انتظار بی نتیجه یک ساله برای تنظیم بازار خودرو، عده ای نمی خواهند خودرو ارزان شود

به گزارش پرسینا بلاگ، حدود یک سال و نیم از قول سازمان های مربوط برای کنترل و نظارت بر بازارخودرو می گذرد و همچنان این بازار آشفته تر از قبل است!

انتظار بی نتیجه یک ساله برای تنظیم بازار خودرو، عده ای نمی خواهند خودرو ارزان شود

به گزارش خبرنگار ، اختلال در سیستم قیمت گذاری خودرو مدتهاست که باعث شده هر کسی بتواند بر آن اثر بگذارد. مدت هاست که تنها این قیمت تمام شده محصول برای کارخانه ها به طور دقیق مشخص است اما خریدار هیچ گاه با قیمت ثابت روبرو نیست.

شرایط نامناسب تا جایی پیش رفته است که گاهی خودروها با حدود دو برابر قیمت درب کارخانه در بازار آزاد به فروش می رسند؛ جالب آنجاست که نه قیمت کارخانه و نه قیمت بازار آزاد، قیمت حقیقی محصول نیست. این موضوع باعث شده تا کارخانه ها هر روز بیش از گذشته متضرر شده و دلالان هر روز درآمد بیشتری داشته باشند.

میلاد بیگی کارشناس حوزه خودرو در گفت و گو با خبرنگار ، درباره علت افزایش قیمت خودرو اظهار کرد: حدود یک سال و نیم است که قیمت به سازمان حمایت سپرده شده است و هنوز ساختار مشخص قیمت این سازمان مشخص نیست؛ فاصله قیمت بازار و کارخانه بیشتر و بیشتر شده و این موضوع تقاضا های غیر مصرفی را افزایش می دهد. هنوز فرمول و راه حل قیمت گذاری از طرف این سازمان مشخص نشده است و همه منتظر مشخص سیستم کنترل این سازمان هستند.

او گفت: امروزه با وجود سایت ها و برنامه های درج آگهی شرایطی فراهم شده است تا هر کسی حتی بدون داشتن خودرو بتواند ایجاد آگهی کرده و بازار را تحت تاثیر قرار دهد؛ از طرفی با توجه به این که قیمت خودرو ها با هم در ارتباط است، اثر گذاشتن بر روی هر یک از آن ها می تواند افزایش قیمت را در کل بازار به همراه داشته باشد.

بیگی شرح داد: آینده قیمت خودرو در کشورمان بسیار تابع تصمیمات سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان خواهد بود. زیان انباشته خودروساز ها در حال افزایش است و فاصله قیمت کارخانه و بازار بیشتر می شود. در اغلب موارد چنین فضایی ادامه دار نیست و بازار را به سمت رکود حرکت می دهد اما این ثبات موقتی بوده و راه حل کنترلی نیست.

آشفتگی بازار خودرو، فضایی مناسب برای قیمت سازها

این کارشناس خودرو گفت: بازار خودرو در کشور ما عمق کافی را ندارد، یعنی عرضه کننده و بازار مصرف زیادی وجود ندارد و همین امر باعث شده تا قیمت سازی بسیار راحت تر باشد؛ با توجه به تعداد محدودی که از عرضه کننده ها وجود دارد، امکان قدرت دریافت آن ها به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده و شرایط مناسبی برای فعالیت متخلفان فراهم می شود.

مدت هاست که تمام سازمان های نظارتی منتظر تصمیم حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان از مصرف کنندگان برای بازار خودرو هستند و هنوز خبری از ساختار این سازمان برای کنترل بازار خودرو به دستمان نرسیده است.

محمدعلی اسفنانی مدیر کل تعزیرات حکومتی استان تهران خبرنگار ، درباره مسئولیت این سازمان در برخورد با متخلفان حوزه خرید و فروش خودرو گفت: ما به عنوان سازمان تعزیرات حتما باید قیمت مبنا داشته باشیم؛ تا زمانی که ساز و کار قانونی برای مشخص تکلیف قیمت و ارزش خودرو ها مشخص نشود امکان برخورد برای ما وجود ندارد.

او شرح داد: در شرایط فعلی ورود ما به بحث خودرو به شکایات فردی محدود می شود؛ یعنی اگر تخلف در گرانفروشی توسط شخص یا شرکت خاصی محرض شود ما ورود کرده و با آن برخورد خواهیم کرد

تا به امروز چندین بار این موضوع را از وزارت صمت پی گیری کرده ایم؛ حدود یک هفته قبل عباس تابش رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و مصرف کنندگان وعده مشخص تکلیف این موضوع را به ما داد و گفت: ساز و کاری برای فروش، مشخص سود مشارکت و موارد از این قبیل در حال تدوین است که مراحل پایانی بررسی خود را طی می کند؛ این برنامه تا حدود یک هفته آینده ارایه خواهد شد.

امروز موعد یک هفته اعلام شده توسط سازمان حمایت به سر رسیدو هنوز خبری از اعلام ساز و کاز کنترل قیمت توسط این سازمان نیست و قیمت مبنایی وجود ندارد؛ نبود قیمت مبنا به معنای آن است که اورگان نظارتی توان کنترل بازار را ندارد و فضای بازار به جولانگاهی برای سودجو ها تبدیل می شود.

موتمنی؛ رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در گفت و گو با خبرنگار ، در خصوص تناقض قیمت خودرو در بازار آزاد گفت: برخی سودجویان بازار خودرو در تلاش هستند تا قیمت ها پایین نیاید و سود کذایی را به جیب بزنند.

با توجه به برخی کارشناسان بازار خودرو، بوی موج جدیدی از گرانی ها در بازار تودرو به مشام می رسد و بعد از حدود یک سال و نیم، هنوز ساز و کار کنترل قیمت از طرف وزارت صمت مشخص نشده است.

بازار خودرو کشورمان عملا بی حساب و کتاب رها شده و عده زیادی از این آب گلالود ماهی می گیرند پس تمام تلاششان را برای بالا تر بردن قیمت ها می کنند؛ کنترل قیمت ها در بازار خودرو نیاز به اقدام فوری و توجه ویژه مسئولان دارد و در غیر این صورت وضع از انچه که امروز است بد تر خواهد شد.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 3608

به "انتظار بی نتیجه یک ساله برای تنظیم بازار خودرو، عده ای نمی خواهند خودرو ارزان شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتظار بی نتیجه یک ساله برای تنظیم بازار خودرو، عده ای نمی خواهند خودرو ارزان شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید