اهدای جایزه بهترین نمایش سال به علی رفیعی

به گزارش پرسینا بلاگ، هجدهمین جشن سالیانه انجمن منتقدان، نویسندگان، پژوهشگران خانه تئاتر با معرفی برگزیدگان و تقدیر از دو چهره هنری و رسانه ای برگزار گشت.

اهدای جایزه بهترین نمایش سال به علی رفیعی

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر، هجدهمین جشن سالیانه انجمن منتقدان، نویسندگان، پژوهشگران خانه تئاتر عصر پنجشنبه - 24 مرداد - در سالن زنده یاد عباس کیارستمی برگزار و نخستین نشان مسئولیت اجتماعی، به اسماعیل فیروزی برای کارگردانی نمایش الیور تویست اهدا شد.

همچنین دومین نشان مسئولیت اجتماعی نیز به میرکمال میرنصیری کارگردان نمایش رستم و سهراب رسید.

در ادامه این مراسم با پخش کلیپی از سخنان اهالی سینما و تئاتر، از سعید پور صمیمی تقدیر شد و ایرج راد و گوهر خیر اندیش برای انجام این بخش نکوداشت روی صحنه آمدند.

خیراندیش درباره این بازیگر گفت: سعید پورصمیمی برای همه ما یک نمونه بازیگری درخشان است و نظم، رفاقت، انسانیت و ادب او مثال زدنی است و همیشه هرکسی که او را می شناسد از کاربلدی او می گوید و کسی نقش بدی از وی سراغ ندارد و من سر تعظیم سوی این بازیگر فرود می آورم.

ایرج راد نیز در این باره اظهار کرد: تاکنون از سعید پورصمیمی دو بازی شبیه هم ندیدم؛ او از بازیگرانی است که هر نقشی را منطبق با نقش اجرا می کند.

این بازیگر تئاتر و سینما شرح داد: سعید پورصیمیمی پیش همه محترم است. همه او را دوست دارند حتی با تندخویی هاش، عاشقانه برخورد می کنند و می دانند وی با تمام وجود برای هنر نمایش ارزش قائل است و هر کسی که بخواهد به بازیگری توهین کند و خارج از اخلاق در این هنر حضور داشته باشد، سعید برآشفته می گردد و با او برخورد می کند.

راد تاکید کرد: او الگو و شاخص بازیگری است و با بزرگترین ها عزیزترین و توانمندها کار خود را در عرصه هنرهای نمایشی شروع کرد و توانمند ماند و در تاریخ این کشور به عنوان هنرمند توانمند از وی یاد خواهد شد.

سعید پورصمیمی نیز در این مراسم گفت: همبستگی احترام به همدیگر، به نسل ما بر می گردد؛ زمانی تئاتر را شروع کردیم که سال های بی رونقی هنر نمایش بود. بدیهی است امروز اتفاقاتی افتاده و صحبت بسیار است که گسترش هر کاری عیب و ایراداتی دارد؛ امیدوارم با رونق نمایش مراقب باشیم ضایعات لطمه نزد. به نسل جوان توصیه می کنم باید از این فرهنگ مراقبت کرد.

در ادامه این مراسم جایزه پژوهشگر و ناشر برگزیده سال 97 به حسین پاینده برای پژوهش با عنوان نظریه و نقد ادبی؛ درس نامه ای میان رشته ای اهدا شد.

سپس، جایزه بهترین ناشرِ فعال در زمینه تئاتر به منصور براهیمی در بخشِ تئاترِ انتشاراتِ سَمت اهدا شد.

در این مراسم انجمن منتقدان خانه تئاتر از خدمات دلسوزانه اشکان خطیبی برای آموزش اصولی تقدیر کرد.

اشکان خطیبی در این بخش با خواندن نامه ای از یکی از نوجوانان به فعالیت 5 ساله خود در آموزش نوجوانان اشاره کرد و گفت: هزاران هزار هنرجو وجود دارد که شاید هیچ وقت کشف نشوند و جرات بروز پیدا نکنند به همین دلیل باید به نوجوانان بیشتر توجه کنیم.

در ادامه این مراسم، دکتر مهناز رونقی، دکتر رها خرازی آذر، لیلی فرهادپور و یلدا معیری جوایز هجدهمین مسابقه مطبوعاتی سالیانه انجمن منتقدان خانه تئاتر را بدین شرح اهدا کردند:

بخش گفت وگو

رتبه نخست این بخش به نظر احمدی تنگانی از فصلنامه نمایش شناخت اهدا شد.

نظر احمدی تنگانی از فصلنامه نمایش شناخت، آتوساسادات قاضی از فصلنامه نمایش شناخت و عباس غفاری از سایت هنرآنلاین نامزد دریافت جایزه این بخش بودند.

بخش نقد

محسن خیمه دوز از روزنامه ایران، عبدالرضا فریدزاده از ماهنامه نمایش و دکتر شهرام خرازی ها از ماهنامه نمایش نامزد دریافت جایزه در این بخش بودند.

رتبه نخست این بخش به محسن خیمه دوز از روزنامه ایران رسید.

بخش عکس

در این بخش پری ناز آل آقا، مونا تهرانی موید و کیارش مسیبی نامزد دریافت جایزه بودند که در نهایت پری ناز آل آقا برای مجموعه عکس های ارسالی به این مسابقه به عنوان رتبه نخست رسید.

لیلی فرهادپور از داوران این بخش گفت: متاسفانه یکی از دوستان روزنامه نگار به من زنگ زد که من فلانی هستم حواست باشد و برخوردی که من کردم برای او تعجب برانگیز بود.

این نویسنده و منتقد تئاتر و روزنامه نگار اعلام کرد: مطالبی در این مسابقه از سوی متقاضیان به دست ما رسید که عامیانه بود و مانده ام برخی این یادداشت های اینستاگرامی را با چه اعتماد به نفسی برای داوران فرستادند؟

در بخش تقدیر از نشریه برگزیده سال، امیر اثباتی روی صحنه آمد و از ژیلا اسماعیلیان مدیرمسئول نشریه دفترهای نیلا تقدیر کرد.

یونس شکرخواه، استاد دانشگاه و سردبیر همشهری آنلاین، در بخش تقدیر از خبرنگار سال در حوزه تئاتر روی صحنه آمد و جایزه این بخش را به آروین مؤذن زاده اهدا کرد.

انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر، همه ساله از میان اعضای خود، یک تن را که در سال پشت سر، بیش از دیگر اعضا در عرصه صنف و رسانه فعال و موثر بوده، در قالب اعطای نشان عبدالحسین نوشین به عنوان عضو فعال و خبرنگار سال تقدیر و تجلیل می کند. این یک جایزه درون صنفی است و صرفاً ناظر بر عملکرد اعضای انجمن منتقدان خانه تئاتر است.

در ادامه این مراسم، کلیپی از سخنان اساتید رسانه پخش و با حضور لوریس چکناواریان و مسعود رایگان، از سید وحید عقیلی، رییس اسبق دانشگاه علوم ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکزی، تقدیر شد.

در ادامه بهترین نمایش های سال 97، از میان 1041 نمایش اجرا شده بدین شرح معرفی شدند.

رتبه سوم مشترک با اهدای نشان نوشین به نمایش های خنکای ختم خاطره به کارگردانی حمیدرضا آذرنگ و بی تابستان به کارگردانی امیررضا کوهستانی رسید..

جایزه امیررضا کوهستانی به دلیل حضور ایشان در خارج از کشور، به لیلی رشیدی بازیگر نمایش بی تابستان اهدا شد.

رتبه دوم بهترین نمایش سال 97 از نگاه اعضای انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر به نمایش اپرای عروسکیعشق به کارگردانی بهروز غریب پور اهدا شد.

رتبه اول بهترین نمایش سال هم به نمایش های خانه برناردا آلبا به کارگردانی علی رفیعی رسید.

علی رفیعی در این بخش گفت: بهترین خاطره حرفه ای تمام این سال ها در این اثر بوده است؛ تئاتر کار یک گروه است نه یک نفر، گروهی که من یکی از اعضای آن بودم بهترین خاطره را در طول زندگی حرفه ای برایم باقی گذاشت. از همه عوامل سپاسگزارم اگر عمری باشد و کار دیگری داشته باشم آرزو دارم با همین گروه کار را پیش ببرم.

در ادامه این مراسم نشان عالی کمیسیون ملی یونسکو-ایران با حضور یدالله کابلی از اساتید خوشنویسی و اعضای شورای عالی کمیسیون ملی یونسکو-ایران، به بهرام بیضایی اهدا شد.

حمید امجد به نیابت از بیضایی این لوح را دریافت کرد.

در ادامه، با حضور مسعود فروتن، کارگردان و برنامه ساز تلویزیونی پیشکسوت، در بخش برنامه های تلویزیونی مرتبط با تئاتر ازمهدی میرمحمدی تهیه کننده برنامه اتاق تئاتر که در خبرگزاری ایرنا تهیه، تولید شده و در فضای مجازی قابل دسترسی است، تقدیر شد

در بخش برنامه های رادیویی نیز از میثم عبدی تهیه کننده برنامه نقطه سر شب از شبکه رادیویی تهران تقدیر به عمل آمد.

در بخش معرفی بهترین گروه تئاتری سال 97 از نگاه انجمن منتقدان خانه تئاتر، توسط احترام برومند به گروه تئاترمستقل به سرپرستی مریم کاظمی اهدا و همچنین یاد شادروان حسین محب اهری گرامی داشته شد.

در این جشن که با حمایت بیمه تعاون، صندوق اعتباری هنر، خانه تئاتر، دبیرخانه مسئولیت اجتماعی کشور و کمیسیون ملی یونسکو برگزار گشت، هنرمندان و مدیرانی همچون فاطمه معتمد آریا، یونس شکرخواه، علیرضا تابش، علی رفیعی، سعید پورصمیمی، مسعود رایگان، لوریس چاکناواریان، یارتا یاران، سید وحید عقیلی، همایون ارشادی، ستاره اسکندری، حبیب رضایی، اشکان خطیبی، مسعود فروتن، گوهر خیراندیش، سید غلامرضا کاظمی دینان، احترام برومند، لیلی رشیدی، پانته آ پناهی ها، ایرج راد، شهرام گیل آبادی، مریم کاظمی، خسرو احمدی حضور داشتند.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 1123

به "اهدای جایزه بهترین نمایش سال به علی رفیعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهدای جایزه بهترین نمایش سال به علی رفیعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید