وعده افتتاح دو موزه فارس برای بهار آینده

به گزارش پرسینا بلاگ، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، وعده افتتاح دو موزه فارس برای بهار آینده شنیده شد.

وعده افتتاح دو موزه فارس برای بهار آینده

آنقدر از زمان شروع نمادین عملیات اجرایی تالار مرکزی شیراز می گذرد که حتی خاطره آرشیو اخبار هم آن را به بایگانی سپرده و بقدری از باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه ای و کتابخانه مرکزی و تخریب سالنهای سینما و نداشتن نمایشخانه گفته و نوشته ایم و به انتها نرسیده است که حالا ذهن برای انشای گزارش کمک نکرده و انگشتانمان کلمات را روی کلیدهای تایپ کامپیوتر به درست پیدا نمی نمایند و چشم ها را مدام به کمک می طلبند!

در کنار راکد و متوقف ماندن کار احداث تالار و کتابخانه مرکزی شیراز، رشد کند و حرکت لاکپشت وار مرکز فرهنگی سعدیه و محور عرفان؛ باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه ای فارس،2 پروژه مهم ملی است که حالا و پس از گذر 13 سال از به زمین خوردن کلنگ احداث و وعده ساخته شدن طی کوتاهترین زمان تنها 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و هنوز بخش اصلی آن باقیست.

حالا و پس از آنکه سکان راهنمایی مغز متفکر حوزه میراث فرهنگی و گردشگری فارس، بعد از سالهای طولانی دست به دست شده است؛ در روزی که به نام میراث فرهنگی و موزه ها شناخته می گردد؛ برای نخستین بار، جمعی از خبرنگاران به بازدید کارگاه 2 پروژه مهم فرهنگی در شیراز دعوت شدند؛ پروژه هایی که آرام آرام خود به اثری تاریخی بدل شده است!

حرف های سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس در بازدید خبرنگاران از کارگاه ساخت پروژه های باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه ای در شیراز امیدوار نماینده بود؛ امیدی که در روزهای پایانی دولت مطرح می گردد.

جمشید معینی با بیان اینکه 2 پروژه یاد شده با 60 هزارمترمربع مساحت، عظیمترین مجموعه فرهنگی در حال ساخت کشور محسوب می شوند، گفت: مساحت موزه منطقه ای فارس 30 هزار مترمربع پیش بینی شده و شامل 4 گالری اصلی با مساحت 1600 مترمربع، یک پیش گالری، سالن اجتماعات و آمفی تئاتر، سینما تک، آزمایشگاه، نمازخانه، کافی شاپ و گنجینه امن اموال است.

معینی با یادآوری اینکه اکنون 25 هزار شیئ تاریخی و فرهنگی در فارس وجود دارد اما تنها 5 هزار قلم در معرض دید عموم است، یکی از تاثیرات این پروژه را نمایش کل این اشیا دانست و مدعی شد که موزه منطقه ای فارس یکی از ایمن ترین سازه ها کشور است زیرا توان تحمل 3 اتمسفر انفجار را دارد. نکته ای که شاخصی در استانداردهای موزه، محسوب می گردد.

سرپرست میراث فرهنگی فارس اذعان داشت که سال 87 کلنگ پروژه به زمین زده شد، اما عملیات اجرایی را 89 شروع کردند و 12 هزار متر اراضی برای این هدف تملک شد.

معینی پیرامون وعده افتتاح دو موزه فارس برای بهار آینده اضافه نمود: در واقع، موزه منطقه ای شناسنامه فرهنگی یک منطقه بشمار می رود، چرا که در این موزه تمامی آثار تاریخی و فرهنگی، هنر معاصر معرفی می گردد.

او اضافه نمود: چنانچه اعتبارات مورداحتیاج برای این پروژه که حدود 700 میلیارد ریال است تأمین گردد، موزه تا 14 ماه دیگر به بهره برداری می رسد.

بهره برداری از موزه منطقه ای فارس تا بهار 1401

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس در مورد پروژه باغ موزه مشاهیر نیز گفت: این پروژه حدود 20 هزار مترمربع وسعت دارد که در کنار آرامگاه حافظ در حال ساخت است و همچنین در این محوطه پارکینگی به وسعت 15 هزار مترمربع نیز در حال ساخت است.

معینی بیان نمود: پروژه باغ موزه مشاهیر به صورت bot به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار و طبق برنامه ریزی ها مراحل تکمیل آن 4 ساله و بهره برداری سرمایه گذار هم به مدت 13 سال معین شده است؛ البته این پروژه اکنون 69 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و یک سال دیگر به بهره برداری می رسد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس اعلام کرد: برای تکمیل موزه مشاهیر 32 میلیارد تومان و برای پارکینگ مجموعه که گنجایش 450 خورد را دارد 45 میلیارد تومان هزینه می گردد.

معینی اضافه نمود: موزه مشاهیر درواقع 20 هزار مترمربع وسعت دارد و از 4 باغ و هر ضلع 24 رواق دارد که درمجموع 48 تندیس از مشاهیر و ادبیان دنیا در این محل نصب می گردد.

او ادامه داد: در واقع بخش خدماتی واداری مجموعه فرهنگی حافظ نیز در این محوطه جای می گیرد همچنین این محل دارای نمایشگاه و کارگاه ها و فروشگاه های صنایع دستی، کافی شاپ، بخش اداری، نمازخانه است.

معینی بیان نمود: خوشبختانه عملیات ساخت وساز این دو پروژه مهم فرهنگی فارس که جز پروژه های اقتصاد مقاومتی هم هستند به دلیل شیوع بیماری کرونا متوقف نشد و همچنان فعالیت های اجرایی آن در حال اجرا است.

او با تأکید برساخت موزه منطقه ای و باغ موزه مشاهیر و تعریف جهت جدید گردشگری اضافه نمود: گردشگران می توانند از موزه منطقه ای و سپس باغ موزه مشاهیر و آرامگاه حافظ همزمان دیدن نمایند و را دسترسی به این سه جاذبه گردشگری با جهتی دسترسی آسان و گلهای رونده مرزبندی شده است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس بیان کرد: طرح باغ موزه مشاهیر با الهام از معماری اسلامی مشتمل بر چهار باغ در مجاورت یک حیاط مرکزی است که تو سط باغچه های کوچکی با چهار نارنج به شکلی رواق مانند احاطه شده است که در هر کدام از این باغچه ها چهار نارنج که مجمو ع آنها 81 عدد است، یکی از عظیمان ادبی ایران ودنیا همچون شعرای عظیم پارسی گوی چون رودکی و مولانا تا شکسپر و گوته معرفی می گردد.

معینی ادامه داد: حیاط مرکزی باغ موزه با توجه به وسعت 4600 متر مربعی هم پیوند دهنده عناصر معماری مجموعه است و هم پذیرای مراسم ها و تجمع های خاص فرهنگی خواهد بود موضوعی که احتیاج آن در شهری با ابعاد فرهنگی عظیمی همچون شیراز کاملا حس می گردد.

او گفت: در ضلع جنوبی باغ موزه کارگاه های صنایع دستی و به همراه فضاهای اداری وفضاهای خدماتی و نمازخانه و وچایخانه با دو راهرو یا گذر سرپوشیده از گل با فضای آرامگاه حافظ مرتبط می شوند این ارتباط ظریف و ساده هم استقلال فضای فرهنگی حافظیه را مخدوش نمی کند و هم می تواند خدمات مورد احتیاج محدوده آرامگاه را تامین کند.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس اظهار کرد: ضلع شمالی باغ موزه مشاهیر قبر بعضی از علمای عظیم شیراز قرار گرفته که با حفظ و معرفی این قبور تاکیدی بر تاریخ دارالعلم بودن شیراز نیز می گردد.

معینی با اشاره به اینکه شیراز احتیاجمند جاذبه جدید گردشگری است و گفت: در کنار جاذبه های سنتی موجود شیراز به جاذبه های جدید هم احتیاج دارد که بی شک این دو پروژه مهم جزو جاذبه های جدید شهر شیراز محسوب می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 7269

به "وعده افتتاح دو موزه فارس برای بهار آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وعده افتتاح دو موزه فارس برای بهار آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید