بهشتی پور: اینستکس قابل تحریم نیست، مکانیزم ماشه اجرایی نخواهد شد

به گزارش پرسینا بلاگ، کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه اینستکس قابل تحریم نیست، اضافه نمود: موگرینی صراحتاً اعلام نموده مجموعه اقدامات ایران بمعنای نقض آشکار برجام نیست و به سمت مکانیزم ماشه نمی رود.

بهشتی پور: اینستکس قابل تحریم نیست، مکانیزم ماشه اجرایی نخواهد شد

حسن بهشتی پور، ضمن ارزیابی نشست اروپایی ها در بروکسل گفت: امریکا از برجام خارج شده و به جای اینکه وزرای خارجه اروپا بر امریکا فشار بیاورند، این فشار را بر ایران آورده و می گویند چرا ایران تعهدات برجامی خود را کاهش می دهد؛ در حالیکه امریکا باعث اولیه این مسائل بوده؛ نه ایران!

وی با اشاره به اینکه شرکت های اروپایی بعد از خروج امریکا از برجام همکاری خود را با کشورمان متوقف کردند، یادآور شد: آن ها این بهانه را مطرح می کنند که دولت های اروپایی بر شرکت ها کنترلی ندارند و شرکت ها مستقلاً عمل می کنند ولی اگر تضمین های کافی از سوی دول اروپایی به شرکت ها داده گردد که جریمه شرکت ها را جبران می کنند، شاید زمینه ای باز گردد تا آنها با ایران همکاری کنند.

بهشتی پور در ادامه مصاحبه با برنامه رویداد رادیو گفت وگو با اشاره به تحریم کوبا از سوی امریکا و ادامه دادن مراودات مالی شرکت های اروپایی با این کشور اذعان داشت: شرایط کوبا با ایران یکسان نبود؛ حد مبادلات کوبا [با اروپا] به اندازه ایران نیست و از طرفی تحریم های ایران در طول تاریخ بی سابقه است.

وی گفت: اروپایی ها حداقل تضمین را در بحث خرید نفت نیز انجام نمی دهند؛ آنها می توانند دو یا چند کشور را مجاب به ادامه فعالیت نفتی با ایران کنند یا حداقل یک بانک معینی را برای مبادلات کالایی با ایران معین کنند؛ ولی اروپا این حداقل ها را نیز انجام نداده است.

بهشتی پور با بیان اینکه اروپا به جز محکوم کردن امریکا هیچ اقدام عملیاتی انجام نداده است، توضیح داد: موگرینی صراحتاً اعلام نموده مجموعه اقدامات ایران به معنای نقض آشکار برجام نیست و لذا اروپا به سمت بازگشت به تحریم ها نمی رود و از این جهت تخفیفی برای ایران قائل شده اند.

وی اضافه کرد: اتحادیه اروپا اگر می خواهد برجام را نجات دهد باید فشار را بیشتر متوجه امریکا نماید و امریکایی ها را مجاب کند که از سیاست غلطی که در پیش گرفتند دست بردارد.

بهشتی پور در عین حال اینستکس را یک ساز و کار صرف دانست و اضافه کرد: اگر سایر کشورها به اینستکس بپیوندند، به سایر کالاهایی که مشمول تحریم هستند، اقدام می گردد ولی بعید است اروپا این کار را انجام دهد؛ چراکه تاکنون این ساز و کار را انجام نداده اند.

وی ادامه داد: بعید می دانم تا زمانیکه اروپا امریکا را مشارکت نداده و رضایت آنها را جلب نکند، عملاً بتواند کاری انجام دهد.

بهشتی پور با بیان اینکه اینستکس قابل تحریم نیست، اضافه کرد: این یک ساز و کار است؛ اگر مبادله پولی انجام می شد، امریکایی ها می توانستند اینستکس را نیز تحریم کنند.

وی با اشاره به نبود تبادلات نفتی در ساز و کار اینستکس گفت: روسیه رسماً اینستکس را ناکارآمد اعلام نموده و می گوید نمی خواهیم و نمی توانیم عضو اینستکس شویم.

بهشتی پور در بخشی دیگر از مصاحبه خود اظهار کرد: اقدامات ایران [در خروج گام به گام از برجام] موثر بوده که اگر غیر از این بود، غرب اینگونه به تکاپو نمی افتاد؛ اما ایران باید با انجام اصلاحات مالی در امور بانکی، بیمه و کشتیرانی به طرف مقابل بفهماند تحریم ها از نظرمالی هم کم اثر شده است.

سفر به دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سرگرمی: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 856

به "بهشتی پور: اینستکس قابل تحریم نیست، مکانیزم ماشه اجرایی نخواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهشتی پور: اینستکس قابل تحریم نیست، مکانیزم ماشه اجرایی نخواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید