خبرنگاران دوراهی تصمیم گیری کرونایی در شهرهای گردشگرپذیر مازندران

به گزارش پرسینا بلاگ، ساری - خبرنگاران - در آستانه سرانجام مهلت قانونی طرح فاصله گذاری اجتماعی و دنبال کردن این طرح به صورت هوشمند که هنوز چند و چون آن معین نیست ، احساس دوگانه تمنای آزاد بودن و نگرانی از تبعات نبود محدودیت در میان مردم استان مازندران بویژه در شهرهای گردشگرپذیر ایجاد شده است.

خبرنگاران دوراهی تصمیم گیری کرونایی در شهرهای گردشگرپذیر مازندران

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

طرح فاصله گذاری اجتماعی که از تاریخ هشتم فروردین به منظور اقدامات سخت گیرانه در مبازره با ویروس کرونا در مازندران همزمان با کشور آغاز شد و قرار است از 23 فروردین ماه به تدریج از این استان برداشته گردد. این طرح به گفته مسئولان استان مازندران نتایج رضایت بخشی داشته و توانسته تا حد زیادی مبتلایان جدید ویروس کرونا را کاهش دهد. این مدعا را نیز می توان با دنبال کردن تعداد آمار مبتلایان جدید، فوت شدگان و همچنین خالی شدن تخت های بیمارستان و مراکز درمانی اثبات کرد.

با این وجود ، همزمان با اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی آخرین روزنه کسب و کار و فعالیت های مالی به خصوص در مشاغل خرد بسته و منجر به آسیب های جدی در میان اقشار مختلف به خصوص طبقات ضعیف شد. بیشترین خسارات ویروس کرونا و طرح فاصله گذاری اجتماعی بر جهانگردی مازندران بوده است که عمده خدمات این بخش نیز با مشاغل خرد ارائه می گردد و در عین حال مهم ترین منبع تامین مالی استان محسوب می گردد.

حال با اتمام طرح فاصله گذاری اجتماعی در مازندران احساس دوگانه خوشحالی و نگرانی ایجاد شده است . از یک طرف بعضی معتقد هستند تداوم طرح فاصله گذاری اجتماعی منجر به خسارات جدی و شدیدی به بخش های مختلف از جمله معیشت مردم خواهد شد و از طرف دیگر این نگرانی وجود دارد که در صورت اتمام طرح و عادی شدن تردد عمومی ، موج جدیدی از شیوع بیماری آغاز گردد.

این دوگانگی در شهرهای ساحلی مازندران بیشتر به چشم می آید زیرا جهانگردی از یک سو مهم ترین منابع درآمدی مردم این مناطق است و از سوی دیگر جهانگردان اصلی ترین ناقلان ویروس به این شهرها محسوب می شوند.

در تازه ترین بازدید بازرس ویژه استانداری مازندران در شهرهای نور و محمود آباد که از مناطق مهم جهانگردی مازندران است به نگرانی پیرامون طرح فاصله گذاری اجتماعی اشاره شد.

احمد توکلی مدیرکل دفتر فنی استانداری مازندران و بازرس ویژه کرونایی شهرستان های محمودآباد و نور به خبرنگار خبرنگاران گفت : خوشبختانه با آغاز طرح فاصله گذاری اجتماعی به خصوص در هفته دوم شاهد کاهش چشمگیر مبتلایان جدید به ویروس کرونا در این 2 شهرستان بوده ایم.

وی شرایط حال حاضر شیوع ویروس کرونا در شهرهای نور و محمودآباد را با ثبات توصیف کرد و اضافه نمود : تقریبا در شرایطی هستیم که می گردد گفت اوضاع تحت کنترل واقع شده است و در صورت ادامه همین فرایند پیش بینی می کنیم که به شرایط مطلوب نزدیک شویم.

بازرس استاندار مازندران در شهرهای محمود آباد و نور گفت : با توجه به اینکه طرح فاصله گذاری اجتماعی از روز شنبه 23 فروردین انتها می یابد ، از هم اکنون نگرانی های تازه ای در مردم منطقه ایجاد شده است. در واقع این نگرانی در مردم وجود دارد که با انتها طرح فاصله گذاری اجتماعی و عادی شدن تردد عمومی ، موج جدید از شیوع کرونا در منطقه حادث گردد.

وی با بیان اینکه کادر درمانی در شرایط سخت و خستگی مفرط به سر می برند، اضافه نمود : شیوع موج جدید ویروس کرونا ممکن است از نظر جسمی و روانی به کادر درمانی نیز خسارت وارد کند. از طرف دیگر به دلیل وابستگی مالی و معیشتی مردم به خصوص در شهرهای ساحلی به جهانگردی ، تداوم اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی نیز می تواند چالش بزرگی را ایجاد کند.

توکلی این دوگانگی را بسیار حائز اهمیت و خطرناک توصیف کرد و گفت : در حال حاضر منتظر هستیم تا ستاد ملی و استانی مبارزه با ویروس کرونا چه تدابیری خواهد اندیشید. اقدامات پیشگیرانه مانند ضدعفونی کردن اماکن عمومی ، توزیع مواد ضدعفونی نماینده میان اقشار آسیب پذیر و جلوگیری از ورود افراد غیر بومی همچنان ادامه خواهد داشت.

آنچه مسلم است این دوگانگی شرایط تصمیم گیری را برای مسئولان سخت خواهد نمود. آنچه معین است در صورت انتها طرح فاصله گذاری باید تدابیر لازم برای عدم بازگشت به شرایط قبلی اتخاذ گردد تا از اوج گیری دوباره شیوع ویروس کرونا جلوگیری گردد.

استان مازندران از اولین استان های درگیر با ویروس کرونا بوده است که با شیوع ویروس کرونا پذیرش مسافر در شهرهای ساحلی و جهانگرد پذیر آن ممنوع شد.

در مازندران 20 هزار نفر به طور مستقیم در حوزه جهانگردی فعال هستند و از منابع جهانگردی استان کسب در آمد می نمایند که با گسترش ویروس کرونا و درنتیجه عدم پذیرش مسافر درآمد های این افراد به خصوص در شهرهای جهانگرد پذیر ساحلی همچون محمودآباد، نور و بابلسر تحت شعاع نهاده شد.

طبق آخرین گزارش دانشگاه علوم پزشکی مازندران در حال حاضر 716 نفر بیمار مشکوک به ویروس کرونا با علائم حاد مشکوک به کرونا بر اساس تشخیص بالینی در مراکز درمانی استان بستری هستند.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4022

به "خبرنگاران دوراهی تصمیم گیری کرونایی در شهرهای گردشگرپذیر مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دوراهی تصمیم گیری کرونایی در شهرهای گردشگرپذیر مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید