افت ستاره های خارجی آبی ها بعد از جدایی، خطر در کمین استقلال

به گزارش پرسینا بلاگ، به گزارش خبرنگاران، آیاندا پاتوسی آخرین ستاره خارجی تیم استقلال بود که بعد از جدایی از این تیم با افت فاحش روبرو شده و هیچ نشانی از ستاره ای که با پیراهن آبی به میدان می رفت در او دیده نمی گردد.

افت ستاره های خارجی آبی ها بعد از جدایی، خطر در کمین استقلال

پاتوسی که در نیم فصل دوم فصل گذشته به عنوان بازیکن قرضی از تیم کیپ تاون افریقای جنوبی به استقلال پیوست، در یک نیم فصل حضورش در این تیم آنقدر خوش درخشید که تبدیل به بهترین و امتیاز آورترین بازیکن این تیم گردد.

پاتوسی با گلزنی و گلسازی های متعددش در لیگ برتر و آسیا تبدیل به ستاره ای در فوتبال ایران و آسیا شد و همین کار را برای استقلالی ها بابت تمدید با او سخت کرد.

آیاندا پاتوسی که در نیم فصل حضور برای آبی پوشان با 4 گل و 4 پاس گل تاثیرگذارترین بازیکن این تیم بود، از ابتدای حضورش در تیم بن یاس و در حالی که 7 هفته از رقابتهای لیگ امارات می گذرد تنها یکبار پیروز به گلزنی شده که این آمار مناسبی برای او نیست.

عملکرد پاتوسی بعد از استقلال با عملکرد او در این تیم تفاوت زیادی دارد تا جایی که گفته می گردد مسئولان و طرفداران تیم بن یاس هم رضایت چندانی از عملکرد وی ندارند، چون آنها عملکرد پاتوسی در استقلال را دیده بودند.

پاتوسی اولین فوتبالیست خارجی نیست که با پیراهن استقلال تبدیل به ستاره شد و بعد از جدایی از این تیم از دوران اوجش فاصله گرفت و شاید آخرین آن هم نباشد.

رابسون جانواریو

یکی از اولین بازیکنان خارجی که با پیراهن استقلال ستاره شد، رابسون جانواریو مدافع برزیلی و جوانی بود که در لیگ هفدهم به صورت قرضی به استقلال پیوست و بعد از درخشش با این تیم مورد توجه تیم های معتبری نهاده شد و در نهایت به لیگ برتر پرتغال پیوست.

اما جانواریو بعد از جدایی از استقلال با دوران اوجش فاصله گرفت تا جایی که ناچار شد از لیگ برتر پرتغال جدا شده و بار دیگر به فوتبال خاور میانه بازگردد.

جانواریو که از استقلال به بواویستا در لیگ پرتغال پیوسته بود، از این تیم راهی بن یاس شد و بعد از یک سال حضور در این تیم، به لیگ دسته اول امارات رفت و پیراهن تیم خورفکان را بر تن کرد تا همچنان در راستا پسرفت قرار داشته باشد.

سرور جباروف

سرور جباروف با استقلال ستاره نشد، اما در استقلال بار دیگر احیا شد و اوج گرفت تا جایی که توانست در سن 36 سالگی به سطح اول فوتبال آسیا بازگردد و باشگاه های معتبری در آسیا برای جذب او اقدام نمایند. درخشش جباروف با پیراهن استقلال کار این باشگاه را برای تمدید قرارداد سخت کرد و در نهایت جباروف با یک سال حضور در این تیم، از آبی پوشان جدا شد.

اما یک فصل حضور در استقلال آخرین سال درخشش جباروف در فوتبال آسیا بود و وی پس از جدایی جمع آبی پوشان در تیم های ژتیسو و متالورگ در لیگ ازبکستان بازی کرد و به هیچ وجه درخششش در استقلال را تکرار نکرد.

مامه تیام

مامه تیام پیش از پیوستن به استقلال سابقه حضور در چند تیم مطرح از جمله اینترمیلان و یوونتوس را هم داشت. اما هرگز در این تیم ها فرصت بازی کردن پیدا نکرد و وی نیز همراه با جباروف در لیگ هفدهم برای استقلال بازی کرد و آنقدر برای این تیم گل زد تا تبدیل به یک ستاره سرشناس در فوتبال آسیا شد.

درخشش تیام هم کار دست استقلال داد تا آنها نتوانند قرارداد وی را تمدید نمایند و تیام خاتمه سر از عجمان در آورد. هرچند وی در یک فصل حضورش در این تیم مجموعا در جام حذفی و لیگ برتر 13 بار گلزنی کرد که آمار بدی محسوب نمی گردد، اما او نیز محبوبیت و ویترین آسیایی اش را از دست داد و بعد از یک فصل حضور در عجمان، راهی ترکیه شد.

مقصد بعدی تیام تیم قاسم پاشا از ترکیه است. تیام در این تیم هم نسبتا خوب گل می زند، اما هنوز به آن سطح از درخششی که در استقلال داشت باز نگشته است.

آیاندا پاتوسی

پاتوسی آخرین بازیکن خارجی است که بعد از ستاره شدن با پیراهن استقلال از این تیم جدا شد و در راستای پسرفت نهاده شد.

در حالی که باشگاه استقلال به شدت به دنبال تمدید قرارداد با پاتوسی بود و حتی قرار و مدارهایی با وی به همین منظور در کشور امارات گذاشته بود، این بازیکن اهل افریقای جنوبی در امارات به جای مذاکره و تمدید با استقلال، سر از بن یاس در آورد تا همچنان شاگرد وینفرد شفر باشد.

با گذشت 7 هفته از لیگ امارات پاتوسی هیچ نشانی از بازیهای درخشانی که فصل گذشته با استقلال انجام می داد نداشته و در حد یک بازیکن کاملا معمولی برای این تیم بازی می نماید.

خطری که استقلال را تهدید می نماید

استقلال در این فصل از دو بازیکن خارجی استفاده می نماید. هروویه میلیچ مدافع چپ اهل کشور کرواسی و شیخ دیاباته مهاجم اهل کشور اقتصادی که در این فصل با پیراهن استقلال خوش می درخشند و ممکن است بعد از حضور این تیم در لیگ قهرمانان آسیا، دل تیم های آسیایی را هم ببرند.

هرچند سن نسبتا بالای این دو بازیکن شانس آنها را برای دریافت پیشنهادات خیلی خوب اقتصادی از تیم های معتبر عربی می کاهد، اما نباید این خطر بالقوه را نادیده گرفت که پیشنهاد اغوا نماینده تیم های عربی همیشه انتظار بازیکنان خارجی استقلال را می کشد. به خصوص در این دوران بی پولی، یکی از راه های درآمد زایی می تواند خرید بازیکن به قیمت نسبتا پایین و فروش آن به تیم های متمول با قیمت های بالا باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 2399

به "افت ستاره های خارجی آبی ها بعد از جدایی، خطر در کمین استقلال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افت ستاره های خارجی آبی ها بعد از جدایی، خطر در کمین استقلال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید