با اظهارنظرهای غیرکارشناسی، روابط ایران و چین را متاثر نکنیم

به گزارش پرسینا بلاگ، تهران (پانا) -وبینار همکاری های تجاری ایران و چین در سال 2020 و چشم انداز روابط مالی دو کشور در سال 2021 از سوی اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین برگزار گردید و در این نشست ضمن انتقاد از بعضی اظهار نظرهای غیرکارشناسی درباره روابط ایران و چین، بر ضرورت شکل گیری افکار عمومی مثبت نسبت به چین هم در میان مردم و هم مسئولان تاکید شد.

با اظهارنظرهای غیرکارشناسی، روابط ایران و چین را متاثر نکنیم

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

وبینار همکاری های تجاری ایران و چین در سال 2020 و چشم انداز روابط مالی دو کشور در سال 2021 از سوی اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین برگزار گردید.

مجیدرضا حریری رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین ضمن قدردانی از فعالیت های سفارت ایران در چین به خصوص از زمان شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد: آقای کشاورززاده با این نگاه در سفارت مشغول به فعالیت شدند که فعالیت های سفارت تنها محدود به پشت میز نباشد و ظرفیت هایی که ایشان در این سفارت خانه به کار گرفتند در مقایسه با قبل بسیار فرق می کرد. اما متاسفانه با شیوع ویروس کرونا نتوانستیم از این ظرفیت به نحو مطلوب استفاده کنیم.

او پنجاهمین سالروز روابط ایران و چین و بیستمین سال تاسیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین را به عنوان دو رویداد مهم در سال 2021 عنوان نمود.

حریری گفت: متاسفانه وقتی با فعالان مالی پای صحبت می نشینیم، بروکراسی داخلی و نگاهی که در میان مسئولان دولتی برای توسعه روابط با چین وجود دارد، در صدر انتقادها واقع شده است. امیدواریم مسئولان اهمیت روابط ایران و چین را درک و برای توسعه آن کوشش نمایند.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین به انتقاد از کارشکنی های رسانه ای پرداخت که علیه چین مشاهده می گردد و تاکید نمود فضای رسانه ای منفی شکل گرفته، می تواند روابط ایران و چین را تا مرز نابودی بکشاند.

او همچنین مهم ترین برنامه های اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین برای سال 2021 تشریح کرد.

بعد از آن، محمد کشاورززاده سفیر ایران در چین گفت:از آنجایی که روابط مالی ایران و چین در معرض خطر تحریم ها واقع شده است، به همین دلیل بخش عمده ای از حجم تجارت ایران و چین محرمانه است و امکان اعلام عمومی آن وجود ندارد.

او ادامه داد: از سال 2016 روابط ایران و چین وارد فاز جدیدی شده است اما متاسفانه به دلیل بعضی مسائل، انتظاری که می رفت بعد از سفر رئیس جمهور چین به ایران روابط دو کشور را وارد فاز جدیدی کند محقق نشد. تا اینکه در بهمن سال 97 شاهد سفر رئیس مجلس شورای اسلامی وقت به همراه هیاتی به چین بودیم که باید آن را نقطه عطفی در روابط ایران و چین بدانیم. تا جایی که با اصرار طرف های چینی، کمیسیون مشترک تجاری ایران و چین برگزار گردید.

سفیر ایران در چین توضیح داد: علی رغم شرایطی که به دلیل پاندمی کرونا ایجاد شد اما ارتباطات تجاری ایران و چین در حوزه های مختلف ادامه دارد و برنامه 25 ساله ایران و چین را تا سطح قابل قبولی دنبال کردیم.

او به تشریح یاری هایی پرداخت که از سوی دولت چین از زمان شیوع ویروس کرونا به ایران ارسال شد و اضافه کرد: بعضی داروهایی که به ایران ارسال شدند به دلیل محدودیت هایی که در دسترسی به آنها وجود داشت احتیاجمند اقدمات ویژه ای بودند که از سوی سفارت انجام شد. به خصوص اینکه در همان زمان اجازه پروازهای خارجی داده نمی گردد و به سختی می شد دستور مجوز پرواز چین به ایران را گرفت. با این حال با کوشش های انجام شده بیش از 50 پرواز به ایران صورت گرفت.

گشایش جهت مبادلات بانکی ایران و چین به وسیله بانک کانلون برای تامین اقلام مورد احتیاج ایران در زمینه کرونا از مهمترین نکاتی بود که کشاورززاده به توضیحاتی درباره آن پرداخت.

او اضافه کرد: متاسفانه بعضی از مسئولان داخل کشور، اطلاعات دقیقی از چین ندارند. طبیعی است، چراکه تغییر و تحولات این کشور در دهه های اخیر بسیار با سرعت بوده است. در حال حاضر، این کشور برنامه 4 ساله توسعه خود را برای 2025 با تمرکز بر بازار مصرف به اجرا درآورده و استراتژی های مناسب برای تحقق آن را مدنظر قرار داده است که افزایش مصرف گرایی با تمرکز بر طبقه متوسط از جمله این استراتژی هایی است.

کشاورزراده با بیان اینکه حجم تجارت خارجی چین 4 هزار و 600 میلیارد دلار است، بیان کرد: در سال گذشته این کشور در حالی 144 میلیارد دلار جذب سرمایه داشته است که خود چین از جمله کانون های اصلی شیوع ویروس کرونا بوده است.

سفیر ایران در چین به تشریح حجم روابط تجاری ایران در سال گذشته میلادی پرداخت و تاکید نمود: یکی از نکاتی که باید در توسعه روابط خود با چین به آن توجه داشته باشیم این است که مذاکره برای توسعه روابط با چین، فرایند طولانی است و باید برای تحقق اهداف مورد نظر، صبر به خرج دهیم.

سفیر ایران در چین همچنین بر ضرورت ارایه اطلاعاتی فنی و تخصصی برای توسعه روابط و صادرات محصولات ایرانی به بازار چین تاکید نمود: محصولات لبنی برای صادرات به چین زمینه های بسیار خوبی دارد. بسیاری از محصولاتی که در ایران بازار مصرف آنها داغ است اما در چین بازار مصرف ندارند، به این دلیل که اصلا نمی شناسند؛ اما با ارایه اطلاعات تخصصی می توان زمینه صادرات آنها را به راحتی ایجاد کرد.

ضرورت برنامه ریزی مطلوب برای توسعه صادرات غیرنفتی از دیگر نکاتی بود که سفیر ایران در چین مطرح نمود و گفت: بازار چین مانند موشکی است که به فضا پرتاب شده و اگر امروز به فکر این بازار نباشیم، فرصت را به راحتی از دست خواهیم داد. به خصوص اینکه بازار این کشور بسیار متنوع است و مردم برای خرید برندها به راحتی هزینه می نمایند.

او اضافه کرد: متاسفانه این اشتباه غلط در ما هست که فکر می کنیم همه جهان ایران و محصولات آن را به خوبی می شناسند. به همین دلیل هیچ کوششی برای معرفی محصولات ایرانی نمی کنیم.

سفیر ایران در چین، شکلات، شیرینی، مواد شوینده، لوازم آرایشی از جمله محصولاتی عنوان نمود که در بازار چین می تواند بازار مصرفی خود را به راحتی پیدا کند.

سفیر ایران در چین همچنین فناوری اطلاعات، تجهیزات دریایی، حمل و نقل دریایی، ماشین الات، تجهیزات کشاورزی، تجهیزات پزشکی، هوش مصنوعی، ربات ها، سرمایه گذاری در حوزه ریلی و .. را از جمله صنایعی معرفی کرد که در فهرست هدفگذاری چینی ها برای توسعه تا 2025 قرار گرفته است و از سوی فعالان مالی ایران باید مورد توجه قرار گیرد.

کشاورززاده با اشاره به برنامه چین برای عرضه یوآن دیجیتال، تاکید نمود باید این نوع ارز دیجیتال مورد توجه دست اندرکاران نظام بانکی ایران قرار گیرد که فرصت بسیار خوبی برای تجارت در سطح خرد خواهد بود.

او همچنین به انتقاد از بعضی اظهارنظرهای غیرکارشناسی در فضای رسانه ای پرداخت که علیه چین گفته می گردد و روابط ایران و چین را متاثر می نماید.

کشاورززاده اضافه کرد: به رغم همه فشارهای سیاسی که وجود دارد، اما روابط ایران و چین همچنان پویا مانده است. نباید با بعضی نظرات و دیدگاه های غلط این روابط پویا را خدشه دار کنیم. به ویژه اینکه شرایطی که امروز ایران به دلیل تحریم ها روبرو است با قبل فرق می نماید و بسیاری از کشورها از ترس آمریکا، ریسک تجارت با ایران را نمی پذیرند.

سفیر ایران در چین، در خاتمه به پاسخ سوالاتی پرداخت که از سوی حاضران در نشست مطرح شده بود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 6461

به "با اظهارنظرهای غیرکارشناسی، روابط ایران و چین را متاثر نکنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با اظهارنظرهای غیرکارشناسی، روابط ایران و چین را متاثر نکنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید