خبرنگاران تقدیر سفیر سوئیس از فعالیت مؤثر هلال احمر در مقابله با کرونا

به گزارش پرسینا بلاگ، تهران- خبرنگاران- سفیر سوئیس در ایران با حضور در ساختمان صلح، ضمن دیدار با رییس جمعیت هلال احمر ایران در خصوص تأمین اقلام و تجهیزات مورد نیاز برای کمک به بیماران مبتلا به ویروس کووید- 19، فعالیت های هلال احمر در مقابله با ویروس و همچنین راهکارهای گسترش فعالیت های بشردوستانه، گفت وگو کرد.

خبرنگاران تقدیر سفیر سوئیس از فعالیت مؤثر هلال احمر در مقابله با کرونا

به گزارش عصر چهارشنبه پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ مارکوس لایتنر سفیر سوئیس در دیدار با کریم همتی رییس جمعیت هلال احمر گفت که کشورش از جایگاه خوبی در دنیا برخوردار است و می تواند همچون گذشته از این جایگاه برای گسترش خدمات بشردوستانه استفاده کند.

خدمات متنوع هلال احمر در مقابله با ویروس کرونا

همتی در تشریح خدمات هلال احمر ایران برای مقابله با ویروس کرونا نیز گفت: این جمعیت همزمان با شیوع ویروس کرونا در ایران، با مجموعه سلامت کشور همراه شد و خدمات متنوع و موثری ارائه کرد. هلال احمر، بحث آموزش های همگانی را به شکل مناسبی در فضای مجازی دنبال کرد و پیش از شیوع ویروس در ایران، آموزش های پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا را به زبان های مختلف در قالب اینفوگرافیک، پوستر و نظایر آن در فضای مجازی منتشر کرد که این آموزش ها تا کنون 56 میلیون بازدید داشته است.

به گفته وی، علاوه بر توجه به موضوع مهم آموزش های همگانی برای مقابله با ویروس کرونا، هلال احمر ایران با توجه به استرس بالای شهفرایندان به دلیل شیوع کووید-19، با راه اندازی وبسایت corona.ir تلاش کرد که استرس اجتماعی ناشی از این بیماری را کاهش دهد که تا به امروز بیش از 10 میلیون نفر در تست کرونای آنلاین در این سایت شرکت کرده اند.

رییس جمعیت هلال احمر همچنین با اشاره به استفاده از ظرفیت 2 میلیون داوطلب، امدادگر و جوان عضو هلال احمر برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در کشور، گفت: با استفاده از ظرفیت نیروی انسانی هلال احمر، بیش از 6.5 میلیون خودرو شامل 21 میلیون نفر در ورودی و خروجی شهرهای کشور، تب سنجی و غربالگری شده که از این تعداد 14 هزار نفر با علائم مشکوک ابتلا به ویروس، شناسایی و به مراکز درمانی ارجاع داده شدند.

تهیه و تأمین برخی اقلام و تجهیزات مورد نیاز در زمینه مقابله با ویروس از جمله تجهیزات محافظت فردی و نظایر آن در شرکت های هلال احمر و تأمین بسته ها و اقلام بهداشتی برای 500 هزار بیمار خاص و بیماران مبتلا به سرطان، از دیگر محورهای گفت وگوی رییس جمعیت هلال احمر با سفیر سوئیس در ایران بود.

بیش از 3 میلیون ایرانی مشکل معیشتی دارند

همتی در ادامه اضافه نمود: در بحث معیشت مردم، همچون بسکمک از کشورهای دیگر که با ویروس کووید-19 درگیر هستند، با مشکل روبرو هستیم و بیش از 3 میلیون نفر از افراد جامعه مشکل معیشتی دارند که تحت پوشش هیچ نهادی نیستند. بنابر این هلال احمر تصمیم گرفت تا 100 هزار بسته غذایی تهیه کرده و در اختیار این خانوارها قرار دهد. به همین دلیل، انتظار ما از کشور سوئیس، کمک و حمایت بیشتر از مردم ایران است؛ چراکه هر میزان کمک های بشردوستانه بیشتری جمع آوری کنیم، افراد بیشتری را می توانیم تحت پوشش سبدهای معیشتی قرار دهیم.

رییس جمعیت هلال احمر همچنین با تأکید بر اینکه دیپلماسی بشردوستانه نکته مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: ما با توجه به کمبودهایی که به دلیل تحریم های آمریکا با آن روبرو بودیم، افراد زیادی را بر اثر بیماری کووید-19 از دست دادیم.

نیاز ایران به تامین 2 هزار دستگاه ونتیلاتور

همتی در ادامه به نیاز ایران برای تأمین 2 هزار دستگاه ونتیلاتور اشاره کرد و گفت: در زمان حاضر یکی از نیازهای اساسی، تأمین این دستگاه هاست که با کمک خیرین حدود 100 دستگاه تا به امروز تهیه شده اما کمبودها در این زمینه و برخی از تجهیزات بیمارستانی دیگر از جمله تخت های آی سی یو و نظایر آن همچنان وجود دارد. از آنجایی که کشور سوئیس در تأمین و تولید این تجهیزات توانایی دارد، اگر بتوانیم با حمایت دولت سوئیس این تجهیزات را در اختیار داشته باشیم، جان افراد بیشتری را می توانیم نجات دهیم.

آمادگی برای انتقال تجربیات ایران در زمینه مقابله با کووید-19

رییس جمعیت هلال احمر با تأکید بر اینکه به رغم تمام مسائل ناشی از تحریم ها، توانستیم بر این بیماری غلبه کنیم، اضافه نمود: ما آمادگی داریم با توجه به تجربیات دانشمندان خود در زمینه بیماری کووید-19 با دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور سوئیس همکاری داشته و تجربیات خود را در این زمینه به اشتراک بگذاریم.

همتی از اهدای کمک های بشردوستانه به ایران در سیل سال گذشته از سوی دولت سوئیس و همچنین کمک 500 هزار فرانکی کمیته بین المللی صلیب سرخ به هلال احمر ایران برای مقابله با ویروس کرونا، تقدیر و ابراز امیدواری کرد که این کمک ها و فرایند خدمات بشردوستانه ادامه پیدا کند. همچنین همکاری نزدیک و استراتژیک هلال احمر ایران با کمیته بین المللی صلیب سرخ در زمینه های مختلف از جمله ترویج حقوق بشردوستانه، توانبخشی فیزیکی، بازپیوند خانواده و نظایر آن در آینده گسترش بیشتری یابد.

فعالیت مؤثر هلال احمر ایران در مقابله با ویروس کووید-19

سفیر سوئیس در ایران نیز در این دیدار گفت: به طور کلی، هم سفارت و هم دولت سوئیس با جمعیت هلال احمر ایران همکاری نزدیکی دارد. از نظر ما جمعیت هلال احمر ایران به عنوان یکی از شرکای اصلی است که در برابر خطر ویروس کووید-19، فعالیت بسیار مؤثری داشت.

مارکوس لایتنر اضافه نمود: شرکت های سوئیسی فعال در ایران که در بخش مالی و ارسال تجهیزات پزشکی فعالیت دارند، متمایل به همکاری با هلال احمر ایران هستند؛ بنابر این لیست تقاضاها و اقلام مورد نیاز خود را اعلام کنید تا برای تأمین، به این شرکت ها انتقال دهیم.

وی همچنین با اشاره به نیاز ایران به دستگاه های ونتیلاتور گفت: یکی از شرکت های تولید کننده ونتیلاتور در کشور سوئیس فعال است که با توجه به تقاضای بالای کشورهای دنیا، این شرکت تولید خود را 2 برابر کرده است که باز هم تقاضا برای خرید دستگاه های ونتیلاتور بالاست اما از دولت سوئیس درخواست می کنیم تا در صورت امکان در این زمینه به ایران کمک کند.

نحوه فعالیت کانال مالی سوئیس

سفیر سوئیس با اشاره به فعالیت کانال مالی سوئیس، گفت: این کانال مالی در 2 حوزه فعالیت خاص دارد. بخش اول؛ حضور شرکت های پزشکی سوئیسی در ایران است که در زمینه اقلام دارویی، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی فعالیت دارند و می توانند در این حوزه ها، وارد کننده اقلام مورد نیاز به ایران باشند. بخش دوم درباره انتقال پول های ایرانی به بانک های سوئیس است تا از محل این پولها، خریدهای مورد نیاز کشور ایران انجام شود. این کانال به منظور کمک های بشردوستانه ایجاد نشده بلکه کانالی برای انجام خرید نیازهای ایران در زمینه اهداف بشردوستانه است.

وی در سرانجام تأکید کرد: تلاش سوئیس این است که با توجه به اهمیت دیپلماسی بشردوستانه، ارتباط و تعامل خود را با جمعیت هلال احمر برای توسعه خدمات بشردوستانه گسترش دهد.

سفر به دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سرگرمی: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: ایرنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4131

به "خبرنگاران تقدیر سفیر سوئیس از فعالیت مؤثر هلال احمر در مقابله با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تقدیر سفیر سوئیس از فعالیت مؤثر هلال احمر در مقابله با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید