ایران حریف قدرتمندی است آمریکا در وین درمانده شده است

به گزارش پرسینا بلاگ، واشنگتن در برابر گزینه های سختی واقع شده است؛ کرنش در برابر ایران یا پذیرفتن شکست سخت دیپلماسی.

ایران حریف قدرتمندی است آمریکا در وین درمانده شده است

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، روزنامه سعودی الریاض در تحلیلی با همین مضمون نوشت: با وجود اینکه آمریکا به ایران هشدار داده مبنی بر اینکه زمان در برابر آن برای بازگشت به توافق سرانجام می یابد و در صورت شکست مذاکرات، فشار مالی و دیپلماتیک علیه تهران تشدید خواهد شد، اما واقعیت این است که تهران همچنان بازی خود را می نماید و اعتنایی به خط و نشان ها و ضرب الاجل های آمریکا ندارد. به ویژه که اطمینان یافته هیچ گزینه نظامی علیه آن وجود ندارد، در حالی که گزینه نظامی تنها راه برای توقف مسابقه ایران به سمت تبدیل شدن به یک قدرت هسته ای است.

تهران اولویت هایی برای خود دارد، اینکه اولا، دولت بایدن وادار به لغو تحریم ها گردد، در حالی که واشنگتن بر وادار کردن تهران به توقف غنی سازی اورانیوم تمرکز دارد، هر یک از آن ها می خواهد که ابتدا طرف دیگر اقدام کند، اما تهران زمان زیادی در اختیار دارد، و طی تنها چند ماه قادر خواهد بود تا خود را یک قدرت هسته ای اعلام کند که این مسئله تا حد زیادی گزینه های واشنگتن را محدود می نماید و قدرت تهران برای چانه زنی در مذاکرات را افزایش خواهد داد.

به دلیل اینکه واشنگتن گزینه های واقعی برای ملزم کردن تهران در اختیار ندارد، در صورت شکست مذاکرات ممکن است ایالات متحده به طور مستقیم با ایران تماس برقرار نکند، ایرانی که شیوه سرسختانه تری در پیش می گیرد که سبب طولانی شدن مذاکرات وین می گردد، علاوه بر آنکه این کشور با هرگونه مذاکرات درباره برنامه موشک های بالستیک و سیاست های منطقه ای خود و در راس آن حمایت از گروه های نیابتی خود در خاورمیانه مخالف است.

شکی نیست که دولت بایدن وارد بازی جدیدی که خوب بلد نیست، شده است. آمریکا وارد بازی ایران شده، در حالی که ابتکار عملی ندارد و چیزی را بیان می نماید که عملا نقیضش را انجام داده است. در حالی که نظام ایران به خوبی در این نوع سیاست ها تبحر دارد، سیاستی که آن را در جایگاه مناسب یک حریف سرسخت و قدرتمند در سطح بین المللی قرار می دهد.

بنابراین، در صورتی که دولت رئیس جمهور بایدن با این سیاست هایی که نمی شناسد و به آن عادت نکرده، تعامل کند و در دادن ضمانت های امنیتی به هم پیمانان در خاورمیانه سهل انگاری کند، در این صورت، اعتبارش بعلاوه در اقیانوس آرام متزلزل می گردد. تنها راه در برابر دولت بایدن این است که جرات کند و به صراحت از گزینه های واقعی از جمله اقدام نظامی سخن بگوید و در عین حال امنیت هم پیمانان و منافع آن ها را نیز در نظر بگیرد. به ویژه آمریکا مجبور نیست در برابر نظام ایران کرنش کند و اگر چنین کاری انجام دهد، در آن صورت ممکن است زمان عذرخواهی از هم پیمانان را از دست بدهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 فروردین 1401 بروزرسانی: 22 فروردین 1401 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 8010

به "ایران حریف قدرتمندی است آمریکا در وین درمانده شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران حریف قدرتمندی است آمریکا در وین درمانده شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید