برپایی نخستین برنامه شب های گلفام

به گزارش پرسینا بلاگ، میکائیل شهرستانی و آراز بارسقیان به گپ و گفت درباره نمایشنامه آگوست در استیج کانتی پرداختند.

برپایی نخستین برنامه شب های گلفام

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، نشست خبری و گپ و گفت درباره کتاب آگوست در استیج کانتی نوشته تریسی لتس با حضور آراز بارسقیان مترجم اثر، میکائیل شهرستانی کارگردان اثر و بازیگرانی همچون مرجان رزم آزما، مسعود آشوری، بهادر باستان حق

در فروشگاه گلفام برگزار شد.

شهرستانی با اشاره به اجرای نمایشنامه آگوست در استیج کانتی گفت: قاعدتا من با هنرجویانم نمایش ها را کار می کنم، در نمایش آگوست در استیج کانتی هم همین گونه بوده و در حین تمرین و مرحله اول اجرا از تعداد هنرجویان کاسته و هنرجویان جدیدی جایگزین شدند. از 27 سال پیش به تولید آثار نمایشی و تدریس در کنار بازیگری و کارگردانی روی آوردم. طی این سال ها شاگردان بسکمک داشتم که برخی از آنها اکنون بازیگران مطرح و قابلی هستند. در یکسال ممکن است 4 اثر را با گروه هنرجویان کار کنیم و اثری به خصوص را آماده و روی صحنه ببریم.

شهرستانی درخصوص انتخاب نمایشنامه آگوست در استیج کانتی بیان نمود: در ابتدا نمایشنامه را خواندم و در خوانش اول جذب آن شدم البته به خاطر شرایط روز جامعه تغییراتی در نمایشنامه اعمال شد. به نظر من زمانی که کارگردان اثری را کار می کند، دیدگاه های شخصی خود را ارجح می داند. از طرفی اصل اثر را هم بارها خواندیم و انطباق دادیم که خانم علیزاده دراماتورژ اثر، در این زمینه بسیار مرا کمک کردند. روال کاری من اینگونه است که معمولا بر اساس شرایط گروه نمایشنامه و پرسوناژها را انتخاب می کنم.

در ادامه آراز بارسقیان در خصوص ترجمه نمایشنامه آگوست در استیج کانتی گفت: من همیشه منتظر بودم تا ببینم کدام نمایشنامه ها، پیروز به کسب جایزه پولیتزر می شوند، تا آنها را ترجمه کنم و در این فرایند با نویسندگان بسکمک آشنا و حتی دوست شدم. این نمایشنامه از آن دست کتاب هایی بود که مرا به خود جذب کرد، من صحنه های این نمایشنامه را در اجرا تصور می کردم. این نمایشنامه در سال 1387 ترجمه و چاپ شد و دوستان زیادی کتاب را خواندند و به آن علاقه مند شدند. اما بعد از این همه سال میکائیل شهرستانی آن را با به روی صحنه برد، که برای من بسیار ارزشمند است.

بارسقیان ادامه داد: نمایش آگوست در استیج کانتی نخستین اجرای این نمایشنامه در کشور است و به نظر من باید این نمایش را در سالن اصلی تئاتر شهر و با دکوری سه طبقه که نشان از پر بودن خانه اما خالی و پوک بودن آن دارد، به اجرا برد. البته که در حال حاضر هم طراحی دکور نمایش آگوست در استیج کانتی این پر بودن و در عین حال خالی بودن از درون و بیرون خانه را به مخاطب نشان می دهد. به هر حال برای من افتخاری بود تا نمایشنامه آگوست در استیج کانتی با درجه سلامتی بالا و با این کیفیت خوب توسط استاد شهرستانی به روی صحنه برود.

مرجان رزم آزما یکی از بازیگران نمایش آگوست در استیج کانتی در این نشست گفت: من نقش باربارا را بازی می کنم، درست است که این شخصیت مسائل بسکمک را به دوش می کشد، اما با قدرت خاصی که زیر نظر تربیت پدر و مادر به دست آورده از پس مسائل خود بر می آید. من سعی کردم تمام دردهای این زن را با راهنمایی های استاد شهرستانی به نمایش بگذارم.

مسعود آشوری از دیگر بازیگران نمایش آگوست در استیج کانتی بیان نمود: من در این سال ها افتخار همکاری در 9 نمایش را در کنار استاد شهرستانی داشتم. در حال حاضر تشنه کار و کسب تجربه هستم، درکارهایی که با استاد همکاری داشتم نقش های مثبت و پیچیده ای را ایفا می کردم اما کاراکتر استیو برای من منفی و در عین حال پیچیده و شیرین است.

بهادر باستان حق بازیگر نقش چارلی در نمایش گفت: من نقش شوهر خاله خانواده را بازی می کنم، این نقش نقاط کوری دارد که من هنوز هم به آن فکر می کنم. نقش چارلی چالشی خوب و پلکان درس و تجربه برای من بود. از نظر من این قوی ترین اثری بود که استاد شهرستانی با هنرجویان خود به صحنه برد و بازی در این نمایش برای من افتخار است.

در پاسخ به سوال مجری برنامه میکائیل شهرستانی درخصوص تغییر شرایط تئاتر پیش و پس از بیماری کرونا بیان نمود: شرایط نه تنها از نظر ما بلکه از نظر مخاطبان هم تغییر کرده است. اگر در سالن های تئاتر پروتکل های بهداشتی رعایت شود، خطر به مراتب کمتر خواهد شد. در حال حاضر جان گروه نمایش و مخاطبان برای من مهم تر است، اما از مخاطبان گله دارم، ما هم با این بیماری هولناک روبرو هستیم و سعی می کنیم نکات ایمنی را رعایت کنیم. زندگی جریان دارد اما این ترس ها و نگرانی ها سبب شده تا مسائلی که از آنها غافل بودیم را ببینیم.

شهرستانی با اشاره به اینکه تئاتر خانه ای است که نمی توانم آن را ترک کنم، اظهار کرد: تئاتر برای من معنایی حیاتی دارد. در ماه ابتدایی کرونا با وجود برگزاری کلاس های آنلاین من هم افسرده شدم و فکر می کنم تئاتر می تواند به شادابی ما کمک کند. تئاتر تفکر برانگیز است، در تئاتر فرایند زندگی وجود دارد که در سینما نیست، با اینکه بسیار سینما را دوست دارم اما بدون تئاتر زنده نیستم. امیدوارم هرچه زودتر این بلا از جامعه انسانی و جهانی رخت ببندد.

شهرستانی درخصوص اثر نمایشی خود گفت: نمایش آگوست در استیج کانتی تا تاریخ 27 تیرماه در سالن مهرگان ادامه خواهد داشت. قصد دارم به زودی نمایش لبخند باشکوه آقای گیل از استاد رادی را نیمه اول شهریور ماه در سالن سنگلج به اجرا ببرم.

شایان ذکر است، نشست خبری آگوست در استیج کانتی با همت انتشارات علمی و فرهنگی تحت عنوان برنامه شب های گلفام در فروشگاه گلفام برگزار شد و در هفته های آینده میزبان دیگر هنرمندان خواهد بود.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4783

به "برپایی نخستین برنامه شب های گلفام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برپایی نخستین برنامه شب های گلفام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید