اعتراف کلانتری؛ 40 سال عملکرد غلط نسبت به محیط زیست داشتیم

به گزارش پرسینا بلاگ، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تخریب جنگل و از بین بردن ژن های خاک و ذخایر ژنتیگی و دیگر تهدیدهای محیط زیستی کشور گفت: مسائل امروز محیط زیست ناشی از عملکرد غلط 40 سال اخیر است.

اعتراف کلانتری؛ 40 سال عملکرد غلط نسبت به محیط زیست داشتیم

به گزارش ایسنا عیسی کلانتری در همایش روز جهانی تنوع زیستی اظهارکرد: فعالان تنوع زیستی و حوزه تراریخته بسیار تحت فشار قرار دارند و باید این جو تغییر کند چرا که نباید برخی تصمیم های علمی تابع جوسازی عده ای (گرچه دلسوزانه باشد) شود بنابراین باید برای رفع نگرانی ها تلاش کرد چرا که تنوع زیستی امانتی بوده که طی 40 سال اخیر به آن پایبند نبودیم و همواره به آن ظلم شده است.

وی افزود: سال گذشته بر اثر برخورد مردم با طبیعت همه رودخانه هایی که به دریای خزر منتهی می شدند هنگام رسیدن به دریا خالی از موجودات زنده بودند چرا که انسان ها نه تنها رودخانه ها را خالی از این منابع ژنتیکی کرده اند بلکه رهاسازی شیرابه زباله های تولید شده توسط انسان ها و پساب های کشاورزی نیز به این فاجعه کمک کرده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: یک گزارش جهانی نشان می دهد که هوای آلوده در کلانشهرها نه تنها به سلول های ریه آسیب می زند بلکه اثرات نامطلوبی روی سلول های مغزی می گذارد و باعث جهش ژنتیکی می شود.

کلانتری با اشاره به اینکه مرجع کنوانسیون تنوع زیستی وزارت جهاد کشاورزی است، اظهارکرد: من به دلیل آنکه این وزارتخانه در زمینه تنوع زیستی امکانات بسیار بیشتری از سازمان حفاظت محیط زیست دارد موافق واگذاری مرجعیت این کنوانسیون به وزارت جهاد کشاورزی بودم چرا که به عنوان مثال بانک ژن این وزارتخانه در کرج هم اکنون 8000 ژن دارد.

وی با بیان اینکه مسائل امروز محیط زیست ناشی از عملکرد غلط 40 ساله اخیر در این زمینه بوده است، شرح داد: امروز سالانه بین 50 تا 60 هزار هکتار از جنگل های زاگرس خشک می شود و این مسئله به همراه عملکرد نادرست در حوزه محیط زیست سبب بیمار شدن جنگل ها شده است و بارانی که باید جذب درخت شود، عامل تخریب آن می شود چرا که تا امروز برای بالا بردن سطح تولیدات کشاورزی از هر سیاست و روشی استفاده کرده ایم و هر بهایی لازم بوده برای آن پرداخت کردیم و با چرای بی رویه دام سبب شدیم تا ژن های خاک و ذخایر ژنتیکی از بین برود. در واقع افزایش سطح تولیدات کشاورزی به هر قیمتی نابودی جنگل ها را در برداشته است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در سرانجام اظهار کرد: کمبود امکانات سازمان حفاظت محیط زیست در حالی به یکی از مشکل ها در این زمینه تبدیل شده است که با بیش از دو میلیون اسلحه شکاری غیر مجاز در کشور روبرو هستیم که به محیط زیست آسیب می رساند و تهدید جدی در این زمینه محسوب می شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 555

به "اعتراف کلانتری؛ 40 سال عملکرد غلط نسبت به محیط زیست داشتیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراف کلانتری؛ 40 سال عملکرد غلط نسبت به محیط زیست داشتیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید