بهترین روش برای درمان کمردرد حاد

به گزارش پرسینا بلاگ، آنالیز مقایسه سه روش تمرین درمانی، برق درمانی و دارو درمانی در بیماران مبتلا به کمر درد حاد نشان می دهد که روش برق درمانی نسبت به دو روش دیگر از تاثیر بیشتری برخوردار است.

بهترین روش برای درمان کمردرد حاد

به گزارش خبرنگاران، کمر درد یکی از مسائل شایع مردم در عصر حاضر به شمار می آید. این بیماری علاوه بر دردهای آزاردهنده، هزینه های بسیار سنگینی را به بیمار تحمیل می نماید و در صورت تشخیص و به ویژه تجویز نامناسب شیوه های درمانی احتمال ابتلای بیمار برای مدت های طولانی و حتی خطر معلولیت برای همه عمر را به دنبال خواهد داشت. از این رو پژوهش حاضر با هدف مقایسه سه روش تمرین درمانی، برق درمانی و دارو درمانی بر روی 20 زن مبتلا به کمردرد حاد با میانگین سنی 22 سال انجام شد.

جهت ارزیابی میزان تاثیر پروتکل های درمانی، بیماران در قبل و بعد از درمان اقدام به تکمیل پرسشنامه Oswestry کردند. آزمودنی های گروه دارو درمانی به مدت چهار هفته اقدام به مصرف داروهای رایج در پروتکل های درمانی کمر درد کردند و آزمودنی های گروه برق درمانی نیز طی همین مدت و هر هفته چهار جلسه با استفاده از وسایل برقی تحت درمان قرار گرفتند و آزمودنی های گروه تمرین درمانی نیز به مدت 20 جلسه با پروتکل تعیین که شامل تمرینات کششی و تقویتی عضلات مورد نظر بود تحت درمان قرار گرفتند.

یافته های پژوهش نشان داد که میانگین نمرات گروه برق درمانی از 21.4 به 6.2 کاهش داشت و تفاوت معناداری بین میانگین نمرات پیش آزمون و پس آزمون مشاهده شد. میانگین نمرات گروه دارو درمانی نیز از 13.6 به 9.8 کاهش داشت. با این وجود در گروه تمرین درمانی نیز علی رغم کاهش میانگین نمرات آزمودنی ها از 12.8 به 7.6 تفاوت معناداری میان نمرات پیش و پس آزمون مشاهده نشد.

از این رو با استفاده از آزمون بررسی واریانس یک سویه و آزمون تعقیبی سه روش با یکدیگر مقایسه شدند. نتایج نشان داد که بین گروه های برق درمانی، دارو درمانی و تمرین درمانی اختلاف معناداری وجود دارد و علی رغم تاثیر هر سه روش در کاهش درد، روش برق درمانی اثر بهتری در درمان کمر درد دارد و نسبت به گروه دارو درمانی 11.4 امتیاز و در مقایسه با گروه تمرین درمانی 10 امتیاز عملکرد بهتری داشت. از این رو روش برق درمانی نسبت به دو روش تمرین درمانی و دارو درمانی از تاثیر بیشتری در کاهش درد بیماران زن مبتلا به کمردرد برخوردار بود.

لازم به ذکر است این پژوهش از سوی محمدحسین علیزاده عضو هیئت علمی دانشگاه تهران صورت گرفته است.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 2698

به "بهترین روش برای درمان کمردرد حاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین روش برای درمان کمردرد حاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید