روز بین المللی حذف خشونت علیه زنان، مردم دنیا تظاهرات کردند (

به گزارش پرسینا بلاگ، براساس اعلام سازمان ملل، حدود 87 هزار زن و دختر در سال 2017 در دنیا به دلیل خشونت خانگی به قتل رسیدند.

روز بین المللی حذف خشونت علیه زنان، مردم دنیا تظاهرات کردند (

در چند کشور دنیا ده ها هزار نفر از مردم در روز بین المللی حذف خشونت خانگی علیه زنان تظاهرات کردند.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه، تظاهرات مردم دنیا در حمایت از حذف خشونت خانگی پس از اعتراضات گسترده مردم فرانسه به طیف گسترده خشونت علیه زنان صورت گرفت.

در روز دوشنبه معترضان در کشورهای گواتمالا، روسیه، سودان، ترکیه و چند کشور دیگر برای حمایت از حقوق زنان گرد هم آمده و تجمع کردند.

در استانبول پلیس ترکیه جهت حدود 2000 معترض را بست و اندکی بعد جمعیت را با شلیک گلوله پلاستیکی و گاز اشک آور پراکنده کرد.

پلیس جهت معترضان حامی زنان در استانبول را سد کرد/ عکس: خبرگزاری فرانسه

دولت فرانسه نیز پس از اعتراضات گسترده در تعطیلات آخر هفته میلادی گفت: پزشکان و متخصصان به منظور درک بهتر مراجع قانونی اطلاعات مربوط به آسیب های فیزیکی و گرفتاری زنان آسیب پذیر را برای مراجع قانونی تشریح و ارسال نمایند.

براساس اعلام سازمان ملل، حدود 87 هزار زن و دختر در سال 2017 در دنیا به دلیل خشونت خانگی به قتل رسیدند.

تظاهرات روز دوشنبه در بسیاری از کشورهای دنیا با افزایش خشم عمومی نسبت به عملکرد سیستم قضایی و قانونی نسبت به مجازات متخلفین همراه بود.

اعتراض زنان در روز دنیای حذف خشونت خانگی علیه زنان در کلمبیا/ عکس: خبرگزاری فرانسه

جمعیت حاضر در خیابان های مسکو نیز از ناکامی دولت در تصویب قوانین حفاظت از زنان گفتند و علیه مقامات شعار دادند. در سودان نیز صدها هزار زن با شعار آزادی، صلح و عدالت در خارطوم تجمع کردند. مردم سودان پس از دهه ها در چنین تجمعی گردهم آمدند.

در مکزیکو سیتی، معترضان ماسک دار با چکش شیشه های ایستگاه های اتوبوس را شکستند و با اسپری بسیاری از سازه ها را رنگی کردند. آنها نیز مقامات کشور خود را به دلیل ناکامی در کاهش کشتار زنان و دختران و تجاوز و آزارهای جنسی سرزنش نموده و علیه آنها شعار دادند. در این تظاهرات نیز پلیس ضد شورش با مردم برخورد کرد.

اعتراض مردم مکزیک به خشونت و آزار زنان/ عکس: خبرگزاری فرانسه

نگرش های پدرسالانه و جنسیتی

ده ها هزار نفر از مردم اسپانیا نیز در عصر دوشنبه در مادرید تظاهرات کردند. وضع قوانین علیه خشونت جنسی در اسپانیا هنوز این مشکل را متوقف ننموده است. از ابتدای سال 2019 تا کنون 52 زن اسپانیایی توسط شریک زندگی یا همسران (شرکای) سابق زندگی خود کشته شدند.

این عروسک ها به یاد زنان کشته شده در هندوراس ساخته شده اند/ عکس: خبرگزاری فرانسه

آفریقای جنوبی یکی از بدترین کارنامه ها را در خصوص خشونت جنسیتی دارد و دولت این کشور با چندین مورد اعتراض گسترده در این زمینه روبه رو شده است.

کریل رامافوزا رئیس جمهور آفریقای جنوبی نیز از تظاهرات حمایت از زنان در این کشور استفاده کرد با راه اندازی یک کمپین برای بهبود دسترسی قربانیان به عدالت از مردان این کشور خواست تا نگرش های جنسیتی و مردم سالاری خود را رها نمایند.

سازمان ملل خطاب به کشورها هشدار داد تا اقدامات بیشتری را در این زمینه انجام دهند. این سازمان به اقدامات اندک افغانستان در مقابله با خشونت جنسی و تجاوز اشاره می نماید.

در اقدامی نادر، آژانس همکاری پلیس بین الملل برای یافتن 8 مرد مظنون به قتل یا ارتکاب خشونت علیه زنان حکم بین المللی صادر کرد.

نمودار کشتار زنان در دنیا در سال 2017/ نمودار:خبرگزاری فرانسه/ منبع: UNODC

ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه اظهار امیدواری کرد که با انتها دادن به پوچی ها و جنبه های ناکارآمد موجود در قانون، اقدامات جدید مانند یک شوک الکتریکی در منافع زنان عمل نمایند.

وی اضافه نمود: دستورات جدید در ژانویه به مجلس ارائه خواهد شد و بودجه ای حدود 400 میلیون دلار برای آن اختصاص می یابد.

-

بیشتر بخوانید:

تظاهرات ده ها هزار فرانسوی در اعتراض به خشونت علیه زنان

تظاهرات پاریس: به خشونت علیه زنان انتها دهید/ 74 زن فرانسوی توسط همسران خود کشته شدند(+ عکس)

یک روانپزشک: خشونت خانگی در ایران حدود 23 درصد است

-

یومی بلاگ: یومی بلاگ | آرشیو خبری و مقالات متنوع وب

منبع: عصر ایران
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 2519

به "روز بین المللی حذف خشونت علیه زنان، مردم دنیا تظاهرات کردند (" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز بین المللی حذف خشونت علیه زنان، مردم دنیا تظاهرات کردند ("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید