تاثیر رمدسیویر در ترخیص زودتر بیماران کرونایی بستری در بیمارستان ها

به گزارش پرسینا بلاگ، خبرنگاران/کرمان اپیدمیولوژیست شرکت داروسازی گیلید آمریکا گفت: رمدسیویر با یاری به ترخیص زودتر بیماران بستری در بیمارستان علاوه بر برگرداندن زودتر بیمار به آغوش خانواده و جامعه موجب کاهش بار کاری پرسنل درمانی و خالی شدن سریعتر تخت های بیمارستانی می گردد.

تاثیر رمدسیویر در ترخیص زودتر بیماران کرونایی بستری در بیمارستان ها

دکتر سودابه نواده در گفت و گو با خبرنگاران درباره آخرین شرایط شیوع بیماری کووید 19 در دنیا گفت: بر اساس آمار منتشر شده سازمان دنیای بهداشت، تا به امروز، بیش از 51 میلیون مورد تایید شده کووید 19 در کل دنیا شناسایی و ثبت شده که متاسفانه از این تعداد بیش از یک میلیون و دویست و هفتاد هزار مرگ ناشی از این بیماری رخ داده است که قاره امریکا با بیش از 22 میلیون مورد تایید شده در صدر جدول ابتلا به کووید 19 در دنیا واقع شده است.

وی به شرایط همه گیری کرونا در ایران اشاره نمود و گفت: از نظر تعداد موارد مطلق فوتی ناشی از کووید 19، ایران با بیش از 39 هزار مورد مرگ، در صندلی نهم بیشترین تعداد فوتی های ناشی از این بیماری در دنیا قرار گرفته است. گفتنی است که این رده بندی ها بر اساس آمارهای ارایه شده به سازمان دنیای بهداشت تهیه شده و بدون شک آمار تمامی کشورها با کم شماری همراه بوده که میزان کم شماری بر اساس شرایط و سیاست های سلامتی کشورها متفاوت می باشد.

کاهش متوسط سن افراد مبتلا به کووید 19

نواده در پاسخ به این پرسش که بیشتر مبتلایان و فوتی های کووید 19 در چه گروه سنی هستند؟ گفت: به طور کلی، افراد بالای 60 سال و افراد با بیماری های زمینه ای مانند مسائل قلبی، ریوی، دیابت یا نقص ایمنی بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به بیماری کووید 19 قرار داشته و در صورت آلودگی به ویروس کرونا، احتمال بروز فرم شدید بیماری و متعاقب آن مرگ در این گروه ها بیشتر خواهد بود.

این دکترای اپیدمیولوژی مقیم آمریکا به عامل سن ابتلا به بیماری اشاره نمود و ادامه داد: مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده آمریکا در گزارش ماه اکتبر خود عنوان نمود که توزیع سنی بیماری کووید 19 در ماه های می تا اوت (اردیبهشت تا مرداد) تغییر نموده به طوری که در ابتدای پاندمی بیشترین میزان بروز بیماری در افراد مسن رخ داده است، اما در ماه های ذکر شده بیشترین میزان بروز در گروه سنی 20 تا 29 سال (با بیش از 20 درصد موارد تایید شده بیماری) رخ داد و متوسط سن افراد مبتلا به کووید 19 در آمریکا از 46 سال در اردیبهشت ماه به 37 سال در تیرماه کاهش پیدا نموده است.

این اپیدمیولوژیست شرکت داروسازی گیلید کالیفرنیای آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا اصولا رسیدن به ایمنی گله ای در این بیماری امکان پذیر است؟ و آیا کنترل این بیماری در گروی ایمنی گله ای است؟ به خبرنگاران گفت: ایمنی جمعی (که به نظر من عبارت مناسبتری نسبت به ایمنی گله ای می باشد) هیچ گاه به عنوان یک برنامه درمانی برای بیماری های اپیدمی استفاده نشده ست.

هیچگاه تصمیم گیرندگان عرصه سلامت به دنبال ایمنی جمعی نبوده و نخواهند بود

نواده با تاکید بر اینکه هیچگاه تصمیم گیرندگان عرصه سلامت با این امید که ایمنی جمعی به دنبال ابتلا همگانی یا درصد زیادی از بیماران حاصل شود، افراد را در معرض خطر قرار نداده و نخواهند داد تا بدین وسیله به یک بیماری خاتمه دهند اضافه کرد: ایمنی جمعی همواره در مباحث پیشگیری از بیماری و واکسیناسیون کاربرد داشته و در واقع استفاده از این مفهوم به این نحو که هم اکنون در جامعه استفاده می شود نوعی خلط مبحث محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه در بحث بیماری های عفونی، عامل بیماری زا برای انتشار احتیاج به میزبان در معرض خطر دارد توضیح داد: یعنی فردی که به واسطه ابتلا به بیماری یا دریافت واکسن مصون نشده باشد. زمانی که واکسیناسیون در ابعاد وسیع اتفاق می افتد یعنی درصد زیادی از افراد در معرض خطر واکسن دریافت می نمایند، عامل بیماری زا تعداد میزبان های غیر ایمنی که می تواند پیدا کند کمتر و کمتر می شود و بدین ترتیب بیماری تحت کنترل قرار می گیرد هر چند که الزاما این کنترل شدن به معنای ریشه کن شدن و از بین رفتن کامل بیماری نبوده بلکه سرعت انتشار بیماری بسیار کند خواهد شد.

این اپیدمیولوژیست مقیم آمریکا تاکید نمود: با اینکه با ابتلای به بیماری نیز افراد مصونیت پیدا می نمایند، اما مجددا تاکید دارم که هیچ گاه قرار دادن افراد در معرض ابتلا به بیماری برای رسیدن به ایمنی جمعی، برنامه مقابله و کنترل اپیدمی بیماری نمی باشد.

این اپیدمیولوژیست شرکت داروسازی گیلید آمریکا در بخش دیگری از گفت وگوی خود با خبرنگاران درباره آخرین شرایط فراوری واکسن کووید 19 در دنیا نیز گفت: شرکت ها و موسسات تحقیقاتی متعددی در زمینه فراوری واکسن در دنیا فعال هستند که در آخرین مورد، در 18 آبانماه شرکت داروسازی فایزر که با شرکت BioNTech همکاری می نماید، اثر بخشی مقدماتی بالای 90 درصد را برای واکسن تحت مطالعه خود اعلام نمود که بنا به پیش بینی شرکت فایزر، این شرکت قادر خواهد بود در دو هفته پیش رو اطلاعات اولیه مورد احتیاج در مورد ایمنی واکسن را منتشر کند که پس از انتشار این اطلاعات، می توان انتظار داشت که شرکت داروسازی فایزر برای اخذ تاییدیه سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) اقدام کند.

نواده با تاکید بر اینکه تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا صرفا به منزله مجوز استفاده از این محصول در امریکاست اضافه کرد: سایر کشورها برای تایید دارو یا واکسن جدید تابع دستورالعمل های سازمان های ذی ربط در کشور خودشان هستند و در ایران نیز سازمان غذا و دارو، مرجع ذیصلاح جهت آنالیز و صدور مجوز برای دارو یا واکسن جدید است.

وی در پاسخ به این سوال که فراوری این واکسن می تواند نقطه امیدبخشی برای فراوری سایر واکسن ها در دنیا باشد؟ اظهار کرد: علی رغم انتشار اخبار امید بخش در ارتباط با موفقیت های اولیه واکسن های بالقوه، نمی توان انتظار داشت که فرایند تایید، صدور مجوز و توزیع واکسن در سایر کشورها از جمله ایران در آینده ای بسیار نزدیک اتفاق افتد.

نمی توان خیلی به واکسیناسیون همگانی علیه ویروس کرونا در کوتاه مدت امیدوار بود

این اپیدمیولوژیست شرکت داروسازی گیلید کالیفرنیای آمریکا ادامه داد: برای شرح این موضوع اجازه بدهید به آمار شرکت فایزر برگردیم. طبق پیش بینی شرکت فایزر، 50 میلیون دوز واکسن تا انتهای امسال میلادی و 1.3 میلیارد دوز در سال 2021 فراوری خواهد شد. با در نظر دریافت این نکته که برای ایمنی زایی، هر فرد باید دو دوز واکسن دریافت کند، تعداد افرادی که تا خاتمه سال 2021 با واکسن فراوری این شرکت واکسینه خواهند شد، چیزی در حدود 675 میلیون نفر خواهد بود.

نواده با یادآوری این نکته که علاوه بر شرکت فایزر شرکت های دیگر داروسازی مانند آسترازنکا و جانسون اند جانسون نیز به نتایج امیدبخشی در این زمینه رسیده اند که پیش بینی می شود که ظرفیت فراوری واکسن بیش از ارقام فوق الذکر باشد توضیح داد: با توجه به ماهیت بیماری، الگوی انتشار و با در نظر دریافت عوامل متعدد موثر بر انتشار ویروس، نمی توان خیلی به واکسیناسیون همگانی علیه ویروس کرونا در کوتاه مدت امیدوار بود لذا همچنان به تمامی هموطنان توصیه می شود که تا حد امکان به کلیه اصول پیشگیرانه بیماری یعنی شستن مکرر دست ها، رعایت فاصله فیزیکی، پرهیز از شرکت در اجتماعات (حتی مراسم ختم) و استفاده از ماسک پایبند باشند.

وی در بخش خاتمهی گفت و گوی خود با خبرنگاران درباره تاثیر داروی رمدسیویر گفت: رمدسیویر در حال حاضر تنها داروی ضدویروسی تایید شده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان کووید 19 است که این دارو که توسط شرکت داروسازی گیلید ساخته شده و هم اکنون مجوز استفاده در حدود 50 کشور دنیا را کسب نموده است.

رمدسیویر تنها به شکل تزریقی قابل استفاده است

این اپیدمیولوژیست شرکت داروسازی گیلید کالیفرنیای آمریکا با تاکید بر اینکه مطالعات بالینی اجرا شده بر روی این دارو نشان دهنده اثر بخشی رمدسیویر در بیماران بستری در بیمارستان با کاهش طول مدت بستری است اضافه کرد: رمدسیویر با یاری به ترخیص زودتر بیماران بستری در بیمارستان علاوه بر برگرداندن زودتر بیمار به آغوش خانواده و جامعه موجب کاهش بار کاری پرسنل درمانی و خالی شدن سریعتر تخت های بیمارستانی می شود.

نواده با اشاره به اینکه رمدسیویر تنها به شکل تزریقی قابل استفاده است خاطر نشان کرد: این دارو که در بیماران بالای 12 سال و با وزن بیش از 40 کیلوگرم قابل تجویز است، 5 روزه یا 10 روزه، بر اساس شرایط بیمار، متفاوت خواهد بود.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 5823

به "تاثیر رمدسیویر در ترخیص زودتر بیماران کرونایی بستری در بیمارستان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر رمدسیویر در ترخیص زودتر بیماران کرونایی بستری در بیمارستان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید