تولید انرژی از سیاه چاله ها

به گزارش پرسینا بلاگ، به دلیل فرم چرخش سیاه چاله، با برگرداندن/نگه داشتن یکی از نیمه ها (در فرآیند گذر و گریز آن نیمه از سیاهچاله) انرژی تولید می شود فرایند تولید انرژی به همین منوال ادامه می یابد.

تولید انرژی از سیاه چاله ها

دانشمندان عزم خود را جزم کرده اند تا نظریه راجر پنرز در سال 1969 را اثبات و تایید کنند

دانشمندان می گویند می توان از سیاه چاله ها برای به دست آوردن انرژی بهره جست. این ادعا بعد از آن مطرح شد که محققان آزمایشی را انجام دادند که به گفته آن ها یک نظریه قدیمی از دهه ها پیش را تایید کرد که بر اساس آن، چنین سیاه چاله هایی به خاطر فیزیک بسیار عجیب آنها، می توانند انرژی تولید کنند.

دانشمندان دانشکده فیزیک و فضاشناسی دانشگاه گلاسکو عزم خود را جزم کرده اند تا نظریه راجر پنرز در سال 1969 را اثبات و تایید کنند. آن ها با استفاده از امواج صوتی کوشیدند تا پس از نیم قرن از انتشار نظریه مرتبط با فیزیک شدیدا عجیب سیاه چاله ها، آن را ثابت کنند.

پنرز که فیزیکدانی بریتانیایی بود، بر این باور بود که با انداختن اشیایی نظیر موشک به داخل سیاه چاله ها و دو پاره شدن آن شیء، می توان انرژی تولید کرد. او می گفت: به دلیل فرم چرخش سیاه چاله، با برگرداندن/نگه داشتن یکی از نیمه ها (در فرآیند گذر و گریز آن نیمه از سیاهچاله) انرژی تولید می شود فرایند تولید انرژی به همین منوال ادامه می یابد.

بر اساس نظریه او انرژی تولید شده می تواند ذخیره شود و انرژی مورد نیاز جهان های دیگر را تامین کند. ولی پنرز گفته بود که چالش های پیش رو برای مهندسی چنین آزمایشی تنها می تواند توسط تمدنی بسیار پیشرفته و احتمالا فضایی حل شود.

در 1971، یاکوو زلدوویچ فیزیکدان گفت که نظریه آقای پنرز می تواند از طریق پیچ دادن امواج نوری هنگام انعکاس بر سطحی چرخان، آزموده شود. برای آزمایش آن نظریه، نیاز است که سطح چرخان با سرعت حداقل یک میلیارد بار در ثانیه بچرخد، که به خاطر محدودیت های جهانی مهندسی فعلی هنوز ناممکن است.

محققان دانشگاه گلاسکو بالاخره راهی یافته اند تا تاثیر تجربی این نظریه را با استفاده از امواج صوتی نشان دهند که به سطح چرخانی بسیار آهسته تر نیاز دارد. این محققان با استفاده از حلقه ای از بلندگوها، امواج صوتی چرخانی را به سمت یک دیسک چرخان فومی فرستادند.

در پشت این دیسک دو میکروفون نصب شده بود که دریافت وقتی امواج صوتی از روی دیسک عبور می کردند، صدای تولیدی تا 30 درصد افزایش می یافت، که به نام تاثیر چرخشی داپلر معروف است.

ماریون کرامب، نویسنده اصلی تحقیق، گفت: نسخه خطی تاثیر داپلر برای بیشتر مردم پدیده ای آشنا است. این پدیده وقتی رخ می دهد که صدای آژیر آمبولانس وقتی به مخاطب نزدیک می شود، بلندتر می شود و وقتی دورتر می شود، کاهش می یابد.

به نظر می رسد که این صدا بلندتر می شود، چون با نزدیک شدن آمبولانس به مخاطب، امواج صوتی بیشتر و تندتر به فرد می رسند و وقتی دور می شود، با فاصله ای بیشتر و کُندتر به گوش مخاطب راه می یابند.

او افزود: تاثیر چرخشی داپلر نیز تاثیری مشابه است، ولی به یک محیط حلقوی محدود است. امواج صوتی چرخان وقتی از نقطه نظر سطح چرخان اندازه گیری می شوند، میزان بلندی صدای آن ها تغییر می کند. اگر آن سطح خیلی سریع بچرخد، آنگاه امواج صوتی کاری عجیب انجام می دهند. فرکانس مثبت آن ها منفی می شود و با این کار مقداری از انرژی را از سطح چرخان می دزدند.

در طول آزمایش، محققان دریافتند که وقتی امواج صوتی به دیسک برخورد کرد، صدای آن آنقدر کاهش یافت تا دیگر نمی شد آن را شنید. اما بعد از عبور از دیسک تا چیزی حدود 30 درصد بیشتر از صدای اصلی، بلندتر شد.

پروفسور دنیل فاچیو، از نویسندگان این تحقیق، گفت: ما خیلی خوشحالیم که توانستیم به شیوه آزمایشگاهی، فیزیک شدیدا عجیب سیاه چاله ها را بیش از نیم قرن بعد از طرح آن نظریه، تایید کنیم. خیلی عجیب به نظر می رسد که ما توانستیم نظریه قدیمی و بیش از 50 ساله درباره پدیده های کهکشانی را همین جا در آزمایشگاه خود در غرب اسکاتلند به بوته آزمایش گذاریم، اما به نظر ما این کار در های تازه ای به روی اکتشافات علمی خواهد گشود.

او ادامه داد: ما واقعا فکر می کنیم در های تازه ای به روی اکتشافات علمی خواهد گشود. ما بسیار مشتاق تحقیق درباره تاثیر منابع مختلف در این زمینه هستیم؛ از جمله تحقیق درباره امواج الکترومغناطیسی در آینده ای نزدیک.

منبع: ایندیپندت

منبع: فرادید
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 4 شهریور 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4727

به "تولید انرژی از سیاه چاله ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید انرژی از سیاه چاله ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید