افزایش مصرف قلیان در بین زنان بالای 18 سال

به گزارش پرسینا بلاگ، به گفته رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات، مصرف قلیان از سال 1390 تا 1400 در گروه سنی بالای 18 سال، در بین زنان 57.6 درصد و در بین مردان 17.8 درصد افزایش داشته است.

افزایش مصرف قلیان در بین زنان بالای 18 سال

به گزارش باشگاه خبرنگاران، کنترل دخانیات همیشه یکی از سیاست های مهم کشور های مختلف در جهان محسوب می گردد، اما در عین حال صنعت دخانیات یکی از پر درامدترین صنعت ها است که متاسفانه مالیات کمی هم بابت فروش محصولات خود می پردازند. به طور کلی دخانیات سالیانه باعث ضرر 130 هزار میلیاردی به کشور و به خصوص نظام سلامت می گردد.

تبلیغات محصولات دخانی ممنوع است، اما صنعت دخانیات با اضافه کردن عطر و بو سعی در فروش بیشتر و حفظ بازار دخانیات خود می نمایند. به نظر می رسد برای کاهش مصرف دخانی باید مالیات بر انواع مواد دخانی افزایش پیدا کند.

بهزاد، ولی زاده رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات گفت: گزارش ها نشان می دهد که مصرف روزانه سیگار از سال 1395 تا 1400 در گروه سنی بالای 18 سال، در بین زنان به اندازه 17.2 درصد کاهش داشته است و اندازه کاهش در بین مردان در همین گروه سنی نیز، 54 صدم درصد بوده است.

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات می گوید که مصرف قلیان از سال 1390 تا 1400 در گروه سنی بالای 18 سال، در بین زنان 57.6 درصد و در بین مردان 17.8 درصد افزایش داشته است. به طور کلی حدود 28 درصد افزایش مصرف قلیان در این گروه سنی داشته ایم.

ولی زاده خاطرنشان کرد که بر اساس بیانیه سازمان ملل متحد باید مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر به اندازه 25 درصد کاهش و شیوع مصرف دخانیات در ایران تا سال 1404 نیز به اندازه 30 درصد کم گردد.

او گفت: پایین بودن مالیات محصولات دخانی و مقرون به صرفه قیمت بودن این مواد از یک سو و از سوی دیگر تنوع بسته بندی و تبلیغات روز افزون این صنایع و کاربرد عطر و طعم در فراوری این محصولات نه تنها مانع تحقق هدف مذکور می گردد بلکه موجب افزایش مصرف دخانیات خصوصا در بین زنان و جوانان خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 8 تیر 1401 بروزرسانی: 8 تیر 1401 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 8080

به "افزایش مصرف قلیان در بین زنان بالای 18 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش مصرف قلیان در بین زنان بالای 18 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید