه ابلاغ و از روز یکشنبه دوم شهریورماه اجرایی خواهد شد. با توجه به کاهش قیمت سهام شرکت ها در بازار سرمایه، این تصمیم مناسب و منطقی است. این مسئله از آن جا اهمیت دارد که سهام داران می توانند با اعتبار کارگزاری ها خرید نمایند که این مسئله تقاضا در بازار را به طرز قابل توجهی افزایش خواهد داد.

در خبر سوم نیز اعلام شد، در جدیدترین مصوبه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، نصاب سقف سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت، به 15 درصد افزایش یافت. این سقف در مرداد ماه به 5 درصد کاهش یافته بود که همین مسئله باعث افزایش عرضه سهام شرکت های بورسی و فرابورسی توسط این صندوق ها شده بود، حال با این مصوبه دیگر صندوق های با درآمد ثابت فروشنده نخواهند بود، بلکه برای رساندن نصاب خود به 15 درصد تعیین شده، به دنبال خرید سهام خواهند رفت که همین مسئله تقاضا در بازار را بهبود خواهد بخشید.

چرا بورس به این روز افتاد؟

همایون دارابی کارشناس بازار سهام در تبادل نظر با خبرنگاران با اشاره به اینکه چندین عامل باعث شد که بورس وارد فرایند فرسایشی گردد، گفت: آزاد سازی 30 درصد دوم سهام عدالت، کاهش سقف سرمایه گذاری در سهام صندوق های با درآمد ثابت از 15 درصد به 5 درصد، کاهش ضریب تعدیل سهام در حساب تضمین مشتریان اعتباری و حواشی مرتبط با صندوق دارا دوم از جمله عواملی بودند که موجبات نزول بورس را پدید آوردند.

وی افزود: نکته مهم این است که بعضی از تصمیمات مهمی که در قبال بورس گرفته می گردد، در اختیار مسئولان بازار نیست، عرضه سهام عدالت و همچنین حواشی دارا دوم مسائلی بودند که طی دو هفته اخیر بر روی بورس تاثیر منفی گذاشت، از سویی با اتفاقاتی که در طول هفته گذشته در بورس رخ داد، موجی به راه افتاد که تمامی ارکانی که در بورس دخیل هستند از مجلس و دولت گرفته تا خود مسئولان بازار به فکر اقداماتی در جهت حمایت از بورس افتادند.

بیشتر بخوانید: شرایط قرمز بورس؛ مقصر کیست؟

دارابی ادامه داد: در قدم اول اعلام شد معاملات سهام عدالت قرار است به صورت بلوکی ودر ساعات خارج از بازار انجام گردد، این مسئله از اهمیت بسزایی برخوردار است چرا که فشار فروش و عرضه سهام را در نماد های عظیم و شاخص ساز که سهام آن ها در پرتقوی سهام عدالت قرار گرفته است را می گیرد، متاسفانه یکی از مهم ترین ضعف هایی که بازار سرمایه ایران با آن روبرو است، میزان کم نقدینگی نسبت به سرمایه شرکت های عظیم است، به عنوان مثال اگر یک درصد از سهام هلدینگ خلیج فارس یا گل گهر که شرکت هایی عظیم هستند، در بازار عرضه گردد، نقدینگی که وجود دارد توانایی جذب آن را ندارد.

این فعال بازار سهام بیان داشت: برای همین نیز زمانیکه عرضه ها طی این هفته زیاد شد، نقدینگی توانایی جذب آن را نداشت و از سوی دیگر با توجه به جو ترسی که در بازار به وجود آمد به خصوص، بیشتر از سمت سرمایه گذاران تازه وارد و خرد، این عرضه ها خربدار زیادی نداشت و باعث شد، بازار فرایند فرسایشی را تجربه کند، از سوی دیگر کاهش سقف سرمایه گذاری در سهام صندوق های بادرآمد ثابت به 5 درصد و تعیین ضرب الاجل برای آن ها برای رعایت این سقف، باعث شد، این شرکت ها نیز عرضه سهام خود را زیاد نمایند، حال بازگشت این سقف سهام برای آن ها به 15 درصد می تواند خبر خوبی برای دریافت ضرب و شدت عرضه ها باشد.

در هفته آینده سهام داران بورسی، منتظر برگشت بازار هستند

بازار در هفته آینده متعادل خواهد شد

وی با تاکید بر اینکه به طور قطع حمایت دولت از بازار سهام ادامه پیدا خواهد نمود، افزود: در شهریورماه صندوق دارا دوم متشکل از سهام چهار پالایشگان نفت تهران، اصفهان، بندرعباس و تبریز پذیره نویسی عمومی خواهد شد و بعد از آن نیز در پاییز دارا سوم با حضور شرکت های ایران خودرو، سایپا، فولاد مبارکه و صنایع ملی مس خواهد آمد که این امر می تواند برای ادامه رشد متعادل بورس بسیار مهم باشد.

دارابی ادامه داد: یکی دیگر از اخبار مثبتی که طی یک روز گذشته اعلام شد، افزایش ضریب تعدیل سهام در حساب تضمین مشتریان اعتباری از 10 به 20 درصد بود که این مسئله می تواند میزان تقاضا را برای خرید سهام افزایش دهد، به نوعی می توان گفت، اقداماتی در گذشته انجام شد تا بازار را به نوعی مدیریت کند و جلوی رشد بیش از حد شاخص را بگیرد، اما حال عکس آن اقدامات اجرا شده و به نوعی این تصمیمات طوری در حال رقم خوردن است که در قدم اول از افزایش عرضه ها جلوگیری کند و در قدم دوم نیز میزان تقاضا در بازار را افزایش دهد.

این کارشناس بازار سهام یادآور شد: به بیان دیگر عملیات احیای بورس در دو روز اخیر با توجه به تصمیماتی که گرفته شد، در حال اجرا است و به نوعی از روز شنبه و یکشنبه می توان انتظار داشت که بازار به سوی متعادل شدن حرکت کند و دیگر از تشکیل میلیونی صف های فروش و افت دسته جمعی قیمت ها خبری نباشد، اما ذکر این نکته نیز لازم است که ما نمی توانیم با توجه به فضایی که وجود دارد، انتظار یک رشد شارپ به مانند آنچه که طی ماه های گذشته رخ داد را داشته باشیم، بلکه با یک بازار متعادل روبرو خواهیم بود که دیگر از هیجان که به شدت برای بورس خطرناک است، اثری نخواهد بود.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: فرارو
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 5109

به "شروع عملیات احیای بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع عملیات احیای بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید